Решение № 462 от 12.07.2021, Районен съд - Пазарджик
- Съд
- Районен съд - Пазарджик
- Дело
- Административно наказателно дело 933/2021
- Вид
- Решение № 462
- Подписан
- 12.07.2021
- В сила
- 17.09.2021
- Състав
- Елисавета Радина
Цитирани разпоредби
- чл. 21, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 4, ал.1 т.2 · Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.
- чл. 275, ал.1 · Кодекс на труда
- чл.415, ал.1 · Кодекс на труда
- чл.415в, ал.1 · Кодекс на труда
РЕШЕНИЕ
№ 462 гр. Пазарджик , 12.07.2021 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, IX НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ в публично заседание на осми юли, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:
Председател:
Елисавета Радина при участието на секретаря Х.В. като разгледа докладваното от Елисавета Радина Административно наказателно дело № 20215220200933 по описа за 2021 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по реда на чл.63 от ЗАНН.
Образувано е по жалба на „Гиро ленд 1“ ЕООД, с ЕИК 205468439, адрес : Пловдив, ул. Пещерско шосе №7, представлявано от П.Г.Х.К., против Наказателно постановление № 13- 002540 / 11. 03. 2021г. на директор на Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище гр.Пазарджик, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева за нарушение на чл.415в, ал.1 от КТ и на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.415, ал.1 от КТ.
Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална и процесуална незаконосъобразност на атакуваното НП, с оглед на което се иска неговата отмяна.
В съдебно заседание дружеството - жалбоподател, чрез писмено становище на законовия си представител, поддържа жалбата и настоява за отмяна на НП.
1
Процесуалният представител на въззиваемата страна оспорва жалбата и е на становище същата, като неоснователна да се остави без уважение.
Претендират се разноски.
Пазарджишкият районен съд, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН прие за установено от фактическа страна следното:
На 10 и 13 февруари инспектори в ДИТ Пазарджик Р. Т., Р. М., Г. М. и Аг.
Г. извършили проверка в стопанисвания от дружеството-жалбоподател търговски обект - заведение за хранене в гр. Пазарджик. За резултатите от проверката бил съставен протокол №2004208/10.03.2020г. ( л. 15) , с който били дадени и предписания. Предписанието по по т. 2 със срок за изпълнение до 10.04.2020г. било: „Работодателят да извърши измерване на съпротивлението на заземителите спрямо земя и оценка ефективността на заземителната уредба - основание чл.
275, ал.1 от КТ и чл. чл. 197 и 200, ал. 1 от Наредба № 7 /99 год., чл. 261, ал. 1 и ал. 3 Наредба № 16-116 /08.02.2008 год. за техническа експлоатация на енергообзавеждането .Протоколът бил връчен лично на представителя на дружеството на 20.03.20г. ( л. 17).
Последвала проверка по изпълнение на дадените предписания, която на 26 .11 20г.- била извършена фактически – на място, а на 30.11.20г. - по документи.
Проверката била извършена от инспектори от ДИТ Пазарджик свидетелите А. и Д.. Те установили при обхода на обекта, че предписанието по т. 2 на посочения горе протокол не било изпълнено, тъй като измерване на съпротивлението на заземителите спрямо земя и оценка ефективността на заземителната уредба не били извършени, съгласно изискването на посочените норми.
Поради това бил съставен в присъствие на надлежно упълномощен представител на дружеството процесния АУАН по чл. 415, ал.1 от КТ.Актът бил надлежно предявен и с връчен препис срещу подписа, а въз основа на него издадено НП.
Последното се атакува с общо оплакване за съществени процесуални нарушения, които не са заявени. АУАН и НП обаче са издадени в сроковете по 2 чл. 34 от ЗАНН.
Актът и НП обаче имат съдържание, което позволява в необходимия обем и яснота да се възприемат вменените обстоятелства по административнонаказателното обвинение. Дадена е съответна на описанието на нарушението правна квалификация.
Авторите на констативния и санкционния акт са териториално и материално компетентни за издавеното им, като при това и при предявяване,/връчване са спазени законоустановените процедури.
