Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 15.08.2023, Административен съд - Велико Търново

Съд
Административен съд - Велико Търново
Дело
669/2022
Подписан
15.08.2023

Цитирани разпоредби

О П

Р Е Д

Е Л Е

Н И Е

№ 72 град Велико Търново, 15.08.2023 г.

В

ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Велико Търново, тричленен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и петнадесети август две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

ЧЛЕНОВЕ: Г. ЧЕМШИРОВ

ЕВТИМ

БАНЕВ като разгледа докладваното от съдия

Банев административно дело № 669 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

На 27.02.2023 г. в Административен съд – Велико Търново е входирано искане, подадено от Г.В.В. с ЕГН **********, понастоящем пребиваващ в Затвора в гр. Ловеч за отмяна на влязло в сила Определение № 1416/ 08.02.2023 г. по адм. д. № 1052/ 2023 г. на ВАС, с което е оставено в сила Определение № 30/ 08.11.2022 г. по адм.д. № 669/ 2022 г. на АСВТ. С разпореждане от 06.03.2023 г. на съдията-докладчик, искането е оставено без движение на основание чл.

213а, ал. 1, вр. с чл. 242, ал. 1 от АПК, като на подателя е указано в 7-дневен срок от получаване на препис от определението, да отстрани нередовността в същото, като представи по адм. дело № 669/ 2022 г. по описа на АСВТ, документ за платена държавна такса в размер на 30,00 лв., внесени по сметка на Върховен административен съд. С Определение № 29/ 24.03.2023 г. по адм. дело № 669/ 2022 г. на АСВТ, е оставено без уважение искане на Г.В.В. да бъде освободен от заплащане на държавна такса и разноски за производството по искането за отмяна на влязло в сила определение и му е указано, че в 7-дневен срок от получаване на препис от това определение, следва да представи документа за платена държавна такса по сметката за държавни такси на ВАС.

С

Определение № 179/ 21.04.2023 г. по адм. дело № 669/ 2022 г. на АСВТ, е оставено без уважение повторното искане на Г.В. да бъде освободен от заплащане на държавна такса и разноски за производството, образувано по искането за отмяна на влязло в сила Определение № 1416/ 08.02.2023 г. по адм. д. № 1052/ 2023 г. на ВАС и искането за отмяна е върнато на подателя му. Определението е обжалвано от Г.В. и с Определение № 7942/ 18.07.2023 г. по адм. дело № 5440/ 2023 г. на Върховен административен съд, е отменено в частта му, с която искането за отмяна е върнато на подателя му. В останалата му част, с която е оставено без уважение повторното искане на В. за освобождаване от заплащане на държавна такса и разноски, Определение № 179/

21.04.2023 г. по адм. дело № 669/ 2022 г. на АСВТ е оставено в сила.

Определението на Върховния административен съд, като необжалваемо, е влязло в сила на датата на постановяването му – 18.07.2023 година.

В изпълнение указанията на ВАС, с разпореждане от 24.07.2023 г. на съдията-докладчик, на подателя повторно е указано в 7-дневен срок от получаване на препис от определението, да отстрани нередовността в същото, като представи по адм. дело № 669/ 2022 г. по описа на АСВТ, документ за платена държавна такса в размер на 30,00 лв., внесени по сметка на Върховен административен съд. Указани са и последиците от неотстраняване на нередовността на искането. Определението е редовно връчено на Г.В.В., на дата 26.07.2023 г., при което срокът за отстраняване на нередовността е изтекъл на 02.08.2023 г. – сряда, присъствен ден.

В законоустановения 7-дневен срок от уведомяването на подателя, а и до настоящия момент констатираната нередовност в искането за отмяна на влязлото в сила определение на ВАС, не е отстранена. Съгласно чл. 213а, ал. 1, изр. второ от АПК, когато нередовностите не се отстранят в срок, първоинстанционният съд връща жалбата или протеста, като цитираната разпоредба е приложима и в производствата по Глава четиринадесета от АПК, на основание чл. 242, ал. 1 от същия кодекс. В изпълнение на цитираната норма, искането за отмяна на влязло в сила Определение № 1416/ 08.02.2023 г. по адм. д. № 1052/ 2023 г. на ВАС, подадено от Г.В.В., следва да се върне на подателя му.

Предвид гореизложеното и на основание на основание чл. 213а, ал. 1, изр. второ, вр. с чл. 242, ал. 1 от АПК, съдът О П Р Е Д Е Л И:

Връща искането за отмяна на влязло в сила Определение № 1416/ 08.02.2023 г. по адм. д. № 1052/ 2023 г. на Върховен административен съд, подадено от Г.В.В. с ЕГН **********, понастоящем пребиваващ в Затвора в гр.

Ловеч и входирано на 27.02.2023 г. в деловодството на Административен съд – Велико Търново.

Определението може да се обжалва пред Върховен административен съд с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на подателя искането за отмяна.

Преписи от определението да се изпратят на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.

2.