Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 2766 от 09.06.2020, Районен съд - Враца

Съд
Районен съд - Враца
Дело
Гражданско дело 753/2020
Вид
Разпореждане № 2766
Подписан
09.06.2020
В сила
02.07.2020
Състав
ИВАН ЦВЕТОЗАРОВ ИВАНОВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 415, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 422 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

ВРАЧАНСКИЯТ РАЙОНЕН

СЪД, четвърти граждански състав, в закрито съдебно заседание на 09.06.2020 г., в състав:

Районен съдия: Иван Иванов като разгледа гражданско дело № 753 от 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по искова молба с правно основание чл. 422 от ГПК, подадена от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД с ЕИК *********, гр. София, бул. „д-р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда „Лабиринт“, ет. 2, офис 4 срещу Н.С.К. с ЕГН ********** *** за признаване за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата 936,31 лв.-главница, сумата 191,93 лв.-договорна лихва и сумата 97,14 лв.-обезщетение за забава.

С разпореждане от 11.03.2020 г. съдът е дал указания на ищеца „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД гр. София, в едноседмичен срок от получаване на разпореждането да представи доказателства за довнесена по сметка на Врачански районен съд държавна такса в размер на 125,00 лв., представляваща разликата между действително дължимата в размер на 150,00 лв. и вече внесената по заповедното производство-ч гр. дело № 4507/2019 г. на Врачански районен съд в размер на 25,00 лв.

Указано е на ищеца, че при неизпълнение производството по делото подлежи на прекратяване.

Съобщението с указанията на съда е редовно връчено на ищеца чрез технически сътрудник на 14.05.2020 г.

По делото не постъпвала молба за продължаване на срока за изпълнение на горепосочените указания.

До настоящия момент ищецът не е изпълнил указанията на съда, дадени с разпореждането от 11.03.2020 г., като срокът за това е изтекъл на 29.05.2020 г., при съобразяване на спирането на процесуалните срокове, въведено със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.

С оглед гореизложеното исковата молба подлежи на връщане.

Съгласно т. 13 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на Върховния касационен съд, ОСГТК, издадената заповед за изпълнение и изпълнителният лист подлежат на обезсилване при прекратяване на производството по иска, предявен по реда на чл. 422 от ГПК, респективно чл. 415, ал. 1 от ГПК, с изключение на случая на прекратяване на производството по делото при сключена съдебна спогодба или ако исковият съд приеме, че заповедта за изпълнение е влязла в сила. Компетентен да обезсили заповедта за изпълнение, издадена по чл. 410 ГПК, при прекратяване на производството по иска, предявен по реда на чл. 415, ал. 1, вр. с чл. 422 от ГПК, е съдът в исковото производство, който е постановил определението за прекратяване. Ето защо следва да бъде обезсилена издадената по ч. гр. дело № 4507/2019 г. на Врачански районен съд заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК

Така мотивиран, съдът

Р А З П О Р Е Д И:

ВРЪЩА на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК на ищеца „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД гр. София исковата молба, по която е образувано делото.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 753/2020 г. на Врачанския районен съд.

ОБЕЗСИЛВА изцяло заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 01.11.2019 г., издадена по ч. гр. дело № 4507/2019 г. на Врачански районен съд.

ПРЕКРАТЯВА производството по ч. гр. дело № 4507/2019 г. на Врачанския районен съд.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване пред Врачанския окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на препис от него от ищеца (заявител в заповедното производство).

Районен съдия: