Определение № 2294 от 29.07.2026, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно търговско дело 1859/2025
- Вид
- Определение № 2294
- Подписан
- 29.07.2026
- В сила
- 17.08.2026
- Състав
- Боян Балевски, Васил Христакиев, Елена Арнаучкова
Цитирани разпоредби
- чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 288 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2294 гр. София, 29.07.2026 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ
3-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и седми юли през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Боян Балевски
Членове:
Васил Христакиев
Елена Арнаучкова като разгледа докладваното от Васил Христакиев Касационно търговско дело № 20258002901859 по описа за 2025 година взе предвид следното.
Производството е по чл. 248 ГПК, образувано по молба на ответника ЗК „Лев Инс“ АД за допълване на постановеното по делото определение по чл. 288 ГПК в частта за разноските.
При извършената проверка съдът намери молбата за недопустима. Съгласно чл.
248, ал. 1 ГПК искането за допълване или изменение в частта за разноските е ограничено с едномесечен срок от постановяване на решението, респ. определението, когато то е необжалваемо. В разглеждания случай касационното производство е приключено с необжалваемо определение по чл. 288 ГПК от 09.01.2026 г., съответно срокът по чл. 248, ал. 1 ГПК е изтекъл на 09.02.2026 г. Молбата за допълване е подадена на 02.07.2026 г., поради което като просрочена следва да се остави без разглеждане.
С тези мотиви съдът
ОПРЕДЕЛИ:
Оставя без разглеждане подадената от ЗК „Лев Инс“ АД молба вх. № 14220/02.07.2026 г. за допълване в частта за разноските на определение № 53/09.01.2026 г. по т. д. № 1859/2026 г. по описа на ВКС, I т. о.
Определението подлежи на обжалване пред състав на ВКС в едноседмичен срок от връчването му на молителя.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
1
2. _______________________
2