Определение № 1023 от 03.12.2024, Окръжен съд - Ловеч
- Съд
- Окръжен съд - Ловеч
- Дело
- Гражданско дело 705/2024
- Вид
- Определение № 1023
- Подписан
- 03.12.2024
- В сила
- 12.12.2024
- Състав
- ПЛАМЕН ПЕНОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 128, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 38, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 41а, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 62, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 73, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 2б · Закон за отговорността на държавата и общините за вреди
- чл. 2б, ал. 1 · Закон за отговорността на държавата и общините за вреди
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1023 гр. Ловеч, 03.12.2024 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ЛОВЕЧ в закрито заседание на трети декември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: ПЛАМЕН ПЕНОВ като разгледа докладваното от ПЛАМЕН ПЕНОВ Гражданско дело № 20244300100705 по описа за 2024 година
С разпореждане № 338/13.11.2024 г., постановено по настоящето дело, съдът е оставил без движение исковата молба на К. Г. Т. против Окръжен съд Велико Търново (вх. № 10623/11.09.2024 г. на ОС Велико Търново), с която е предявен иск по чл. 2б, ал. 1 ЗОДОВ за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 26 000 лв., по която е образувано гр. д. № 705/2024 г. на ОС Ловеч. С разпореждането съдът е указал на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираната нередовност на исковата молба, като с допълнителна писмена молба по делото представи документ за внесена по сметката на Ловешкия окръжен съд (BG13 TEXI 9545 3103 6482 00) държавна такса в размер на 10 лв. С разпореждането съдът е предупредил ищеца за последицата от неизпълнение на дадените указания в срок – връщане на исковата молба и прекратяване на производството по делото.
Разпореждането е изпратено на ищеца чрез единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) на 14.11.2024 г., видно от приложената разпечатка от деловодната програма. С оглед връчването му по реда на чл. 38, ал. 2 ГПК и липсата на данни за неговото неизтегляне в седмодневен срок от изпращането му (до 21.11.2024 г.), същото се счита връчено в първия ден след изтичането на срока за изтегляне, т.е. на 22.11.2024 г. (чл. 41а, ал. 1 ГПК).
Броен от този ден и според правилото на чл. 60, ал. 4 ГПК, едноседмичният срок изтекъл на 29.11.2024 г. До дози ден страната не е изпратила изявление и доказателства за заплащане на дължимата държавна такса от 10 лв., включително чрез ЕПЕП (чл. 62, ал. 4 ГПК). Страната дължи заплащане на таксата в пълния й размер и не се ползва от привилегията по чл. 73, ал. 4 ГПК, защото исковата молба е подадена чрез ССЕВ, а не чрез ЕПЕП (чл. 73, ал. 4 ГПК).
След като до края на деня 29.11.2024 г. ищецът не е внесъл дължимата държавна такса от 10 лв. и не е представил доказателства за внасянето й, исковата молба е останала нередовна, поради което същата следва да бъде върната, а производството по делото да се прекрати (чл. 129, ал. 3 ГПК).
Водим от горното и на основание чл. 129, ал. 3, вр. чл. 128, т. 2 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
1
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА исковата молба на К. Г. Т. против Окръжен съд Велико Търново (вх. № 10623/11.09.2024 г. на ОС Велико Търново), с която е предявен иск по чл. 2б ЗОДОВ за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 26 000 лв., по която е образувано настоящето дело и ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 705/2024 г. на ОС Ловеч.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред Апелативен съд Велико Търново, в едноседмичен срок от връчването му.
Съдия при Окръжен съд – Ловеч: _______________________ 2