Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 286 от 24.11.2020, Апелативен съд - Велико Търново

Съд
Апелативен съд - Велико Търново
Дело
Въззивно частно търговско дело 361/2020
Вид
Определение № 286
Подписан
24.11.2020
Състав
ИЛИЯНА ПОПОВА, МАЯ ПЕЕВА, ГАЛЯ МАРИНОВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер 286

19.11.2020 г.

Апелативен съд – Велико Търново

Град Велико Търново

Трети граждански и търговски състав

На 19.11.2020 година в закрито заседание в следния състав:

Председател:

Членове:

ИЛИЯНА ПОПОВА

ГАЛЯ МАРИНОВА

МАЯ ПЕЕВА като разгледа докладваното от ИЛИЯНА ПОПОВА Въззивно частно търговско дело № 20204001000361 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274 ал. 2 вр. чл.262 ал.2 т.1 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на М. Г. К. от гр.Русе против определение № 260000 от 06.08.2020г. на Окръжен съд – Русе, постановено по в.ч.т.д.№ 344/2019 г., с което на основание чл.262 ал.2 т.1 от ГПК е върната подадената от М. Г. К. частна жалба против определение на Русенския районен съд, с което е оставена без уважение молбата му за освобождаване от държавна такса по въззивна жалба и е прекратено производството по делото. Оплакванията в частната жалба са, че обжалваното определение е незаконосъобразно и неправилно поради допуснати процесуални нарушения. В жалбата се твърди, че срока за обжалване започва да тече от 21.07.2020г. и изтича на 28.07.2020г., а не на 27.07.2020., тъй като 26.07.2020г. бил неприсъствен неработен ден. Искането е да се отмени обжалваното определение и да се разгледа делото по същество или да се върне на първостепенния съд с указания за освобождаване на жалбоподателя от държавна такса.

От ответната по частната жалба страна Агенция за събиране на вземания ЕАД не е постъпил писмен отговор по жалбата.

Великотърновският апелативен съд като взе предвид частната жалба и направените в нея оплаквания, както и данните по делото, приема следното:

Частната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима. По същество същата е неоснователна.

В.ч.т.д. № 344/2020г. по описа на Окръжен съд-Русе е образувано по частна жалба на М. Г. К. против определение № 2968/10.07.2020г. на Районен съд-Русе по гр.д. № 6290/2019г., с което е оставена без уважение молбата му за освобождаване от държавна 1 такса по въззивна жалба.

С обжалваното определение Русенският окръжен съд е оставил без разглеждане частната жалба на М. Г. К. , подадена против определението, с което е оставена без уважение молбата му за освобождаване от държавна такса по въззивна жалба, поради това, че частната жалба е подадена след срока за обжалване и е прекратил производството по в.ч.т.д. № 344/2020г. по описа на Окръжен съд – Русе.

Въззивният съд в настоящия си състав намира, че обжалваното определение е правилно и законосъобразно.

Определението на Русенския районен съд от 10.07.2020г. по гр.д. № 6290/2019г., с което е оставена без уважение молбата на M. K. за освобождаване от държавна такса по въззивна жалба, е било връчено на частния жалбоподател на 20.07.2020г. Това обстоятелство не се оспорва. Видно от определение № 2968/10.07.2020г. по гр.д. № 6290/2019г. на Русенския районен съд, съдът е указал, че определението може да се обжалва с частна жалба пред ОС-Русе в едноседмичен срок от връчването му на ищеца. След като срока се брои на седмици, то съобразно разпоредбата на чл.60 ал.4 от ГПК, срокът изтича в съответния ден на последната седмица. След като определението е връчено на 20.07.2020г., то едноседмичният срок за обжалването му е изтекъл на 27.07.2020г./присъствен ден/.

Частната жалба е подадена на 28.07.2020г., т.е. след изтичане на срока за обжалване. Ето защо на основание чл.262 ал.2 т.1 от ГПК жалбата подадена след срока за обжалване подлежи на връщане, а когато по нея е образувано производство, тя се оставя без разглеждане и производството по образуваното дело се прекратява. По този начин е процедирал Русенския окръжен съд. Ето защо определението му е правилно и следва да се потвърди.

Несъстоятелно е оплакването на частния жалбоподател, че в случая срокът за обжалване започва да тече от деня следващ деня на връчване на определението. След като е определен от съда едноседмичен срок, то в случая не намира приложение правилото на чл.60 ал.5 от ГПК.

С оглед на изложеното обжалваното определение следва да се потвърди.

Водим от горното Великотърновският апелативен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА определение № 26 0000 от 06.08.2020 г. на Окръжен съд-Русе, постановено по в.ч.т.д. № 344/2020 г. по описа на същия съд.

2

Определението подлежи на касационно обжалване пред Върховен касационен съд на Република България с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3