Определение № 260156 от 16.03.2021, Апелативен съд - Пловдив
- Съд
- Апелативен съд - Пловдив
- Дело
- Касационно частно наказателно дело 99/2021
- Вид
- Определение № 260156
- Подписан
- 16.03.2021
- Състав
- СТОЯН АТАНАСОВ ГЕРМАНОВ, МИХАЕЛА ХРИСТОВА БУЮКЛИЕВА, ВЕЛИНА ЕМАНУИЛОВА АНТОНОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 343б, ал. 1 · Наказателен кодекс
- чл. 343г · Наказателен кодекс
- чл. 320, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 323, ал. 1, т. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 421, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 421, ал. 3, изр. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 422, ал. 1, т. 5 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 423, ал. 1 · Наказателно-процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 260156 гр. Пловдив, 16 март 2021 год.,
ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, втори наказателен състав, на шестнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в закрито заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА АНТОНОВА
СТОЯН ГЕРМАНОВ като разгледа докладваното от съдията СТОЯН ГЕРМАНОВ, наказателно дело № 99 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по реда на глава ХХХIII от НПК.
С присъда № 193 от
20.11.2019 г., постановена по нохд 1412/2019 г. на Районен съд – Пазарджик Р.М.Й. с ЕГН – ********** е признат за виновен в извършването на престъпление по чл.
343б, ал. 1 от НК и е осъден на две години и един месец лишаване от свобода, реално, при първоначален „строг“ режим. На основание чл. 343г от НК Й. е лишен от право да управлява МПС за срок от две години и три месеца Постъпила е въззивна жалба от служебния защитник, като образуваното въззивно производство пред Окръжен съд – Пазарджик по внохд 55/2020 г. е прекратено с определение № 43 от 06.02.2020 г. и делото е върнато за администриране на жалбата по реда на чл.
323, ал. 1, т. 1 от НПК.
С разпореждане от
11.02.2020 г. на съдията-докладчик по нохд 1412/2019 г. по описа на Районен съд – Пазарджик въззивната жалба е върната на служебния защитник, след като е констатирано непривеждане в срок на въззивната жалба в съответствие с изискванията на чл. 320, ал. 1 от НПК.
С решение № 92 от
17.06.2020 г., постановено по нд № 303/2020 г. по описа на Върховен касационен съд, Трето наказателно отделение, в производство по реда на глава ХХХIII от НПК, образувано на основание чл. 423, ал.
1 от НПК, искане от 04.05.2020 г. за възобновяване на нохд 1412/2019 г. на Районен съд – Пазарджик е оставено без уважение. В мотивите на решението на ВКС се констатира, че Р.М.Й. е привлечен лично като обвиняем и му е взета мярка за неотклонение „подписка“ на 09.07.2019 г., като са му разяснени задълженията, произтичащи от процесуалното му качество на обвиняем и взетата мярка за неотклонение. На същата дата Р.Й. е депозирал лично обяснения по обвинението.
След влизане в сила на присъдата на 20.02.2020 г., същата е приведена в изпълнение на 05.03.2020 г., когато осъденият Й. е узнал за постановената присъда. В мотивите на решението си ВКС приема и че в молбата за възобновяване на осъдения Й. от 04.05.2020 г. не се сочат никакви основания по чл. 422, ал.
1, т. 5 от НПК, от което следва, че липсва необходимост делото да се изпраща на апелативен съд по компетентност.
По последващо искане на осъдения Й. от 09.09.2020 г. за възобновяване на нохд 1412/2019 г. на Районен съд – Пазарджик, Апелативен съд – Пловдив с разпореждане № 260075/25.09.2020 г., поради просрочие по чл. 421, ал. 3, изр. 2 от НПК е постановил отказ за образуване на производство по възобновяване на наказателно производство по нохд 1412/2019 г. по описа на Районен съд – Пазарджик.
Последното искане за възобновяване на нохд 1412/2019 г. е изпратено по пощата с дата на пощенското клеймо 02.02.2021 г., постъпило в Районен съд - Пазарджик на 03.02.2021 г. След препращане до ВКС, последният с разпореждане от 22.02.2021 г. на Председателя на Трето наказателно отделение по преписка Вх.№ 1496/22.02.2021 г. е отказал образуване на производство по реда на глава ХХХIII от НПК по подаденото искане от осъдения Й. на основание чл. 423, ал. 1 от НПК, като е изпратил делото по компетентност на Апелативен съд – Пловдив с оглед преценка за наличие на условия за производство по реда на чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК. Пред Апелативен съд – Пловдив е образувано настоящето производство.
При преценка относно редовността и допустимостта на искането съдът установи, че то е подадено от легитимирана страна, но не е в законоустановения в чл. 421, ал. 1 от НПК шестмесечен срок. За осъдителната присъда по нохд 1412/2019 г. на Районен съд – Пазарджик, осъденият Й. е узнал на 05.03.2020 г., когато наказанието по посочената присъда е приведено в изпълнение. Срокът за подаване на искане за възобновяване по чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК е изтекъл на 05.09.2020 г.
Подаденото искане за възобновяване на 02.02.2021 г. е след изтичане на срока и се явява просрочено.
С оглед изложеното искането на Р.М.Й. за възобновяване на наказателното производство по нохд 1412/2019 г. по описа на Районен съд – Пазарджик е недопустимо и следва настоящето производство да бъде прекратено.
Така мотивиран Апелативен съд – Пловдив, Второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане на Р.М.Й. с ЕГН – ********** от 02.02.2021 г. за възобновяване на наказателното производство по нохд 1412/2019 г. на Районен съд – Пазарджик.
ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по наказателно дело № 99/2021 г. на Апелативен съд - Пловдив.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.