Определение № 635 от 08.08.2019, Окръжен съд - Ловеч
- Съд
- Окръжен съд - Ловеч
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 454/2019
- Вид
- Определение № 635
- Подписан
- 08.08.2019
- Състав
- ПЛАМЕН ИВАНОВ ПЕНОВ, СЕВДА ХРИСТОВА ДОЙНОВА, ПОЛЯ СТОЯНОВА ДАНКОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 413, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №
Ловешкият окръжен съд, в закрито заседание на осми август две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДА
ДОЙНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ПОЛЯ
ДАНКОВА
ПЛАМЕН ПЕНОВ като изслуша докладваното от съдия Пенов ч.гр.д. № 454 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, съобрази:
Производството е по чл.
413, ал. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба от „Агенция за събиране на вземанията“ ЕАД против разпореждане
№ 1280/13.06.2019 г., по ч.гр.д.
№ 425/2019 г. на РС Тетевен, с което съдът е отхвърлил заявлението на частния жалбоподател против А.И.К. за следните суми: 8941,82 лв.
– главница; 1445,79 лв. – договорно възнаграждение; 1025,83 лв. – обезщетение за забавено изпълнение и за законна лихва до окончателно изплащане на вземането.
В частната жалба са направени оплаквания за материална незаконосъобразност на атакуваното разпореждане и постановяването му при нарушение на съдопроизводствните правила.
Частният жалбоподател поддържа, че с оглед размера на претендираните вземания, цената на иска е в размер под 25 000 лв., който обуславя родова подсъдност на районен съд. В частната жалба е направено искане за отмяна на обжалваното разпореждане в атакуваната му част и за издаване на заповед за изпълнение за отхвърлените по заявлението суми.
Частната жалба е недопустима, тъй като същата е подадена след изтичане на едноседмичния срок за обжалване (чл.
275, ал. 1, вр. чл. 413, ал. 2 ГПК). Обжалваното разпореждане е връчено на частния жалбоподател на 19.06.2019 г. Броен от тази дата и според правилото на чл. 60, ал. 4 ГПК, едноседмичният срок изтича на 26.06.2019 г. Частната жалба е подадена на 01.07.2019 г., видно от разписката за получаването ѝ от куриера. Недупостимата частна жалба не подлежи на разглеждане по същество, защото подлежи на връщане (чл.
275, ал. 2 вр. чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК). За сезирания с нея съд съществува задължение да я остави без разглеждане и да прекрати образуваното производство.
Водим от горното и на основание чл. 275, ал. 2 вр. чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба от
„Агенция за събиране на вземанията“ ЕАД против разпореждане № 1280/13.06.2019 г., по ч.гр.д. № 425/2019 г. на РС Тетевен, с което съдът е отхвърлил изцяло заявлението на частния жалбоподател против А.И.К..
ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д. № 454/2019 г. на ОС Ловеч.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред
Апелативен съд Велико Търново, едноседмичен срок от връчването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
1.
2.