Решение № 1274 от 04.05.2026, Административен съд - Русе
- Съд
- Административен съд - Русе
- Дело
- Административно дело 551/2025
- Вид
- Решение № 1274
- Подписан
- 04.05.2026
- Състав
- Ивайло Йосифов
Цитирани разпоредби
- чл.140, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.145 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл.149, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.172, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.173, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.18а, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.235, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.29, ал.6, изр.второ · Административнопроцесуален кодекс
- чл.54 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.59, ал.2, т.4 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.5, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.75, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.75, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.15, ал.3 · Закон за нормативните актове
- чл.46, ал.2, изр. първо · Закон за нормативните актове
- чл.39, т.1 и т.2 · Закон за пощенските услуги
- чл.39, т.1 и т.2 · Закон за пощенските услуги
- чл.128, ал.3 · Закон за физическото възпитание и спорта
- чл.10, ал.1, т.3 · Наредба № 3 от 2 април 2019 г. за реда за финансово подпомагане на дейности в областта на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност
- чл.2, ал.2, т.2 · Наредба № 3 от 2 април 2019 г. за реда за финансово подпомагане на дейности в областта на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност
- § 2, ал.2 · Правилник за прилагане на Закона за физическото възпитание и спорта
РЕШЕНИЕ
№ 1274
Русе, 04.05.2026 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Русе - I състав, в съдебно заседание на двадесет и първи април две хиляди двадесет и шеста година в състав:
Съдия:
ИВАЙЛО ЙОСИФОВ
При секретар НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от съдия ИВАЙЛО ЙОСИФОВ административно дело № 20257200700551 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.145 и сл. от АПК.
С определение № 2892/16.02.2026 г., постановено по адм.д. № 648/2026 г. по описа на ВАС, Шесто отделение, е отменено постановеното по делото определение № 2665/03.10.2025 г. и делото е върнато на Административен съд – Русе за произнасяне по законосъобразността на оспорената част от заповед № РД-09-512/09.07.2025 г. на министъра на младежта и спорта. В мотивите на съдебния акт на ВАС са дадени задължителни съгласно чл.235, ал.2 от АПК указания, според които заповедта на министъра на младежта и спорта е индивидуален административен акт и подлежи на оспорване по съдебен ред по реда на чл.145 и сл. от АПК.
Делото е образувано по жалба на сдружение „Спортен клуб по вдигане на тежести Тараненко“, със седалище в [населено място], против посочения индивидуален административен акт - заповед № РД-09-512/09.07.2025 г. на министъра на младежта и спорта, в частта, с която проектът на жалбоподателя с вх.№ 09-00-4277/30.12.2024 г. не е одобрен и по отношение на същия е отказано финансово подпомагане.
В жалбата и в представената молба с вх.№ 1796/20.04.2026 г. жалбоподателят излага подробни съображения за незаконосъобразността на оспорения отказ да бъде предоставено заявеното с проекта финансово подпомагане. Жалбоподателят поддържа, че по арг. от чл.2, ал.2, т.2 от Наредба № 3 от 2.04.2019 г. за реда за финансово подпомагане на дейности в областта на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност вр. чл.128, ал.3 от ЗФВС компетентността на министъра на младежта и спорта е ограничена до определяне в Програмата за развитие на спортните клубове за 2025 г. на срока, в който лицата могат да кандидатстват за финансиране, но не и до начина, по който те следва да го направят. Твърди, че предвидения в раздел VI, т.2 от Програмата начин за подаване на проектите, чието неспазване е станало причина за оспорения отказ, противоречи на разпоредби от нормативен акт от по-висок ранг и по-конкретно на чл.18а, ал.1 от АПК и чл.29, ал.6, изр.второ от АПК. Акцентира на обстоятелството, че е подал проекта си в установения в Програмата срок като пратката, с която той е изпратен чрез пощенския оператор „Спиди“ АД, е предадена на последния на 27.12.2024 г., поради което не е налице посоченото в заповедта, в оспорената ѝ част, основание за отказ. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени заповед № РД-09-512/09.07.2025 г. на министъра на младежта и спорта в оспорената ѝ част като изпрати преписката на административния орган със задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона.
Ответникът по жалбата - министърът на младежта и спорта, чрез процесуалния си представител, в представените по делото писмени бележки вх.№ 1583/06.04.2026 г., счита жалбата неоснователна. Възразява срещу поддържаната от жалбоподателя теза, според която уреденият в раздел VI, т.2 от Програмата за развитие на спортните клубове за 2025 г. начин за подаване на проектите противоречи на чл.18а, ал.1 и чл.29, ал.6, изр.второ от АПК. Сочи, че подаването на проекта от страна на жалбоподателя чрез куриер и то в последния ден на срока – 27.12.2024 г., въпреки съществувалата възможност той да бъде подаден по електронен път на официалната електронна поща на министерството или чрез ССЕВ, е извършено от него с ясната представа, че пратката ще бъде доставена едва на 30.12.2024 г., т.е. извън срока по Програмата. По тези и по останалите изложени в писмените бележки съображения моли жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна. Претендира присъждането на юрисконсултско възнаграждение.
Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, съобрази доводите на страните и извърши служебна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт, приема следното:
Видно от представеното удостоверение с изх.№ 94-М-07/27.08.2025 г., издадено от „Български пощи“ ЕАД, кореспондентска пратка PS10408176G9X/30.07.2025 г., с подател Министерство на младежта и спорта, е връчена срещу подпис на сдружението-жалбоподател, чрез неговия законен представител, на 04.08.2025 г. (понеделник). С тази пратка на жалбоподателя е връчено писмо с изх.№ 09-00-4277-1/28.07.2025 г. на зам.-министъра на младежта и спорта, с която последният е уведомен за съдържанието на оспорената заповед № РД-09-512/09.07.2025 г. на министъра на младежта и спорта, в частта ѝ касаеща сдружение „Спортен клуб по вдигане на тежести Тараненко“, макар и тази заповед да не е изрично посочена в писмото. Жалбата срещу нея е подадена директно в съда чрез пощенския оператор „Еконт Експрес“ АД на 18.08.2025 г. (понеделник), видно от приложената по делото товарителница (за това обстоятелство съдът извърши и служебна справка по номера на пратката - № ********* на интернет страницата на „Еконт Експрес“ АД).
Нито в оспорената заповед, нито в съобщението за неговото издаване - в писмо с изх.№ 09-00-4277-1/28.07.2025 г. на зам.-министъра на младежта и спорта, се съдържат някакви указания относно обжалваемостта на този административен акт, поради което и на основание чл.140, ал.1 от АПК срокът за обжалване по чл.149, ал.1 от АПК се удължава на два месеца.
Следва да се приеме, че жалбата е подадена от процесуално легитимирана страна – от адресата на акта, който е засегнат неблагоприятно от него, при наличието на правен интерес и в преклузивния срок по чл.149, ал.1 от АПК, поради което е допустима. Разгледана по същество, тя се явява основателна.
С т.4 от оспорената част на заповед № РД-09-512/09.07.2025 г. на министъра на младежта и спорта представения от жалбоподателя проект № 09-00-4277/30.12.2024 г., с рег.№ 137-024 в регистъра, не е одобрен и е отказано финансово подпомагане.
Според чл.10, ал.1, т.3 от Наредба № 3 от 2.04.2019 г. за реда за финансово подпомагане на дейности в областта на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, министърът на младежта и спорта издава заповед, с която не одобрява предложения проект и отказва финансово подпомагане. Следователно оспореният административен акт е издаден от компетентен орган.
Заповедта е в изискуемата писмена форма и съдържа правните основания, на които е издадена. Относно фактическите основания за нейното издаване административният акт е лаконичен като изложените в него мотиви за неодобряването на проекта и отказа за финансово подпомагане на жалбоподателя се ограничават до следното: „Не отговаря на Раздел VI, т.2 от Програмата /проектът е подаден извън срока/“. Тези мотиви преповтарят мотивите, съдържащи се т.19 от таблицата по т.6.3 от протокол № 20/19.06.2025 г. на комисията, назначена със заповед № РД-09-283/22.04.2024 г., съответно изменяна с последващи заповеди, на министъра на младежта и спорта (в т.6.3 от протокола, вероятно поради техническа грешка, е посочено, че отхвърлените проекти се отнасят до Програмата за 2024 г.).
В т.3 от Тълкувателно решение № 16 от [интернет адрес] г., ОСГК изрично се приема, че не съществува пречка мотивите да бъдат изложени и допълнително, след издаването на административния акт, стига да се постигат целите, които законодателят е преследвал с изискването за мотивиране на индивидуалните административни актове и отказите за издаване на такива. Такива са например случаите, когато мотивите са изложени в съобщението, с което се уведомяват страните за издаването или за отказа да бъде издаден исканият административен акт. В конкретния случай за оспорената заповед, в отнасящата се до жалбоподателя част, последният е бил уведомен с писмо с изх.№ 09-00-4277-1/28.07.2025 г. на зам.-министъра на младежта и спорта. В писмото е посочено следното: „Съгласно Раздел VI, т.2 на Програмата, проектът се представя по утвърден формуляр не по-късно от 17:30 часа на 27.12.2024 г. по един от следните три начина: на хартиен носител в деловодството на Министерството на младежта и спорта, по електронен път на официалната електронна поща или чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ). Проекти, подадени извън посочения срок, не подлежат на разглеждане. Във връзка с посоченото Ви уведомявам, че проектът на сдружение „Сдружение „Спортен клуб по вдигане на тежести Тараненко“, [населено място] не е одобрен за финансово подпомагане“. Поради това съдът намира, че в така изложените мотиви към акта се съдържа минимално необходимата информация, за да може жалбоподателят да разбере причините за отказа за одобряване на проекта и отпускане на финансово подпомагане,. Налага се извод, че изискването на чл.59, ал.2, т.4 от АПК е спазено.
