Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1460 от 29.11.2021, Окръжен съд - Пловдив

Съд
Окръжен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно гражданско дело 2814/2021
Вид
Определение № 1460
Подписан
29.11.2021
Състав
Стефка Тодорова Михова, Борис Димитров Илиев, Мирела Георгиева Чипова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1460 гр. Пловдив, 29.11.2021 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети ноември през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател: Стефка Т. Михова

Членове:

Борис Д. Илиев

Мирела Г. Чипова като разгледа докладваното от Стефка Т. Михова Въззивно частно гражданско дело № 20215300502814 по описа за 2021 година Производството е по реда на чл. чл. 274, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 262, ал. 3 ГПК .

Образувано е по частна жалба , подадена от Н. Г. М., ЕГН **********,със съдебен адрес:град ****, ул.“***** “ №** , против разпореждане № 14565 от 23.07.2021 г. постановено по гр. д. № 8202/2021 г. по описа на ПРС – ХІІІ гр.с, с което е върната, като просрочена, подадената от жалбоподателя частна жалба с вх.№411228 от 22.07.2021г. срещу определение на съда №3970/15.06.2021г. за връщане на исковата му молба и прекратяване на производството по делото. В жалбата се релевират възражения за неправилност и необоснованост на обжалваното разпореждане и се настоява за неговата отмяна.

Частната жалба е подадена в срок от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

За да върне подадената от Н. Г. М., ЕГН **********, частна жалба с вх.

№411228 от 22.07.2021г. , първоинстанционният съд е констатирал че същата е просрочена , тъй като обжалваното с нея определение №3970/15.06.2021г. за връщане на исковата молба и прекратяване на производството по делото е влязло в законна сила на 03.07.2021г.

От данните по делото се установява

1

, че с определение

№3970/15.06.2021г. първоинстанционният съд е върнал исковата молба и прекратил производството по делото на основание чл.129, ал.3 от ГПК.

Съобщението за постановеното определение е било връчено лично на Н.М. на 25.06.2021г. Така преклузивният 1-седмичен срок по чл.275, ал.1 ГПК за ищеца Н.М. да упражни чрез жалба правото си на защита срещу преграждащото определение на първоинстанционния съд е изтекъл на 02.07.2021 г . /петък- присъствен ден/. Видно от поставения върху частната жалба входящ номер 41228, същата е депозирана на 22.07.2021 г., като към жалбата, респ. в кориците на делото, липсва приложен плик или разписка за доставяне, от които съда да направи извод за депозиране на жалбата по пощата и съответно в законния срок. При изложеното безспорно частната жалбата е просрочена и като такава правилно е върната от първоинстанционния съд на подателя й.

В този смисъл частната жалба следва да се остави без уважение, като неоснователна, а обжалваното разпореждане - да бъде потвърдено.

Водим от горното, Пловдивският окръжен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 14565 от 23.07.2021 г., постановено по гр. д. № 8202/2021 г. по описа на ПРС – ХІІІ гр.с, с което е върната, като просрочена, подадената от Н. Г. М., ЕГН **********, частна жалба с вх.

№411228 от 22.07.2021г. срещу определение на съда №3970/15.06.2021г.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС на РБ в едноседмичен срок от връчването му.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2