Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 635 от 08.08.2019, Окръжен съд - Ловеч

Съд
Окръжен съд - Ловеч
Дело
Въззивно частно гражданско дело 454/2019
Вид
Определение № 635
Подписан
08.08.2019
Състав
ПЛАМЕН ИВАНОВ ПЕНОВ, СЕВДА ХРИСТОВА ДОЙНОВА, ПОЛЯ СТОЯНОВА ДАНКОВА

Цитирани разпоредби

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

Ловешкият окръжен съд, в закрито заседание на осми август две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДА

ДОЙНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ПОЛЯ

ДАНКОВА

ПЛАМЕН ПЕНОВ като изслуша докладваното от съдия Пенов ч.гр.д. № 454 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, съобрази:

Производството е по чл.

413, ал. 2 ГПК.

Образувано е по частна жалба от „Агенция за събиране на вземанията“ ЕАД против разпореждане

№ 1280/13.06.2019 г., по ч.гр.д.

№ 425/2019 г. на РС Тетевен, с което съдът е отхвърлил заявлението на частния жалбоподател против А.И.К. за следните суми: 8941,82 лв.

– главница; 1445,79 лв. – договорно възнаграждение; 1025,83 лв. – обезщетение за забавено изпълнение и за законна лихва до окончателно изплащане на вземането.

В частната жалба са направени оплаквания за материална незаконосъобразност на атакуваното разпореждане и постановяването му при нарушение на съдопроизводствните правила.

Частният жалбоподател поддържа, че с оглед размера на претендираните вземания, цената на иска е в размер под 25 000 лв., който обуславя родова подсъдност на районен съд. В частната жалба е направено искане за отмяна на обжалваното разпореждане в атакуваната му част и за издаване на заповед за изпълнение за отхвърлените по заявлението суми.

Частната жалба е недопустима, тъй като същата е подадена след изтичане на едноседмичния срок за обжалване (чл.

275, ал. 1, вр. чл. 413, ал. 2 ГПК). Обжалваното разпореждане е връчено на частния жалбоподател на 19.06.2019 г. Броен от тази дата и според правилото на чл. 60, ал. 4 ГПК, едноседмичният срок изтича на 26.06.2019 г. Частната жалба е подадена на 01.07.2019 г., видно от разписката за получаването ѝ от куриера. Недупостимата частна жалба не подлежи на разглеждане по същество, защото подлежи на връщане (чл.

275, ал. 2 вр. чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК). За сезирания с нея съд съществува задължение да я остави без разглеждане и да прекрати образуваното производство.

Водим от горното и на основание чл. 275, ал. 2 вр. чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба от

„Агенция за събиране на вземанията“ ЕАД против разпореждане № 1280/13.06.2019 г., по ч.гр.д. № 425/2019 г. на РС Тетевен, с което съдът е отхвърлил изцяло заявлението на частния жалбоподател против А.И.К..

ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д. № 454/2019 г. на ОС Ловеч.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред

Апелативен съд Велико Търново, едноседмичен срок от връчването му.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

1.

2.