Решение № 1585 от 13.11.2023, Районен съд - Варна
- Съд
- Районен съд - Варна
- Дело
- Административно наказателно дело 3526/2023
- Вид
- Решение № 1585
- Подписан
- 13.11.2023
- В сила
- 08.02.2024
- Състав
- Георги Митев
Цитирани разпоредби
- чл.28 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.34 ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.52 ал.4 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.53 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.125 ал.5 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.178 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.179 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.179 ал.1 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.179 ал.1 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.181 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.193 ал.1 · Закон за данък върху добавената стойност
- чл.183 ал.3 и 4 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.183 ал.3 и 4 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.283 · Наказателно-процесуален кодекс
РЕШЕНИЕ
№ 1585 гр. Варна, 13.11.2023 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, 5 СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и четвърти октомври през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Георги Митев при участието на секретаря Калина Ив. Караджова като разгледа докладваното от Георги Митев Административно наказателно дело № 20233110203526 по описа за 2023 година за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и следващите от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.
Производството по делото е образувано по повод жалба от Кристал МГ ЕООД, ЕИК 207 353 624, представлявано от М.Д.М., чрез адв.Г. Н.-АК Варна и адв.Г.Г.-АК Варна, против наказателно постановление № 712488-F7079/25/ от 30.08.2023 г. на Т.П.М. – директор на Дирекция „Обслужване“ в Териториална дирекция/ТД/ Варна на Национална агенция по приходите/НАП/, с което на основание чл.179 ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност/ЗДДС/ на въззивника е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева. В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно поради издаването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила и поради явна несправедливост на наложеното наказание и се моли съда да го отмени изцяло.
Жалбоподателят, редовно призован, не се явява лично и не се представлява в съдебно заседание. Преди съдебно заседание постъпи молба от Кристал МГ ЕООД, представлявано от М.Д.М., в която не се възразява да се гледа делото в тяхно отсъствие, по същество се поддържа жалбата, излагат се нови доводи и се моли за отмяна на наказателното постановление.
Въззиваемата страна, редовно призована, се представлява от процесуален представител – старши юрисконсулт И.Г., редовно упълномощена, която по същество оспорва жалбата и моли съда да потвърди наказателното постановление, както и да им присъди юрисконсултско възнаграждение.
ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:
Съдът, като анализира поотделно и в тяхната съвкупност и взаимна връзка представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на 1 правомощията си по съдебния контрол намери за установено от фактическа страна следното:
От приложената към административно-наказателната преписка справка от Търговски регистър е видно, че Кристал МГ ЕООД, ЕИК 207 353 624, е със седалище и адрес на управление гр.Провадия, ул.Рада Илиева № 18, ет.1, ап.1 и е представлявано от М.Д.М.. Регистрирано е по ЗДДС на 24.04.2023 г.
На 17.01.2022 г. инспектор по приходите при ТД гр.Варна на НАП П. В. Б. извършила проверка в масивите на дирекцията и установила, че Кристал МГ ЕООД като регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност лице не е изпълнило задължението си да подаде справка-декларация по ЗДДС за отчетен период 24.04.2023 г. - 30.04.2023 г. в законоустановения срок до 15.05.2023 г.
От приложената към административно-наказателната преписка разпечатка от информационната система на НАП е видно, че последната справка-декларация по ЗДДС от дружеството е подадена на 29.05.2023 г. за период от 01.05.2023 г. до 29.05.2023 г. и в тази декларация е включен и посочения данъчен период 24.04.2023 г. 30.04.2023 г.
На 17.05.2023 г. била изпратена Покана изх.№ 104-103/17.05.2023 г./приложен оригинал/ до Кристал МГ ЕООД, на адрес гр.Провадия, ул.Рада Илиева № 18, ет.1, ап.1, да се яви в 7-дневен срок в ТД на НАП Варна за подаване на справка-декларация за месец 04 2023 г. и съставяне на АУАН, към преписката е приложено непопълнено известие за доставяне.