Съдът намира обаче, че в хода на административното производство са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, обусловили и неправилното приложение на материалния закон.
Административното производство е образувано по проект на жалбоподателя с вх.№ 09-00-4277/30.12.2024 г. (л. 40 – л.62 от преписката). Видно от представената товарителница на куриера „Спиди“ АД (на л.63 от преписката и екземпляр, издаден на жалбоподателя след връчване на пратката – на л.15 от делото), проектът е предаден на куриера на 27.12.2024 г., в 12:43 часа като е доставен на получателя – деловодството на Министерството на младежта и спорта на 30.12.2024 г., в 10:27 ч., където той е регистриран с посочения входящ номер.
При предварителния контрол по неговата законосъобразност, извършен от експерт в Дирекция „Спорт за високи постижения“, е дадено становище (на л.64 от преписката), че проектът на жалбоподателя, с № 137-024 в регистъра на ММС, е подаден на 30.12.2024 г., т.е. извън срока и не подлежи на разглеждане съгласно Раздел VI, т.2 на Програмата.
Проектът е разгледан от комисия, отговаряща на изискванията на чл.8 от Наредба № 3 от 2.04.2019 г. и определена със заповед № РД-09-283/22.04.2024 г., изменена със заповед № РД-09-354/10.05.2024 г. и заповед № РД-09-422/28.05.2024 г., всички на министъра на младежта и спорта. С решение по т.19 от таблицата, съдържаща се в т.6.3 от протокол № 20/19.06.2025 г. комисията е предложила на министъра на младежта и спорта да не се одобрява и да не се подпомага финансово проекта на сдружението-жалбоподател, тъй като той не отговаря на Раздел VI, т.2 на Програмата поради това, че проектът бил подаден извън срока.
Въз основа на този протокол с оспорената част на заповед № РД-09-512/09.07.2025 г. на министъра на младежта и спорта проектът на жалбоподателя не е одобрен и е отказано финансово подпомагане по същата причина.
Съдът намира, че административният орган неправилно е приел, че проектът на жалбоподателя е подаден след изтичане на предвидения в програмата срок. При извършване на преценка за това дали проектът е подаден в срок и относно допустимите способи, по които може да стане неговото изпращане както административният орган, така и съдът са длъжни да съобразяват йерархията на нормативните актове, установена в чл.5, ал.1 от АПК, респ. в чл.15, ал.3 от ЗНА. Тези разпоредби гласят, че ако постановление, правилник, наредба или инструкция противоречат на нормативен акт от по-висока степен, правораздавателните органи прилагат по-високия по степен акт.
В случая чл.7 от Наредба № 3 от 2.04.2019 г. действително предвижда, че проектите за финансово подпомагане по програмите по чл. 2, ал. 1 трябва да постъпят в деловодството на Министерството на младежта и спорта до края на последния ден от срока за кандидатстване, определен в съответната програма. По този начин разпоредбата обвързва спазването на срока с датата на постъпване на проекта в деловодството на министерството, а не с датата на неговото изпращане от съответния спортен клуб. Резултатът е, че по този начин спортните клубове се държат отговорни за евентуални забавяния или технически затруднения при връчването на иначе подадените от тях в срок проекти, които са извън тяхната сфера на контрол. Тази норма се намира в очевидно противоречие с текста на чл.29, ал.6, изр.второ от АПК, който гласи, че исканията, подадени по пощата, по електронна поща или по друг технически възможен начин преди изтичане на даден срок, макар и извън работното време на органа, се смятат подадени в срок. Изброените в това изречение способи за изпращане на искането са равнопоставени, поради което, противно на поддържаното от ответника по жалбата възражение, от обстоятелството, че жалбоподателят е избрал да изпрати искането си по пощата (чрез куриер), а не по електронна поща, не могат да бъдат правени неблагоприятни за последния изводи и да се приема, че проектът му е подаден след установения срок.
Разпечатката съдържа 28 от 45 абзаца. Пълният текст: https://pravoto.app/praktika/408e04cf-c185-4148-b52e-291e8725f9ac