Определение № 78 от 16.06.2022, Районен съд - Айтос
- Съд
- Районен съд - Айтос
- Дело
- Административно наказателно дело 181/2022
- Вид
- Определение № 78
- Подписан
- 16.06.2022
- В сила
- 18.07.2022
- Състав
- ИВАЙЛО КРАСИМИРОВ КЪНЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 160 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 72, ал. 1, т. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 1, т. 1 - 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 1, т. 1 - 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 1, т. 1 - 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 3 - 6 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 3 - 6 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 3 - 6 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 72, ал. 3 - 6 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 73 · Закон за Министерството на вътрешните работи
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 78 гр. Айтос, 16.06.2022 г.
РАЙОНЕН СЪД – АЙТОС, ІІІ СЪСТАВ, в закрито заседание на шестнадесети юни през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: ИВАЙЛО КР. КЪНЕВ като разгледа докладваното от ИВАЙЛО КР. КЪНЕВ Административно наказателно дело № 20222110200181 по описа за 2022 година
Производството по делото е образувано по жалба на И.К.Р., ЕГН **********, с адрес: гр. Б., ***, против Заповед за задържане на лице, рег. № 335зз-34/29.05.22 г., издадена от А.А. - разузнавач при РУ-Р.. Съдът, след като се запозна с материалите по делото, намира, че жалбата следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима. Видно от оспорената Заповед, издадена на осн. чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР е разпоредено жалбоподателят да бъде задържан в помещение за временно задържане на РУ-Р.. Заповедта е надлежно връчена на жалбоподателя на 29.05.22 г., с разясняване на правата му по чл. 72, ал. 3 - 6 и чл. 73 ЗМВР и чл. 72, ал. 1, т. 1 - 4 ЗМВР, за което е подписана и декларация. След извършване на необходимите оперативни мероприятия, на същата дата - 29.05.22 г. в 10,30 часа, жалбоподателят е освободен.Съгласно чл. 149, ал. 1 АПК административните актове могат да се оспорят в 14-дневен срок от съобщаването им, като в случая срокът за обжалване на заповедта е изтекъл на 13.06.22 г. /присъствен работен ден, понеделник/, а жалбата е подадена едва на 15.06.22г., когато заповедта е влязла в сила и представлява стабилен административен акт. По делото не е направено искане за възстановяване на срока за обжалване, нито са изложени твърдения за наличие на обстоятелства, сочещи уважителни причини за пропускането му, поради което съдът намира депозираната жалба за просрочена и като такава на осн.чл. 159, т. 5 АПК следва да бъде оставена без разглеждане, като съдебното производство бъде прекратено (в т.см. и Определение № 31 от 07.01.2019 г. по адм. д. № 823/2018 г. на Административен съд – Б. и Определение № 3032 от 28.12.2018 г. по адм. д. № 824/2018 г. на Административен съд – Б.).Мотивиран от гореизложеното, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.К.Р., ЕГН **********, с адрес: гр. Б., ***, против Заповед за задържане на лице, рег. № 335зз-34/29.05.22 г., издадена от А.А. разузнавач при РУ-Р..
ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 181/22 г. по описа на Айтоския районен 1 съд.
Определението може да се обжалва на осн. чл. 160 АПК с частна жалба в 7-дневен срок от връчването му пред Административен съд Б..
Съдия при Районен съд – Айтос: _______________________
2