На 29.05.2023 г. инспектор по приходите при Териториална дирекция гр.Варна на Национална агенция по приходите П. В. Б. съставила акт за установяване на административно нарушение/АУАН/ № F707925/приложен оригинал/ срещу Кристал МГ ЕООД за това, че на 17.01.2022 г. при проверка в информационния масив на ТД на НАП Варна е установено, че задълженото лице Кристал МГ ЕООД с ЕИК по Булстат 207 353 624 като регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило задължението си да подаде справка-декларация по ЗДДС за първия отчетен период 24.04.2023 г. – 30.04.2023 г. в законоустановения срок до 15.05.2023 г. Справка-декларация за посочения период е подадена на дата 29.05.2023 г. с вх.№ 03004523425.
Актосъставителят е квалифицирал нарушението по чл.125 ал.5 от ЗДДС. Като иззети са посочени документи: разпечатки от информационната система на НАП, покана за съставяне на АУАН. АУАН е предявен на управителя М.Д.М. на 29.05.2023 г., който го подписал без възражения и получил копие от него.
На 02.06.2023 г. по пощата Кристал МГ ЕООД, представлявано от М.Д.М., подало писмено възражение против АУАН, с което се оспорват констатациите по акта, че е допуснато процесуално нарушение, като не е посочена датата на извършване на нарушението, посочена е дата на проверка 17.01.2022 г., когато още дружеството не е било създадено и че се касае за маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Моли се да се прекрати производството, а в условията на евентуалност да се определи случаят като маловажен и да се приключи производството с предупреждение.
На 12.07.2023 г. е било издадено обжалваното наказателно постановление№ 712488-F7079/25/ от Т.П.М. – директор на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП Варна/приложен оригинал/. Административно-наказващият орган е приел изцяло обстоятелствата, посочени в АУАН, като е квалифицирал нарушението по чл.125 ал.5 от ЗДДС и е ангажирал обективната отговорност на Кристал МГ ЕООД на основание чл.179 ал.1 от ЗДДС, като му наложил административно наказание имуществена 2 санкция в размер на 500 лева.
Гореизложеното се установява от приетите писмени доказателства по делото, подробно изброени по-горе и приобщени на основание чл.283 от НПК, кредитирани от съда, които не се оспорват от страните.
ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:
Съдът кредитира изцяло приобщените писмени доказателствени средства като обективни, непротиворечиви, взаимно допълващи се и представящи в хронологичен ред събитията.
ОТ ПРАВНА СТРАНА:
Съдът, като взе предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:
По допустимостта на въззивната жалба:
Наказателното постановление е получено на 28.07.2023 г. от М.М., видно от обратната разписка/приложен оригинал/, жалбата е изпратена по пощата на 31.07.2023 г., видно от печата върху приложения пощенски плик и е входирана на 03.08.2023 г .
Спазен е 14-дневния срок по чл.59 ал.2 от ЗАНН, жалбата е подадена в срока на обжалване от процесуално легитимно лице, срещу административен акт, подлежащ на обжалване, пред компетентния районен съд по местоизвършване на деянието, поради което същата е процесуално допустима.
По компетентността на актосъставителя и административно-наказващия орган:
АУАН е издаден от компетентен орган - П. В. Б., инспектор по приходите при Териториална дирекция гр.Варна на Национална агенция по приходите , орган по приходите съгласно изискванията на чл.193 ал.1 от ЗДДС. Съгласно т.2.1 от заповед № ЗЦУ-1149 от 25.08.2020 г. на изпълнителния директор на НАП са определени органите по приходите да съставят актове за установяване на административни нарушения, които са регламентирани в ЗДДС.
Наказателно постановление № АПН-51-/1//15.12.2021 г. е издадено от компетентен орган – Т.П.М., директор на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП Варна, съгласно изискванията на чл.193 ал.1 от ЗДДС. Със заповед № ЗЦУ-1149 от 25.08.2020 г. на изпълнителния директор на НАП/приложено копие/, в точка 1.2. са упълномощени като наказващи органи началниците на дирекция „Обслужване” в ТД на НАП да издават наказателни постановления за налагане на административни наказания за нарушения, регламентирани в чл.178, чл.179 и чл.181 от ЗДДС.
