Определение № 13759 от 07.04.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 38049/2021
- Вид
- Определение № 13759
- Подписан
- 07.04.2026
- Състав
- ПЛАМЕНА САШЕВА ТРЕНЧЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.83, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 13759 гр. София, 07.04.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 143 СЪСТАВ, в закрито заседание на седми април през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ПЛАМЕНА С. ТРЕНЧЕВА като разгледа докладваното от ПЛАМЕНА С. ТРЕНЧЕВА Гражданско дело № 20211110138049 по описа за 2021 година
Постъпила е въззивна жалба от ответника В. А. И., чрез адв. В. П. – САК, срещу постановеното по делото решение.
С Определение № 6617 / 16.02.2026 г. съдът е оставил без уважение искането на страната по чл.83, ал.2 ГПК за освобождаване от заплащане на държавна такса за въззивно обжалване поради непредставяне в срок на оригинал на декларация за материално и гражданско състояние, подписана лично от страната.
Със същото определение съдът е дал указания за заплащане на държавна такса в едноседмичен срок от влизане в сила на определението по чл.83, ал.2 ГПК.
Съдебният акт е връчен на 19.02.2026 г., а срокът за обжалване е изтекъл на 26.02.2026 г., т.е. определението в тази част е влязло в сила на 27.02.2026 г., когато е започнал да тече едноседмичният срок за заплащане на дължимата държавна такса. Същият е изтекъл на 06.03.2026 г., като указанията на съда не са изпълнени.
Указани са и процесуалните последици от неизпълнение изцяло и в срок на указанията на съда, а именно – връщане на жалбата. С оглед така установеното и доколкото указанията за отстраняване на констатираните нередовности на въззивната жалба не са изпълнени в указания от съда срок, нито към настоящия момент, на основание чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК въззивната жалба следва да бъде върната.
Воден от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА въззивна жалба от ответника В. А. И., чрез адв. В. П. – САК, срещу постановеното по гр.д. № 38049/21 г. решение.
Разпореждането подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му с частна жалба пред Софийски градски съд.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 1