Акт № 2018 от 27.05.2013, Окръжен съд - Благоевград
- Съд
- Окръжен съд - Благоевград
- Дело
- 312/2013
- Подписан
- 27.05.2013
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 267 ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 45 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 51 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
Публикувай
Определение № 371
Номер
371
Година
4.7.2011 г.
Град
Велико Търново
Окръжен съд - Велико Търново На
07.04
Година
2011
В закрито заседание в следния състав:
Председател:
Секретар:
Прокурор: като разгледа докладваното от Димо Колев дело номер
20114100500778 по описа за
2011 година за да се произнесе взе предвид следното:
На основание чл. 267 ал. 1 ГПК настоящият състав извърши служебната проверка по допустимостта на въззивната жалба на М. И. Й. от гр. В. Т. и констатира, че същата не отговаря на изискванията за срок визирани в чл. 259, ал.1 ГПК.
Препис от първоинстанционното решение № 435 от 26.04.2011г. по гр. д. № 2291/2010г. на РС В. Т. е връчен на страната на 29.04.2011г., чрез пълномощника й – адв. Н. И. /лист 143 от делото/. Процесната въззивна жалба е входирана в деловодството на РС В. Т. с № 10794/17.05.2011г., от която дата се счита за постъпила в съда.
Съгласно разпоредбата на чл. 259 ал. 1 ГПК въззивната жалба се подава чрез съда, който е постановил решението, в двуседмичен срок от връчването му на страната. Течението на седмичните срокове се изчислява по правилата на чл. 60 ал. 4 ГПК. Според тази норма на процесуалния закон, срокът който се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица. В настоящият случай, доколкото препис от решението е връчен на пълномощника на ищеца на 29.04.2011г. /петък/, то срокът за подаване на въззивната жалба изтича на 13.05.2011г. /петък-работен ден/. Тук следва да се имат предвид и разпоредбите на чл. 45 и чл. 51 ГПК, с оглед на които връчването на съобщение на пълномощник на адресата се смята за лично връчване, а връчването на адвокат може да се извърши на всяко лице, което му сътрудничи. В разписката на призовката е отразено връчване на лице – адвокатски сътрудник, което прави редовно получаването на съобщението. При тези обстоятелства жалбата се явява просрочена, тъй като е подадена на 17.05.2011г., т.е. след изтичането двуседмичния преклузивен срок за обжалване по чл. 259 ал. 1 ГПК.
Предвид на гореизложеното и на основание чл. 267 ал. 1 във вр. 262 ал. 2 т. 1 ГПК Великотърновския окръжен съд намира, че следва да върне жалбата и да прекрати производството по нея.
Водим от гореизложеното, съдът О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩАвъззивнатажалба на М. И. Й. от гр. В. Т., ул. „Ф. С.” № 5 В. А, А. 15, подадена чрез пълномощника му адв. Н. И. от ВТАК против решение № 435 от 26.04.2011г. по гр. д. № 2291/2010г. по описа на РС В. Т.
ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гр.д. № 778/2011 г. по описа на ОС – В. Т..
Настоящото определение да се връчи на страната.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му пред ВКС.
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ:
Определение
2
E3D5029F18F384FBC22578C3002EE4C6