Разпореждане № 96 от 19.02.2026, Окръжен съд - Велико Търново
- Съд
- Окръжен съд - Велико Търново
- Дело
- Частно наказателно дело 51/2026
- Вид
- Разпореждане № 96
- Подписан
- 19.02.2026
- В сила
- 26.03.2026
- Състав
- ПЕНКО ЦАНКОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 183 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 213, ал. 7 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 320, ал. 1 и 3 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 320, ал. 1 и 3 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 323, ал. 1, т.1 · Наказателно-процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 96 гр. Велико Търново, 19.02.2026 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО в закрито заседание на деветнадесети февруари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ПЕНКО ЦАНКОВ като разгледа докладваното от ПЕНКО ЦАНКОВ Частно наказателно дело № 20264100200051 по описа за 2026 година
Производството е по реда на чл. 213,ал.4, вр. с чл. 323, ал .1, т. 1, вр. с чл . 320, ал.
3 от НПК.
Великотърновският окръжен съд е сезиран, на 02.02.2026г., по подадена по електронен път, чрез мейл: ***@***.com, жалба от Д. З. Ц. Х., с посочен адрес за призоваване в гр. ***, обл. ***, ул. “***“ № *, вх. *, ет. * против Постановление от 29.01.2026г., по прокурорска преписка № 138/2026г., по описа на Апелативна прокуратура Велико Търново, с което е оставена без уважение жалбата на Д. Х. срещу постановление на Окръжна прокуратура - В. Търново, с което е постановен отказ за образуване на досъдебно производство, от 13.01.2026г., по прокурорска преписка № 2718/2025г. на ОП - В. Търново.
Подадената по електронен път жалба, не е подписана съобразно изискванията на чл.
213, ал. 7 от НПК, с квалифициран електронен подпис, като по делото, същата не е представена и с подпис, положен от издаващото я лице.
Предвид на това, с Разпореждане № 56 от 04.02.2026г., постановено по делото, съдът е оставил без движение подадената от Д. З. Х. жалба. Указано е на жалбоподателката, в 7 дневен срок от получаване на съобщението, да представи, пред съда, подписана от лицето жалба или същата, да бъде представена, по електронен път, подписана с квалифициран електронен подпис. При това са дадени и указания, че при неизпълнение на дадените от съда такива, депозираната жалба ще бъде върната, на основание чл. 323, ал. 1, т.1 от НПК.
Разпореждането на съда е било връчено на Д. З. Х., на 10.02.2026г., чрез лице, от кръга на близките и (дъщеря). При това разпореждането на съда е било изпратено и получено от Х. на 05.02.2026г. и на предоставената от страната електронна поща.
В изпълнение на разпореждането на съда жалбоподателката, по електронен път (мейл), на 09.02.2026г. е изпратила копие на жалба срещу процесното постановление, което съдържа подпис и посочване на три имена и ЕГН на жалбоподателката. Тази жалба е 1 представена пред съда във вид на преснето копие, като при изпращането и по електронен път, не е подписана с квалифициран електронен подпис, съобразно разпоредбите на чл. 213, ал. 7 от НПК.
Във връзка с това, съдът, отново, по предоставения от лицето мейл, е отправил указания, за изпълнението на разпореждането на съда от 04.02.2026г., като същевременно е указано, отново, че жалбата следва да съдържа „мокър“ подпис на подателя или същата следва да бъде подписана с квалифициран електронен подпис.
Следват подадени по електронен път, от страна на жалбоподателката, на писмени становища: от 06.02.2026г. (в 16,50ч.), от 06.02.2026г. (в 20,58ч.), от 06.02.2026г. (в 22,36ч.), от 09.02.2026г.(от 14,10ч.), които не съдържат изпълнение от страната на вмененото от съда задължение за отстраняване на констатираните нередовности в подадената жалба.
С писмо с вх. № 1738 от 09.02.26г., издадено от Апелативна прокуратура – В.
Търново, по делото са приложени 8 бр. жалби от Д. Х., изпратени по електронен път, подробно описани и приложени в писмото. Четири от жалбите са изпратени във вид на копие на жалба срещу процесното постановление, които съдържат подпис и посочване на три имена и ЕГН на жалбоподателката. Тези четири жалби са представени пред съда във вид на преснето копие, като при изпращането по електронен път, също не са подписани с квалифициран електронен подпис, съобразно разпоредбите на чл. 213, ал. 7 от НПК.
Определеният от съда, по реда чл. 323, ал .1, т. 1, вр. с чл 320, ал. 3 от НПК. с Разпореждане № 56 от 04.02.2026г., постановено по делото с което съдът е оставил без движение подадената от Д. З. Х. жалба, като е указал отстраняване, в 7 - дневен срок от съобщението на констатираните нередовности, следва да бъде изчислен, съобразно разпоредбата на чл. 183 от НПК - срокът който се изчислява в дни (в конкретния случай) започва да тече на следващия ден от връчване на съобщението на жалбоподателката (10.02.2026г.) и изтича в края на последния ден.
С оглед на изложеното, законоустановеният - 7 дневен, преклузивен срок е изтекъл на 17.02.2026г.
Така определеният период се явява по - благоприятен за страната, независимо, че по делото са събрани доказателства, че същата е узнала в по - ранен момент, доколкото на 06.02.2026г., чрез подадени по електронен път становища и препис от жалби е предприела, действия в изпълнение на разпореждането на съда.
Независимо от това, към датата на произнасяне на съда 19.02.2026г., което е след изтичане на определеният от съда срок (17.02.2026г.), дадените от съда задължителни указания за отстраняване на посочените с Разпореждане № 56 от 04.02.2026г. нередовности не са отстранени. Подадената по електронен път жалба, не е подписана съобразно изискванията на чл. 213, ал. 7 от НПК, с квалифициран електронен подпис, като по делото същата не е представена и с подпис, положен от издаващото я лице.
С изтичането на определеният от съда срок, спрямо жалбоподателката е приклудирано правото да отстрани описаните нередовности.
2
Предвид на това съдът е мотивиран да приеме, че подадената жалба не отговаря на изискванията по чл. 320, ал. 1 и 3 от НПК и в седемдневен срок от поканата, пропускът или несъответствието не е било отстранено, поради което и на основание чл. 323, ал.1 т.1 от НПК, следва да бъде върната на Д. З., а образуваното ВЧНД № 51/2026г. по описа на ОС – В. Търново да бъде прекратено.
По изложените съображения съдът
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА подадена на 02.02.2026г., по електронен път, чрез мейл: ***@**.com, жалба от Д. З. Х., с посочен адрес за призоваване в гр. ***, обл. ***, ул. “***“ № *, вх. *, ет. * против постановление от 13.01.2026г. на Окръжна прокуратура - В. Търново, с което е постановен отказ за образуване на досъдебно производство, по прокурорска преписка № 2718/2025г. на ОП - В. Търново, потвърдено с Постановление от 29.01.2026г., по прокурорска преписка № 138/2026г., по описа на Апелативна прокуратура Велико Търново.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ВЧНД № 51/2026г., по описа на Окръжен съд – В. Търново.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО на съда може да се обжалва, с частна жалба от Д. З. Х., в 7 дневен срок от съобщението, пред Апелативен съд Велико Търново.
Препис от разпореждането на съда да бъде връчено на Д. З. Х.
Съдия при Окръжен съд – Велико Търново: _______________________ 3