Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 8332 от 23.10.2025, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Търговско дело 1745/2025
Вид
Разпореждане № 8332
Подписан
23.10.2025
В сила
08.11.2025
Състав
Нели Алексиева

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 8332 гр. София, 23.10.2025 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО VI-22, в закрито заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Нели Алексиева като разгледа докладваното от Нели Алексиева Търговско дело № 20251100901745 по описа за 2025 година

С разпореждане № 7342 от 23.09.2025 г. на ищеца са дадени указания по реда на чл. 129, ал. 2 от ГПК за отстраняване на нередовности на исковата молба по чл. 127, ал. 1, т. 4 и т. 5 и чл. 128, т. 2, т. 3 вр. чл. 366 от ГПК, в едноседмичен срок от съобщението. Тези указания са съобщени на ищеца на 01.10.2025 г.

В срока за изпълнение на тези указания ищецът е поискал продължаване на срока, което искане Съдът е уважил с определение от 09.10.2025 г. и срокът за изпълнение на указанията от 23.09.2025 г. е продължен с една седмица, който срок следва да започне да тече от изтичане на първоначалния срок /08.10.2025 г./.

За съда не съществува задължение да уведомява страната за произнасянето относно продължаването на срока, защото съгласно чл. 7, ал. 2 от ГПК съдът връчва на страните препис само от тези актове, които подлежат на самостоятелно обжалване. Определението за продължаване на срок не е такъв акт и по силата на закона /чл. 63, ал. 2 ГПК/ страната е била уведомена за началото на срока – така определение № 294/24.04.2012 г. на ВКС, ІІІ ГО, по ч.гр.д. № 250/2012 г. В указания от съда срок /изтекъл на 16.10.2025 г./ и към настоящия момент липсва изпълнение на указанията.

Предвид изложеното, Съдът намира, че предвид неотстраняването от страна на ищеца на пречките за движение на процеса, включително и в продължения от съда срок, исковата молба следва да бъде върната.

Мотивиран от горното, Съдът

1

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, исковата молба с вх. № 104407/09.09.2025 г., във връзка с която е образувано т. дело № 1745/2025 г. по описа на СГС, ТО, VІ-22 състав.

Разпореждането може да бъде обжалвано от ищеца, с частна жалба пред Софийски апелативен съд, в едноседмичен срок от съобщаването му.

Съдия при Софийски градски съд: _______________________ 2