Атакуваното наказателно постановление е издадено на основание чл.179 от ЗДДС, който е включен в заповедта за оправомощаване.
Съдът счита, че в хода на административно-наказателното производство по издаване на обжалваното наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до нарушаване на правото на защита на привлеченото към административно-наказателна отговорност лице, което води до незаконосъобразност на наказателното постановление и съответно до неговата отмяна.
По процесуалния закон:
При съставянето на Акт за установяване на административно нарушение № F707925 е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, посочени в чл.34 ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания, което налагат 3 отмяна на наказателното постановление само на това основание. Нарушението е следното:
Актът за установяване на административно нарушение № F707925 е съставен на 29.05.2023 год. Административното нарушение и неговия извършител според отразеното в констативната част на акта са установени на 17.01.2022 г. при проверка в информационния масив на ТД на НАП Варна. Разпоредбата на чл.34 ал.1 от ЗАНН постановява, че не се образува административнонаказателно производство, ако не е издаден акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на извършителя. От момента на откриване на извършителя – 17.01.2022 г., до момента на издаване на АУАН – 29.05.2023 г. е изминал срок по-дълъг от три месеца. Съгласно чл.84 от ЗАНН доколкото в този закон няма особени правила за изчисляване на срокове, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс/НПК/. По силата на чл.183 ал.3 и 4 от НПК срокът, който се изчислява в седмици и месеци, изтича в съответния ден на последната седмица или на съответното число на последния месец. Когато последният месец няма съответно число, срокът изтича в последния ден на месеца. Когато последният ден на срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден. Тъй като извършителят на нарушението е открит на 17.01.2022 г., срокът за издаване на акта за установяване на административно нарушение изтича на 17.04.2022 г., но тъй като 17.04.2022 г. е неприсъствен ден, срокът е изтекъл на 18.04.2022 г.
Актът за установяване на административно нарушение е издаден извън срока по чл.34 ал.1 от ЗАНН. Този срок е преклузивен и неспазването му води до незаконосъобразност на АУАН и на издаденото въз основа на него издаденото наказателно постановление и е основание за неговата отмяна.
Въпреки че това обстоятелство е било посочено в подаденото писмено възражение на 02.06.2023 г. от Кристал МГ ЕООД, представлявано от М.Д.М., против АУАН, като е отразено, че към посочената дата на проверка 17.01.2022 г. дружеството още не е било създадено, наказващият орган не е изпълнил задължението си по чл.52 ал.4 от ЗАНН да прецени възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, да извърши и разследване на спорните обстоятелства, а е пресъздал в наказателното постановление същите обстоятелства.
Поради изложеното съдът прави извода, че атакуваното наказателно постановление не е поставено в съответствие с разпоредбата на закона и страда от пороци, които налагат отмяната му.
Докато законът в чл.53 ал.2 от ЗАНН дава възможност на административнонаказващия орган да издаде наказателното постановление, макар и в акта за установяване на административно нарушение да е допусната нередовност, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, то това положение не се отнася до издаваното наказателно постановление, при което административно-наказващият орган следва да спази всички изисквания на нормите на ЗАНН, включително и чл.53 ал.2, като неспазването на това изискване води до незаконосъобразност на наказателното постановление и същото е достатъчно основание за неговата отмяна.
По материалния закон:
Съдът отчита, че формално правилно е приложен материалния закон. В наказателното постановление е посочено, че е нарушена разпоредбата на чл.125 ал.5 от ЗДДС. Съгласно тази разпоредба за всеки данъчен период регистрираното лице подава справка-декларация до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, 4 за който се отнася. Безспорно е установено, че задълженото лице Кристал МГ ЕООД като регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило задължението си да подаде справкадекларация по ЗДДС за отчетен период 24.04.2023 г. – 30.04.2023 г. в законоустановения срок до 15.05.2023 г., като справка-декларация за посочения период е подадена на дата 29.05.2023 г. Правилно е определена наказващата норма, като е наложено административно наказание в минимален размер, което отговаря на тежестта на нарушението.