Разпореждане № 3581 от 20.03.2023, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 16460/2022
- Вид
- Разпореждане № 3581
- Подписан
- 20.03.2023
- Състав
- ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ КУРТОВ
Цитирани разпоредби
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 3581 гр. София, 20.03.2023 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 122-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Д. Г. К. като разгледа докладваното от Д. Г. К. Административно наказателно дело № 20221110216460 по описа за 2022 година
Съдебното производство е образувано по Жалба на В. С. Н., действащ чрез процесуалния си представител адв.К. А. от АК – Хасково, срещу Наказателно постановление (НП) № BG29042022/5800/Р8-826/20.10.2022г на Директора на Националното ТОЛ управление към Агенция „Пътна инфраструктура“.
Административнонаказателната преписка е изпратена от административнонаказващия орган (АНО), ведно със съпроводително писмо, в което се обръща внимание, че Жалбата е подадена след изтичане на 14-дневния срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима.
Обжалваното НП е връчено на жалбоподателя лично на 17.11.2022г., видно от Известието за доставяне на „Български пощи“ ЕАД. Жалбата е входирана в АПИ на 05.12.2022г. Към преписката е приложена товарителница № 1050615131728 на куриерска фирма „Еконт“ ЕООД, според която товарителница № 1050615131728 е изпратена от Адвокатско дружество „Лалова и партньори“ на 02.12.2022г. в 17,48 часа с описание Жалба срещу НП № куриерската фирма в офиса си в Казичене (1532) е приела от Адвокатско дружество „Лалова и партньори“ да предаде на АПИ една пратка, съдържаща Жалба срещу НП. В товарителницата изрично е посочен „ден за разнос: 05.12.2022г.“, но не е посочено изрично кога е постъпила пратката за разнос в куриерската фирма.
За преценка на основателността на възражението на АНО за процесуално недопустима жалба, от управителя на „Еконт“ ЕООД е изискана справка от информационната система на Дружеството, според чието съдържание пратка № 1050615131728, съдържаща Жалба срещу НП № BG29042022/5800/Р8-826/20.10.2022г. НТУ АПИ на В. С. Н.; приемащия пратката служител на куриерската фирма е И. В. Г., като пратката е получена в АПИ на 05.12.2022г , с ден за разнос 05.12.2022г.
След като Наказателното постановление, чието обжалване се иска, е получено от жалбоподателя на 17.11.2022г., то 14-дневния срок за подаване на жалба срещу него е изтекъл на 01.12.2022г (работен ден сряда), която дата е била последната възможна за срочно подаване на жалбата. На 02.12.2022г. това НП вече е влязло в сила, т.е. станало е необжалваемо и в този смисъл жалбата срещу него е процесуално недопустима, както и твърди въззиваемата страна в съпроводителното си писмо.
В Жалбата и в приложенията към нея не се сочи причина за неспазване на срока, не се иска възобновяването на пропуснатия срок.
Мотивиран от горното, като съдия докладчик по делото,
РАЗПОРЕДИ:
1
ОСТАВЯМ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ и връщам на подателя В. С. Н., действащ чрез процесуалния си представител адв.К. И. А. от АК – Хасково Жалба срещу Наказателно постановление (НП) № BG29042022/5800/Р8-826/20.10.2022г на Директора на Националното ТОЛ управление към Агенция „Пътна инфраструктура“ - като процесуално недопустима.
Копие от това Разпореждане да се изпрати на въззиваемата страна и на Жалбоподателя чрез процесуалния му представител с указание, че може да го обжалва в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд София – град.
След влизане в сила на това разпореждане, материалите по преписката да се върнат на АНО.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2