Горното обсъждане обоснова извода за процесуална изправност на акта и на НП.
По същество обаче становището е различно. Фактите не се оспорват и следват от всички доказателствени източници- към датата на проверката 26.11.20г. посоченото предписание по протокола от предходната проверка не било изпълнено, тъй като указаните измервания и оценка не били проведени.
Датата 26.11.20г. изрично е възприета и това ясно е отразено – като дата на констатиране на нарушението. Прието е и това също е изрично и ясно отразено,че д а т а на нарушението е 13.04.20г. – първият работен ден след изтичане на срока за изпълнение на предписанието ( каквото становище застъпва ПзАдС. – решение 963/2.12.20 по канд 1126/20 ).
Датата на нарушението е основно обстоятелство по неговото извършване и не може да се коригира в хода на съдебното следствие. Тя следва да е недвусмислена и ясна в административно-наказателното обвинение. И в случая е категорично фиксирана в акта и в НП – 13.04.20г.
Правилно се възразява с жалбата, че административните органи не са взели предвид, че срокът на даденото предписание изтича по време на извънредното положение. На 13.03.20г. с РЕШЕНИЕ на Народното събрание по предложение на Министерския съвет и на основание чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България и във връзка с разрастващата се пандемия от COVID-19 е обявено извънредно положение върху цялата територия на Република България, считано от 13 март 2020 г. до 13 април 2020 г. последният срок бе неколкократно удължаван с нови актове на законодателния орган до отмяна на извънредното положение. Извънредното положение бе 3 отменено на 14.05.20г.
С Държавен вестник бр. 44 от 13.05.2020 г. бе обнародван ЗАКОН за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. ( Закона) С разпоредбата на чл.4 от Закона се удължават редица срокове. Удължаването е с един месец след отмяната на извънредното положение, тоест - от 14.05.2020г. се удължават с един месец сроковете по чл.4 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.
Дадените с протокола предписания съставляват , предвид легалното дефиниране в чл. 21, ал. 1 АПК, индивидуален административен акт защото съдържат изрично волеизявление на овластен със закон административен орган, с което се създават задължения към конкретен адресат, и с него пряко и непосредствено, се засягат права и законни интереси на същите. Следователно дадените предписания, като административен акт, включващи и срок за изпълнение попадат в обсега на чл. 4, ал.1 т.2 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Респективно –срокът за изпълнение на задължителните предписания, дадени с протокол с №2004208/10.03.2020г. изтича на 14.06.2020г .Така, предвид, установената практика от АС- Пазарджик, че нарушението е извършено в първия ден след изтичане на срока , датата му на извършване е 15.06.20г. Тоест, то не е извършено на възприетата от администрацията дата на извършване , което води до отмяна на акта за санкционирането му поради неговата материалноправна незаконосъобразност.
Направените възражения от дружеството в абз. последен на стр. 1 и следващата досежно приложената санкционна норма са неоснователни в заявения смисъл. Вярно е обаче, че към датата, на която са направени . измерванията на ефективността на защитата на ел. Инсталацията , доказано със сертификата за контрол 304/9.6.21г.- тоест към 09.06.21г. и предвид изложеното горе все е продължавал да тече срока за изпълнение. Тоест в надлежния срок ( предвид удължаването поради извънредното положение) предписанието е било изпълнено и нарушението не е извършено.
Предвид изхода на делото и на основание чл. 63, ал.4 от ЗАНН следва да не се уважава претенция за юрисконкулско възнаграждение в полза на ДИТ 4
Пазарджик. Дружеството не е сторило и не претендира разноски.
С оглед изложените горе съображения и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН Пазарджишкият районен съд:
РЕШИ:
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 13-002540 /11.03.2021г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда", с което на „ГИРО ЛЕНД 1" ЕООД, гр. Пловдив, ЕИК 205468439 със седалище и адрес на управление: обл. Пловдив, гр. Пловдив, ул. „Пещерско шосе" №7, представлявано от управителя - П.Г.Х.К., на основание чл.415в, ал.1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.
Съдия при Районен съд – Пазарджик: _______________________ 5