Определение № 1759 от 23.09.2025, Районен съд - Благоевград
- Съд
- Районен съд - Благоевград
- Дело
- Гражданско дело 1745/2025
- Вид
- Определение № 1759
- Подписан
- 23.09.2025
- В сила
- 17.10.2025
- Състав
- Габриела Тричкова
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1759 гр. Б.град, 23.09.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – Б.ГРАД, I ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и трети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател:
Габриела Тричкова като разгледа докладваното от Габриела Тричкова Гражданско дело № 20251210101745 по описа за 2025 година и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:
Производството по настоящото гр.д.№ 1745/2025г. по описа на Районен съд-Б.град е образувано по искова молба, подадена от Р. Б. Х., с ЕГН **********, действаща чрез пълномощник адв. М. П.-Б..
При проверка на редовността на молбата в съответствие с чл.129, ал.1 от ГПК в закрито съдебно заседание съдът е констатирал, че исковата молба, е нередовна, като с Разпореждане №2453/07.07.2025г. е оставил същата без движение, като на ищеца е даден двуседмичен срок от получаване на съобщението за отстраняване на констатираните нередовности подробно посочени в разпореждането. Съобщението за оставяне на исковата молба без движение, ведно с постановеното от съда разпореждане е редовно връчено на 02.09.2025г., на адв. П.Б.. Срокът за отстраняване на нередовностите, констатирани от съда, съобразно правилата на чл. 60 ГПК, е изтекъл на 16.09.2025г. /присъствен и работен ден - вторник/. До изтичането на срока и до настоящият момент не е представена по делото поправена искова молба, като ищеца не е проявил процесуална активност за отстраняване на нередовностите. Налице е неизпълнение на дадените от съда указания по привеждането на молбата в съответствие с изискванията на закона, което представлява процесуално бездействие, имащо за последица прекратяване на производството по делото, тъй като срокът е преклузивен и след изтичането му се погасява правото за извършване на съответното процесуално действие.
Предвид горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът намира, че делото следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на подателя.
Водим от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело №1745/2025г. по описа на Районен съд – Б.град и ВРЪЩА подадената молба на ищеца Р. Б. Х., с ЕГН **********, действаща чрез пълномощник адв. М. П.-Б., ведно с приложенията към нея, поради неотстранени в срок нередовности на исковата молба.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд Б.град, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за изготвянето му от ищеца.
Препис от определението да се изпрати за връчване на ищеца, чрез пълномощника.
Съдия при Районен съд – Б.град: _______________________
1
2