Определение № 1489 от 28.05.2026, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно частно търговско дело 419/2026
- Вид
- Определение № 1489
- Подписан
- 28.05.2026
- В сила
- 28.05.2026
- Състав
- Вероника Николова, Мадлена Желева, Мирослава Кацарска
Цитирани разпоредби
- чл.248 · Граждански процесуален кодекс
- чл.248 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.275 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62 ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.10 · Закон за електронния документ и електронните удостоверителни услуги
- чл.9 · Закон за електронния документ и електронните удостоверителни услуги
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1489 гр. София, 28.05.2026 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ
1-ВИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и шести май през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Вероника Николова
Членове:
Мадлена Желева
Мирослава Кацарска като разгледа докладваното от Вероника Николова Частно касационно търговско дело № 20268003900419 по описа за 2026 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 274 ал.2 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на „Шипи 94“ ЕООД, гр. Варна, срещу разпореждане №1208/22.10.2025г. по т.д.№161/2025г. на Варненски апелативен съд, 2 състав.
Частният жалбоподател излага доводи за неправилност на разпореждането. Поддържа, че според чл.62 ал.2 от ГПК срокът не се смята пропуснат, когато документите са подадени по пощата или в електронна форма, като меродавен е моментът на изпращане на електронното съобщение.
Ответникът по частната жалба „Металекс Инвест“ ЕООД, гр. Варна, не изразява становище.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Първо отделение след като прецени данните по делото, приема следното:
Частната жалба е процесуално допустима - подадена е от легитимирана страна в предвидения в чл.275 ал.1 от ГПК едноседмичен срок и е насочена срещу валиден, допустим и подлежащ на обжалване съдебен акт.
Разгледана по същество, тя е основателна.
Препис от решение №208/21.07.2025г. по т.д.№161/2025г. на Варненски 1 апелативен съд, 2 състав, е връчен на ищеца по предявените искове „Шипи 94“ ЕООД, гр. Варна, на 09.09.2025г. На 26.09.2025г. „Шипи 94“ ЕООД, гр.
Варна, е подало молба по чл.248 от ГПК за издаване на изпълнителен лист и за изменение на решението в частта за разноските чрез присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение в негова полза. По тази молба въззивният съд се е произнесъл с определение от 25.11.2025г. Същото дружество е подало по реда на чл.248 от ГПК и втора молба с вх.№7315/10.10.2025г., с искане да бъде изменено решението в частта за присъдените на насрещната страна разноски.
С обжалваното в настоящото производство разпореждане от 22.10.2025г., въззивният съд е върнал втората молба като просрочена.
Въззивният съд не е отчел обстоятелството, че същата молба е изпратена по електронна поща на 09.10.2025г., в 6.27 часа следобед, като входящият номер на същата в регистратурата на Варненски апелативен съд е даден на следващия работен ден -10.10.2025г. Молбата е подадена в електронна форма и съставлява електронно изявление, подписано с квалифициран електронен подпис, поради което за времето на изпращане и получаване на това изявление, приложение намират чл.9 и чл.10 от ЗЕДЕУУ. Съгласно посочените разпоредби електронното изявление е изпратено с постъпването му в информационна система, която не е под контрола на автора, а е получено с постъпването му в посочената от адресата информационна система. От значение за спазване на срока е датата на изпращането, а не датата на получаването, в който смисъл е и изричната разпоредба на чл.62, ал.2 от ГПК. В случая се установява, че на 09.10.2025г. в 6.27 часа следобед молбата по чл.248 от ГПК е постъпила в информационна система, която не е под контрола на автора, следователно е била изпратена на посочената дата и час преди изтичане на преклузивния срок по чл.248 ал.1 от ГПК / съгласно чл.60 ал.3 и чл.62 ал.1 от ГПК едномесечният срок изтича на съответното число на месеца - 09.10.2025г., като последният ден на срока продължава до края на двадесет и четвъртия час/. Поради изложеното подадената на 09.10.2025г. от „Шипи 94“ ЕООД, гр. Варна, молба по чл.248 от ГПК не се явява просрочена.
По изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че обжалваното разпореждане следва да бъде отменено. Делото следва да бъде върнато на състава на Варненски апелативен съд за произнасяне по молба вх.
№7315/10.10.2025г. на „Шипи 94“ ЕООД, гр. Варна.
Воден от горното, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Първо отделение, на основание чл. 274 ал. 2 от ГПК 2
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане №1208/22.10.2025г. по т.д.№161/2025г. на Варненски апелативен съд, 2 състав.
ВРЪЩА делото на състава на Варненски апелативен съд за произнасяне по молба вх.№7315/10.10.2025г. на „Шипи 94“ ЕООД, гр. Варна.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3