Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт № 2018 от 27.05.2013, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
312/2013
Подписан
27.05.2013

Цитирани разпоредби

  • чл. 259, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 267 ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 45 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 51 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60 ал. 4 · Граждански процесуален кодекс

Публикувай

Определение № 371

Номер

371

Година

4.7.2011 г.

Град

Велико Търново

Окръжен съд - Велико Търново На

07.04

Година

2011

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор: като разгледа докладваното от Димо Колев дело номер

20114100500778 по описа за

2011 година за да се произнесе взе предвид следното:

На основание чл. 267 ал. 1 ГПК настоящият състав извърши служебната проверка по допустимостта на въззивната жалба на М. И. Й. от гр. В. Т. и констатира, че същата не отговаря на изискванията за срок визирани в чл. 259, ал.1 ГПК.

Препис от първоинстанционното решение № 435 от 26.04.2011г. по гр. д. № 2291/2010г. на РС В. Т. е връчен на страната на 29.04.2011г., чрез пълномощника й – адв. Н. И. /лист 143 от делото/. Процесната въззивна жалба е входирана в деловодството на РС В. Т. с № 10794/17.05.2011г., от която дата се счита за постъпила в съда.

Съгласно разпоредбата на чл. 259 ал. 1 ГПК въззивната жалба се подава чрез съда, който е постановил решението, в двуседмичен срок от връчването му на страната. Течението на седмичните срокове се изчислява по правилата на чл. 60 ал. 4 ГПК. Според тази норма на процесуалния закон, срокът който се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица. В настоящият случай, доколкото препис от решението е връчен на пълномощника на ищеца на 29.04.2011г. /петък/, то срокът за подаване на въззивната жалба изтича на 13.05.2011г. /петък-работен ден/. Тук следва да се имат предвид и разпоредбите на чл. 45 и чл. 51 ГПК, с оглед на които връчването на съобщение на пълномощник на адресата се смята за лично връчване, а връчването на адвокат може да се извърши на всяко лице, което му сътрудничи. В разписката на призовката е отразено връчване на лице – адвокатски сътрудник, което прави редовно получаването на съобщението. При тези обстоятелства жалбата се явява просрочена, тъй като е подадена на 17.05.2011г., т.е. след изтичането двуседмичния преклузивен срок за обжалване по чл. 259 ал. 1 ГПК.

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 267 ал. 1 във вр. 262 ал. 2 т. 1 ГПК Великотърновския окръжен съд намира, че следва да върне жалбата и да прекрати производството по нея.

Водим от гореизложеното, съдът О П Р Е Д Е Л И:

ВРЪЩАвъззивнатажалба на М. И. Й. от гр. В. Т., ул. „Ф. С.” № 5 В. А, А. 15, подадена чрез пълномощника му адв. Н. И. от ВТАК против решение № 435 от 26.04.2011г. по гр. д. № 2291/2010г. по описа на РС В. Т.

ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гр.д. № 778/2011 г. по описа на ОС – В. Т..

Настоящото определение да се връчи на страната.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му пред ВКС.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ:

Определение

2

E3D5029F18F384FBC22578C3002EE4C6