Определение № 2734 от 21.12.2015, Районен съд - Бургас
- Съд
- Районен съд - Бургас
- Дело
- Административно наказателно дело 6035/2015
- Вид
- Определение № 2734
- Подписан
- 21.12.2015
- В сила
- 12.01.2016
- Състав
- ПЕТРОСЛАВ ВОЛЕВ КЪНЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.355, ал.2 · Кодекс за социално осигуряване
- чл.5, ал.4, т.1 · Кодекс за социално осигуряване
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер
21.12.2015 година гр. Бургас
Бургаският районен съд
На двадесет и първи декември
В закрито заседание в следния състав:
XIX-ти наказателен състав две хиляди и петнадесета година
Председател: ПЕТРОСЛАВ КЪНЕВ като разгледа докладваното от съдия П. Кънев НАХД № 603 5/2015г. по описа на БРС и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по повод подадена жалба от М.Х.Ю., ЕГН **********, против наказателно постановление № 1625-F-174639 от 09.11.2015 г., издадено от заместник директор на ТД на НАП гр. Бургас, с което за нарушение на чл.5, ал.4, т.1 от КСО, вр. чл.2, ал.1 и чл.З, ал.1, т.1 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. на МФ, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 250 лева на основание чл.355, ал.2 от КСО.
Въз основа на приложените по делото писмени доказателства, настоящият състав намира, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения седемдневен срок за обжалване на наказателното постановление, като аргументите в тази насока са следните:
От представеното по делото известие за доставяне се установява, че процесното наказателно постановление е било връчено на жалбоподателя на 03.12.2015 г. От следващия ден - 04.12.2015 г. е започнал да тече седемдневният срок за обжалването му, който е изтекъл на 10.12.2015 г.
Видно от поставения входящ печат върху жалбата, същата е била подадена директно в ТД на НАП гр. Бургас на 11.12.2015 г. Тази дата е написана и лично от жалбоподателя в долния ляв ъгъл на жалбата, като дата, на която същата е била изготвена. Следователно атакуваното наказателното постановление е влязло в сила на 11.12.2015 г. С влизането си в сила то става стабилен правораздавателен акт и поражда целените с него правни последици, поради което няма как съдът да преразгледа това нарушение.
Гореизложеното води до извод, че подадената жалба е просрочена, тъй като срокът по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН е преклузивен и същата следва да бъде оставена без разглеждане, понеже НП е влязло в законна сила с изтичане на срока за обжалването му.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 2, вр. чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, Бургаският районен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ депозираната жалба от М.Х.Ю.,
ЕГН **********, против наказателно постановление № 1625-F-174639 от 09.11.2015 г., издадено от заместник директор на ТД на НАП гр. Бургас, с което за нарушение на чл.5, ал.4, т.1 от КСО, вр. чл.2, ал.1 и чл.З, ал.1, т.1 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. на МФ, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева на основание чл.355, ал.2 от КСО.
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД №
6035/2015 г. по описа на РС-Бургас. Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Бургаския административен съд.
Вярно с оригинала: И. Г. i \ j