Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 28.10.2019, Окръжен съд - Сливен

Съд
Окръжен съд - Сливен
Дело
106/2016
Подписан
28.10.2019

Цитирани разпоредби

  • чл. 250 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 250 ал.1 · Граждански процесуален кодекс

Р

Е Ш Е Н И Е №

Гр.Сливен, 28.10.2019г

В ИМЕТО НА НАРОДА

СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и осми октомври, двехиляди и деветнадесета година, в състав:

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ВАНЯ АНГЕЛОВА като разгледа докладваното от съдия Ангелова гр.дело № 106 по описа за 2016г, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 250 ГПК.

Образувано по молба на „ПИБ“АД с вх. № 6067/30.09.2019г за допълване на постановеното по делото решение №

45/01.12.2017г в частта за присъждане на законна лихва върху главницата 10 135.24 евро, считано от датата на предявяване на иска.

Иска се допълване на постановеното по делото решение № 45/01.12.2018г, като се присъди законна лихва върху главницата 10135 евро , считано от деня на завеждане на исковата молба - 30.12.2016г до окончателното изплащане.

Насрещната страна - Веселина К.С. не е изразила становище по молбата в предоставения й срок.

Съдът, след като се запозна с молбата, приема за установено следното:

Молбата е за допълване на съдебно решение, с правно основание чл. 250 ГПК.

Същата е недопустима и следва да се остави без разглеждане.

Производството по т.дело № 106/2016г е приключило с решение № 45 от 01.12.2017г, с което предявените установителни и осъдителни искове са частично уважени.

Решението е връчено на „ПИБ“АД на

11.12.2018г.

Било предмет на въззивен контрол, като с решение №26/10.04.2018г по в.т.д. № 45/2018г по описа на БАС, е изцяло потвърдено.

С определение от 16.05.2019г, постановено по т.д.№ 2644/2018г на ВКС, касационната жалба в една част е оставена без разглеждане, а в останалата част- не е допуснато касационно обжалване на въззивното решение.

Настоящата молба за допълване на решението е подадена на 30.09.2019г., а съдебното решение на СлОС е влязло в сила на 16.05.2019г.

Съгласно чл. 250 ал.1 ГПК, срокът за подаване на молба за допълване на решението е едномесечен и започва да тече от връчване на решението или от влизането му в сила.

Тъй като е било обжалвано, 1-месечният срок за подаване на молба по чл. 250 ал.1 ГПК тече от влизането в сила на решението на СлОС, който е изтекъл на 16.06.2019г, а молбата за допълване на решението е подадена на 30.09.2019г и се явява просрочена.

Право на страната е да получи защита срещу порочно действие или бездействие на съда и законът е предвидил такава защита, но нейното реализиране е обвързано със срок.Неспазването му води до недопустимост на молбата за допълване на решението.

Ето защо, съдът

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като

НЕДОПУСТИМА молбата на „ПИБ“АД със седалище и адрес на управление гр.София, бул.“Д.Ц.“**, ЕИК-*******, за допълване на решение № 45/01.12.2018г, постановено по търг.дело № 106/2016г по описа на СлОС, в частта за присъждане на законна лихва върху главницата 10 135.24 евро, считано от датата на завеждане на иска- 30.12.2016г до окончателното изплащане.

Решението подлежи на обжалване пред

Апелативен съд-Бургас, в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: