Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 7685 от 17.06.2019, Районен съд - Варна

Съд
Районен съд - Варна
Дело
Гражданско дело 7217/2019
Вид
Определение № 7685
Подписан
17.06.2019
В сила
27.06.2019
Състав
МАГДАЛЕНА КОЛЕВА ДАВИДОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63 · Граждански процесуален кодекс

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ……...... гр.Варна, 17.06.2019г.

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО

ОТДЕЛЕНИЕ, 34-ти състав, в закрито заседание на седемнадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАГДАЛЕНА ДАВИДОВА като изслуша докладваното от съдията гр.дело

№ 7217 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба на А.Б.П. срещу С.Р.С..

Предвид констатираните нередовности на исковата претенция, с разпореждане от 16.04.2019г., съдът е оставил без движение производството по делото, давайки конкретни указания на ищеца. Последният е предупреден и за последиците от неизпълнение указанията на съда. Препис от разпореждането е връчен на процесуалния представител на страната на 27.05.2019г.

По повод депозирана молба от А.Б.П., с определение от 05.06.2019г. срокът за изпълнение указанията на съда е продължен с една седмица, считано от изтичане на първоначалния срок.

Съобразно правилото на чл. 60, ал. 4 ГПК, така продължения срок е изтекъл на 10.16.2019г., който ден от седмицата е присъствен.

В указания срок и до настоящия момент ищецът не е изпълнил указанията на съда, нито своевременно е поискал ново продължаване на срока.

Новоопределеният по реда на чл. 63 ГПК срок започва да тече от изтичането на първоначалния и тъй като този момент е точно фиксиран в процесуалния закон, не е обвързан от датата, на която страната е узнала, че срокът е продължен, то за съда не съществува задължение да съобщава на страната за постановеното по нейна молба определение, с което срокът е бил продължен. Страната е длъжна сама да следи дали искането за продължаване на срока е уважено, или е отхвърлено.

/така Определение № 143 от 22.03.2013 г. на ВКС по ч. гр. д. № 1688/2013 г., I г. о., ГК, постановено по реда на чл.274, ал.3 ГПК, както и Определение № 147/15.03.2010 г. по ч. гр. д. № 84/2010 г. на III ГО на ВКС и Определение № 385/4.10.2010 г. на

II ГО на ВКС по ч. гр. д. № 374/2010 г., постановени по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК/.

Поради горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК производството по делото следва да бъде прекратено.

Воден от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 7217/2019г. по описа на Варненския районен съд, 34-ти състав.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба през Варненски окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: