Определение № 122 от 19.07.2024, Районен съд - Чепеларе
- Съд
- Районен съд - Чепеларе
- Дело
- Гражданско дело 157/2024
- Вид
- Определение № 122
- Подписан
- 19.07.2024
- В сила
- 31.07.2024
- Състав
- Славка Бисерова Гемишева
Цитирани разпоредби
- чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 64, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 122 гр. Чепеларе, 19.07.2024 г.
РАЙОНЕН СЪД – ЧЕПЕЛАРЕ в закрито заседание на деветнадесети юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Славка Гемишева като разгледа докладваното от Славка Гемишева Гражданско дело № 20245450100157 по описа за 2024 година
Производството по делото е образувано по предявена искова молба вх. №1773/24.06.2024 год. от С. С. Ч., А. Р. Ч. и В. Р. Т. всички от гр.Ч. действащи чрез адв. П. Н. – АК В. против Ю. Р. Р. и Б. Р. Р. и двамата от гр.Ч..
С разпореждане №278/03.07.2024 год. производството по делото е оставено без движение.
На ищците е предоставен едноседмичен срок за отстраняване нередовностите на исковата молба, като са дадени конкретни и точни указания по смисъла на чл. 128 ГПК и са указани последиците от неизпълнението им. Съобщението за така постановения съдебен акт е надлежно получено от упълномощения процесуален представител на ищците чрез ССЕВ на 04.07.2024 г., от който момент е започнал да тече предоставеният им срок за изпълнение, и същият е изтекъл на 11.07.2024 год. До посочената дата, както и към момента на постановяване на настоящия акт не е постъпила молба, с която нередовностите да са отстранени. По арг. от чл.63, ал. 1 ГПК, определеният от съда срок не може да бъде продължаван служебно. Същевременно, преди изтичането на указания срок, ищците не са сезирали съда с искане за продължаването му поради наличие на уважителни причини по смисъла на цитираната норма. Ето защо съдът намира, че поведението на ищците, изразяващо се в неизпълнение на съдебните указания, влече порок на молбата, проявяващ се в ненадлежно сезиране на съда и обуславящ недопустимост на образуваното въз основа на нея производство, поради което същото подлежи на прекратяване. Съобразно нормата на чл.
64, ал. 1 ГПК процесуални действия, извършени след като са изтекли установените срокове, не се вземат предвид от съда.
Предвид така констатираната нередовност на молбата, с която е сезиран ЧлРС и редовно проведената процедура по чл. 129, ал. 2 ГПК, соченото неизпълнение на съдебните указания за привеждането й в съответствие с изискванията на процесуалния закон съставлява основание за връщане на исковата молба и прекратяване на производството по делото по 1 смисъла на чл. 129, ал. 3 вр. ал. 2 ГПК.
По изложените съображения, Чепеларския районен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА исковата молба №1773/24.06.2024 год. по описа на РС – Чепеларе, подадена от С.
С. Ч., ЕГН **********, А. Р. Ч., ЕГН ********** и В. Р. Т., ЕГН ********** всички от гр.Ч. действащи чрез адв. П. Н. – АК В., срещу Ю. Р. Р., ЕГН ********** и Б. Р. Р., ЕГН **********, от гр.Ч., поради неизпълнение в дадения срок на указанията за отстраняване на нередовностите й.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. №157/2024 год. по описа на Районен съд – Чепеларе.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищците пред Окръжен съд - Смолян.
Съдия при Районен съд – Чепеларе: _______________________
2