Акт от 16.12.2019, Административен съд - Перник
- Съд
- Административен съд - Перник
- Дело
- 627/2019
- Подписан
- 16.12.2019
Цитирани разпоредби
- чл. 211, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 215, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 63 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63, ал. 1, изр. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 182, ал. 2, т. 3 · Закон за движението по пътищата
- чл. 180, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 351
Гр. Перник, 16.12.2019 година
Административен съд – Перник, в закрито заседание на шестнадесети декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДЕСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ
ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА
СИЛВИЯ
Д. като разгледа докладваното от съдия Ивайло Иванов КАНД № 627 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от
Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.
Образувано е по подадена касационна жалба от П.А.М. с ЕГН ********** ***, чрез процесуалния си представител адвокат М.Т. ***, с адрес: ***, телефон: ****против Решение № 468/22.07.2019 година, постановено по АНД №
00799/2019 година по описа на Районен съд Перник, с което е потвърден електронен фиш, серия К № 1168578 от 01.08.2015 година издаден от Главна дирекция „Национална полиция“, с който на П.А.М. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 100 (сто) лева, на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата.
Касаторът моли съда да се произнесе със съдебен акт, с който да отмени наказателното постановление, като незаконосъобразно.
След извършена служебна проверка за допустимостта на производството пред Административен съд – Перник, настоящия касационен състав констатира, че жалбата е недопустима, тъй като е подадена след изтичане на срока за касационно обжалване, видно от датата на постъпване на касационната жалба, която е заведена на регистратурата на Районен съд Перник на 04.09.2019 година /с пощенско клеймо от 03.09.2019 година/.
Въпреки предоставените писмени доказателства настоящия съдебен състав с разпореждане от 09.10.2019 година предостави възможност на касатора да представи доказателства за датата на подаване на касационната жалба, с оглед спазване на 14 – дневния преклузивен процесуален срок за обжалване на съдебното решение на Районен съд Перник.
С Молба вх. № 3548 от 12.11.2019 година касационния жалбоподател, чрез процесуалния си представител е представил копие от товарителница на „Еконт“ с ****, от което се установява, че 3 броя жалби срещу решения на Районен съд – Перник са приети от Д.С./куриер в спедиторска фирма „Еконт“/ на 03.09.2019 година в 17:28 часа. Така представените писмени доказателства от касационния жалбоподател не удостоверяват, че подадената касационна жалба срещу решение № 468 от 22.07.2019 година, постановено по АНД № 00799 по описа за 2019 година на Районен съд Перник е в предвидения преклузивен процесуален 14 – дневен срок от уведомяването.
Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 211, ал. 1 от АПК, касационната жалба се подава чрез съда постановил решението, до административния съд в 14 – дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено. Срокът е преклузивен и пропускането му погасява правото на обжалване. В съответствие с разпоредбата на чл. 211, ал. 1 от АПК в решението на въззивната съдебна инстанция е отразено, че същото подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Перник в 14 – дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено. Съобщението, че съдебно решение № 468 от 22.07.2019 година, постановено по а.н.дело № 00799/2019 година е изготвено, и е връчено по реда на чл. 180, ал. 1 от НПК, във връзка с чл. 84 от ЗАНН на адвокат З. на 19.08.2019 година, като по делото /лист 82/ е приложена разписка, подписана от последния. Законоустановеният 14 – дневен срок за касационно обжалване е започнал да тече за П.А.М. от деня, следващ датата на връчване и е изтекъл на 02.09.2019 година – понеделник /присъствен ден/.
Касационната жалба е подадена по спедиторска фирма „Еконт“, видно от разпечатка на товарителница на „Еконт“ **** на 03.09.2019 година, съответно входирана в Районен съд Перник на 04.09.2019 година. При тези данни настоящият касационен състав намира, че касационната жалба е просрочена, тъй като срокът за обжалване е изтекъл на 02.09.2019 година, понеделник /присъствен ден/.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 215, т.
3 от АПК, настоящия касационен състав на Административен съд – Перник О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ
РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на П.А.М. с ЕГН ********** ***, чрез процесуалния си представител адвокат М.Т. ***, с адрес: ***, телефон: ****против Решение № 468/22.07.2019 година, постановено по АНД № 00799/2019 година по описа на Районен съд Перник, с което е потвърден електронен фиш, серия К № 1168578 от 01.08.2015 година издаден от Главна дирекция „Национална полиция“, като процесуално недопустима.
ПРЕКРАТЯВА производството по КАНД № 627 по описа за 2019 година на Административен съд – Перник.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 7 – дневен срок от връчването му на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/
/п/