Определение № 1808 от 22.07.2022, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 1934/2022
- Вид
- Определение № 1808
- Подписан
- 22.07.2022
- В сила
- 22.07.2022
- Състав
- Стефка Тодорова Михова, Борис Димитров Илиев, Мирела Георгиева Чипова
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 1, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 47, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.50,ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1808 гр. Пловдив, 22.07.2022 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и втори юли през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Стефка Т. Михова
Членове:
Борис Д. Илиев
Мирела Г. Чипова като разгледа докладваното от Стефка Т. Михова Въззивно частно гражданско дело № 20225300501934 по описа за 2022 година Производството е по реда на чл. чл. 274, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 262, ал. 3 ГПК .
Образувано е по частна жалба , подадена от ЛЮБ. П. АТ., ЕГН **********, действащ в качеството си на ЕТ „Индекс-6-Л.А.“, ЕИК 825383742 , против разпореждане №15493 от 05.07.2022 г. постановено по гр. д. № 5527/2022 г. по описа на ПРС – ХІІ гр.с., с което е върната, като просрочена, подадената от жалбоподателя частна жалба с вх.№
54622/04.07.2022г. срещу определение на съда №4628/28.04.2022г. за прекратяване на производството по делото. В жалбата се релевират възражения за неправилност и необоснованост на обжалваното разпореждане и се настоява за неговата отмяна.Поддържа се от жалбоподателя, че първоинстанционният съд неправилно е приложил разпоредбата на чл.50,ал.2 от ГПК за фикционно връчване на съобщенията по делото, тъй като не е налице напускане на адреса , доколкото впоследствие на жалбоподателя са били връчвани съдебни книжа на същия адрес.
Частната жалба е подадена в срок от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.
За да върне подадената от ЛЮБ. П. АТ., ЕГН **********, действащ в качеството си на ЕТ „Индекс-6-Л.А.“, ЕИК 825383742, частна жалба с вх.№ 54622/04.07.2022г. , първоинстанционният съд е констатирал че същата е 1 просрочена , тъй като обжалваното с нея определение №4628/28.04.2022г. за прекратяване на производството по делото е било редовно връчено на страната на 09.06.2022г. на основание чл.50,ал.2 от ГПК, от който ден е започнал да тече едноседмичния срок за обжалването му изтекъл на 16.06.2022г.
Така постановеното от първоинстанционния съд разпореждане е неправилно.
От данните по делото се установява, че съобщението до жалбоподателя ЛЮБ. П. АТ., ЕГН **********, действащ в качеството си на ЕТ „Индекс-6Л.А.“, ЕИК 825383742, за постановеното от първоинстанционния съд определение №4628/ 28.04.2022г. за прекратяване на производството по делото, е било изпратено на посочения по делото адрес (съвпадащ и с вписания в търговския регистър адрес на управление).
Същото е било върнато по делото невръчено, с отбелязвания на връчителя, че на посочения адрес няма афиширан офис на фирмата, не е открит служител, на който да се връчи съобщението– установено при извършените от връчителя две посещения на адреса на 04.05.2022г. и на 08.06.2022г. Въз основа на тези отбелязвания първоинстанционния съд с разпореждане от 09.06.2022г. е приложил съобщението към делото и приел за редовно връчено на страната на основание чл.50,ал.2 от ГПК Условие за връчване на съобщенията по делото по реда на чл. 50, ал. 2 ГПК е страната да е напуснала адреса. В разглеждания случай такива обстоятелства не са установени – в нито едно от извършените от връчителя удостоверявания не е отразено страната да е напуснала адреса. Удостоверено е единствено, че служители на търговеца не са намерени на адреса, което обаче не е тъждествено на напускане на адреса, а е основание за връчване на съобщението по реда на чл. 47, ал. 1 ГПК, в който смисъл е и определение №432/09.10.2019г. по ч.т.д.№2200/2019г. на ВКС, първо т.отд.
Първоинстанционният съд обаче не е разпоредил връчване по този ред, поради което следва да се приеме, че на жалбоподателя определението не е редовно връчено, за него срокът за обжалване не е започнал да тече и съответно не е изтекъл към момента на подаване на частната жалба.
В този смисъл обжалваното разпореждане следва да бъде отменено, като делото се върне на първоинстанционния съд за администриране на 2 подадената от жалбоподателя частна жалба с вх.№ 54622/04.07.2022г.
С тези мотиви, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане №15493 от 05.07.2022 г. постановено по гр. д.
№ 5527/2022 г. по описа на ПРС – ХІІ гр.с, и връща делото за администриране на частна жалба с вх.№ 54622/04.07.2022г., подадена от ЛЮБ. П. АТ., ЕГН **********, действащ в качеството си на ЕТ „Индекс-6-Л.А.“, ЕИК 825383742.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3