Определение № 411 от 07.12.2022, Районен съд - Благоевград
- Съд
- Районен съд - Благоевград
- Дело
- Административно наказателно дело 798/2022
- Вид
- Определение № 411
- Подписан
- 07.12.2022
- В сила
- 30.12.2022
- Състав
- Владимир Атанасов Пензов
Цитирани разпоредби
- чл.182 ал.1 т.3 · Закон за движението по пътищата
- чл.189 ал.4 · Закон за движението по пътищата
- чл.189 ал.8 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 411 гр. Благоевград, 07.12.2022 г.
РАЙОНЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, II НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на седми декември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Владимир Ат. Пензов като разгледа докладваното от Владимир Ат. Пензов Административно наказателно дело № 20221210200798 по описа за 2022 година Производството е с правно основание чл.58д и сл. от ЗАНН.
Образувано е по жалба на Г. А. К., с ЕГН ********** от ... против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 5728608 от 22.03.2022г., с което за нарушение по чл.21 ал.2 във връзка с чл.21 ал.1 от ЗДвП, на основание чл.189 ал.4 във връзка с чл.182 ал.1 т.3 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева.
В срока за произнасяне, съдът след запознаване с материалите по делото установи, че депозираната жалба, послужила за инициране на настоящото производство не е подписана от нейният подател, поради което се явява нередовна, като с Определение № 354 от 31.10.2022г. по настоящето дело, отмени протоколно определение, с което е дал ход по същество, остави без движение жалбата и даде указания за внасяне на нова подписана жалба от жалбоподателя К.. В указаният срок е постъпила нова, подписана жалба, но с подпис, който визуално не съответства на подписа положен от жалбоподателката К. полаган на съдебни книжа и пълномощно. Отделно от това е постъпило и писмо от ОДМВР – Благоевград, Сектор „Пътна полиция“ – Благоевград, с приложени към него разпечатки от Справки от АИС-АНД относно датите на връчване и заплащане на обжалвания Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 5728608 от 22.03.2022г., от които е видно, че е връчен на санкционираното лице Г. А. К. на 30.05.2022г. и наложената по 1 него глоба е заплатена на 01.06.2022г. Съдът като съобрази, че дори и нередовна, подадената до съда жалба срещу този електронен фиш, иницирала настоящото съдебно производство е постъпила в Районен съд – Благоевград на 10.06.2022г., т.е. месец и десет дни след връчване на фиша на 30.05.2022г. и десет дни след заплащане на така наложената със същия глоба на 01.06.2022г., намира жалбата за просрочена и подадена след изтичане на 14 дневния срок за обжалване. С оглед връчване на електронния фиш на 30.05.2022г., то срока за обжалване съгласно чл.189 ал.8 от ЗДвП в 14-дневен срок от връчването на фиша, който в настоящия случай е бил изтекъл на 14.06.2022г. От изложеното се налага извода, че разглежданата жалба е подадена от жалбоподателя след изтичане на законоустановеният срок за това и се явява просрочена, тъй като е постъпила след изтичане на срока за обжалване на електронния фиш и се явява процесуално недопустима, което е пречка за нейното разглеждане. Липсата по делото доказателства, че жалбата е била подадена в срок по пощата, пред съда или пред друг, некомпетентен за разглеждането й орган, затвърждава извода на съда, относно недопустимостта на същата. Това налага, съдът да прекрати образуваното съдебно производство, като остави без разглеждане така депозираната жалба срещу влязъл в сила електронен фиш.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Г. А. К., с ЕГН ********** от ... против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 5728608 от 22.03.2022г., с което за нарушение по чл.21 ал.2 във връзка с чл.21 ал.1 от ЗДвП, на основание чл.189 ал.4 във връзка с чл.182 ал.1 т.3 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева и ПРЕКРАТЯВА производство по делото.
Определението подлежи на обжалване в 15-дневен срок, считано от съобщаването му на страните пред Административен съд - Благоевград.
Съдия при Районен съд – Благоевград: _______________________ 2