Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 926 от 13.04.2023, Окръжен съд - Пловдив

Съд
Окръжен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно гражданско дело 714/2023
Вид
Определение № 926
Подписан
13.04.2023
В сила
13.04.2023
Състав
Анна Иванова Иванова, Иван Александров Анастасов, Радослав Петков Радев

Цитирани разпоредби

  • чл.130 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.181 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.183 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.280, ал.3, т.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.16, ал.7 · Закон за управление на етажната собственост
  • чл.40, ал.1 · Закон за управление на етажната собственост
  • чл.40, ал.2 · Закон за управление на етажната собственост

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 926 гр. Пловдив, 12.04.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, XIV СЪСТАВ, в закрито заседание на дванадесети април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Анна Ив. И.

Членове:

Радослав П. Радев

Иван Ал. Анастасов като разгледа докладваното от Иван Ал. Анастасов Въззивно частно гражданско дело № 20235300500714 по описа за 2023 година

Производството по делото е по реда на чл.274, ал.1, т.1, вр. чл.130 от ГПК.

Образувано е по частна от Б. Л. Е. против протоколно определение № 1032/01.02.2023г., постановено по гр.д. № 17769/2021г. на ПдРС, Х гр.с., с което производството по делото е прекратено.

В частната жалба се сочи, че погрешно първоинстанционният съд е приел, че не е спазен 30-дневеният срок по чл.40, ал.2 от ЗУЕС, преди да бъдат събрани необходимите доказателства. Изводите му относно това, че срокът за подаване на молба за отмяна на решенията на проведеното на 22.02.2021г. общо събрание на етажните собственици в сградата на ул.“Знаме“№ 4, вх.“А1“, гр.Пловдив се основавали на заверени преписи от съобщение за изготвяне на протокола за събранието, ведно с протокол за съставянето му.

Жалбоподателката изрично била поискала да бъдат представени оригиналните документи и без това да било сторено в нарушение на разпоредбата на чл.183 и чл.181 от ГПК съдът възприел като годни доказателства заверените преписи, които при това били оспорени относно достоверността на датата им.

От ответната Етажна собственост е подаден отговор на частната жалба, с който същата се оспорва като неоснователна.

ПОС, ХІV гр.с., като се запозна с материалите по делото, намира следното:

Производството по гр.д. №17769/2021г. на ПдРС, Х гр.с. е образувано по подадена на 08.11.2021г. по пощата искова молба от Б. Е. за прогласяване нищожността на решението, гласувано от етажните собственици в сградата на ул.“Знаме“№ 4, вх.“А1“, гр.Пловдив на проведено на 22.02.2021г. общо събрание.

Съгласно чл.40, ал.2 от ЗУЕС, молбата за отмяна на решения на Общото събрание на Етажната собственост следва да бъде подадена в 30-дневен срок от получаването на решението /протокола за проведеното общо събрание/ по реда на чл.16, ал. 7 от същия закон.

В чл.16, ал.7 е предвидено, че Председателят на управителния съвет /управителят/ следва в 7- дневен срок от провеждане на общото събрание да постави на видно и общодостъпно място на входа на сградата съобщение за изготвянето на протокола, като също така за поставянето на съобщението бъде съставен протокол от председателя на управителния съвет /управителя/ и поне един етажен собственик, ползвател или обитател, в който да бъдат 1 посочени датата, часът и мястото на поставяне на съобщението. Копие от протокола от провеждане на общото събрание, заверен с надпис "Вярно с оригинала", и приложенията към него се предоставят при поискване на собствениците, ползвателите или обитателите. В случаите по чл. 13, ал.2 се изпраща на посочената електронна поща или адрес в страната.

Когато в случаите по чл. 13, ал.2, а именно, когато собственик или ползвател, който не ползва самостоятелния си обект или отсъства повече от един месец от сградата, е уведомил писмено управителя или председателя на управителния съвет за това обстоятелство и е посочил електронна поща и адрес в страната, на които да му бъдат изпращани покани за свикване на общо събрание, както и телефонен номер, той следва да бъде уведомен за изготвяне на протокола за проведеното общо събрание на този адрес. Ако отсъстващият етажен собственик или ползвател не е посочил адрес, на който да бъде уведомен, както и телефонен номер, той се счита за уведомен с поставяне на съобщението.

По първоинстанционното дело са приети заверени копия от съобщение за изготвен протокол за проведеното на 22.02.2021г. общо събрание на етажните собственици, с дата 02.03.2021г. и час 15,30 часа / л.99/, и от протокол за поставяне на съобщението на таблото във входа. Протоколът е подписан от управителя Г. О. и от етажния собственик П. Н.. Със становище от жалбоподателката по отговора на исковата молба / л.111 и сл. по делото на ПдРС/ е заявено искане етажната собственост да бъде задължена да представи оригиналите на всички приложени към отговора документи, вклюмително и горепосочените съобщение и протокол. Оспорена е автентичността на подписа, положен от името на П. Н., но не на протокола от 02.03.2021г., а единствено на протокола за проведеното на 22.02.2021г. общо събрание.

Жалбоподателката оспорва да е било постановено съобщение по чл.16, ал.7 от ЗУЕС където и да било в сградата на ул.“Знаме“№ 4. Тя не оспорва, че към месеците февруари и март 2021г. е живяла в жилището си на този адрес. Доколкото са спазени всички законови изисквания относно поставянето на съобщение и удостоверяване с протокол на това обстоятелство и предвид липсата на данни и доказателства, които да обосновават противоположен извод или поне да будят основателно съмнение относно правотата му, следва да се приеме, че преклузивният срок по чл.40, ал.2 от ЗУЕС за подаване на молбата за отмяна на решенията на ОС е започнал да тече на 02.03.2021г. и е изтекъл на 02.04.2021г..

Обстоятелството, че първоинстанционният съд е постановил обжалваното определение преди да бъдат приобщени по делото оригиналите на представените с исковата молба документи, не обосновава непълнота на доказателства, измащи значение за момента, до който е било допустимо да се инициира производството по чл.40, ал.1 от ЗУЕС, тъй като не е оспорена автентичността на съобщението и протокола от 02.03.2021г., а единствено тяхното съдържание. Представянето на оригиналите би било от полза единствено за проверка на автентичността, но е без всякакво значение за съдържанието. Ето защо, частната жалба ще следва да бъде оставена без уважение като неоснователна. Съгласно чл.274, ал.4, вр. чл.280, ал.3, т.2 от ГПК настоящето определение не подлежи на обжалване.

Предвид гореизложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от Б. Л. Е. против протоколно определение № 1032/01.02.2023г., постановено по гр.д. № 17769/2021г. на ПдРС, Х гр.с., с което производството по делото е прекратено.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

2

1. _______________________

2. _______________________

3