Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 677 от 20.11.2023, Окръжен съд - Плевен

Съд
Окръжен съд - Плевен
Дело
Частно наказателно дело 969/2023
Вид
Разпореждане № 677
Подписан
20.11.2023
В сила
29.11.2023
Състав
РУМЕН ПЕТРОВ ЛАЗАРОВ

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 677 гр. Плевен, 20.11.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛЕВЕН в закрито заседание на двадесети ноември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: РУМЕН П. ЛАЗАРОВ като разгледа докладваното от РУМЕН П. ЛАЗАРОВ Частно наказателно дело № 20234400200969 по описа за 2023 година

Производство по чл. 243, ал. 4 и следващите от НПК.

Образувано е по жалба от адвокат Р. К., процесуален представител на пострадалата Е. В. Н., подадена срещу постановление от 10.05.2023 г. на прокурор при Окръжна прокуратура-Плевен, за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 1070/2021 г. по описа на Окръжна прокуратура-Плевен.

Жалбата е подадена от легитимна страна, срещу подлежащ на обжалване прокурорски акт, но е процесуално недопустима, тъй като е просрочена.

Поради това жалбата следва са се остави без разглеждане, а съдебното производство да се прекрати.

С постановление от 10.05.2023 г. прокурор при Окръжна прокуратураПлевен е прекратил – на основание чл. 243, ал. 1, т. 1, във връзка с чл. 24, ал.

1, т. 1 НПК, наказателното производство по досъдебно производство № 1070/2021 г. по описа на същата прокуратура.

На 16.10.2023 г. препис от постановлението на прокурора е изпратен на началника на РУ-Панагюрище при ОД на МВР-Пазарджик, за да бъде връчен на пострадалата Е. В. Н..

Видно от приложената разписка Е. Н. е получила лично препис от постановлението на прокурора на 19.10.2023 г.

Съобразно императивната разпоредба на чл. 243, ал. 4 НПК, препис от постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство се изпраща на пострадалия или неговите наследници, които 1 могат да обжалват постановлението пред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването му.

Съгласно разпоредбата на чл. 183, ал. 2 НПК, срокът който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден.

В разглеждания случай срокът за обжалване е започнал да тече на 20.10.2023 г. и е изтекъл в края на 26.10.2023 г. В същото време пострадалата Е. Н. е упълномощила адвокат Р. К. на 02.11.2023 г., жалбата срещу постановлението е с дата 30.10.2023 г., а пощенското клеймо на плика, в който е поставена жалбата е с дата 02.11.2023 г. Следователно жалбата срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство е просрочена, което я прави процесуално недопустима.

Пострадалата Е. В. Н. разполага с възможност да се възползва от разпоредбата на чл. 243, ал. 10 НПК, като сезира прокурор от Апелативна прокуратура-Велико Търново, който – ако не са били налице основанията по чл. 243, ал. 1, т. 1 НПК, може служебно да отмени постановлението за прекратяване на наказателното производство.

По изложените съображения

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯМ жалбата на адвокат Р. К., процесуален представител на пострадалата Е. В. Н., подадена срещу постановление от 10.05.2023 г. на прокурор при Окръжна прокуратура-Плевен, за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 1070/2021 г. по описа на Окръжна прокуратура-Плевен, БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ, като процесуално недопустима.

ПРЕКРАТЯВАМ съдебното производство по чнд № 969/2023 г. по описа на Окръжен съд-Плевен.

Разпореждането може да бъде обжалвано или протестирано пред Апелативен съд-Велико Търново, в 7-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

Преписи от разпореждането да се изпратят на адвокат Р. К. от АКПазарджик, Е. В. Н. и Окръжна прокуратура-Плевен Съдия при Окръжен съд – Плевен: _______________________ 2