Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 969 от 05.05.2026, Административен съд - Перник

Съд
Административен съд - Перник
Дело
Касационно административно наказателно дело 206/2026
Вид
Решение № 969
Подписан
05.05.2026
В сила
05.05.2026
Състав
Силвия Мичева-Димитрова, Ивайло Иванов, Кирил Чакъров

Цитирани разпоредби

  • чл. 210, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 211, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 218 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 218, ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 222, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 27, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 34 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 34, ал. 1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 40, ал. 1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 42 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 44, ал. 1 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 52, ал. 4 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 53 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 54, ал. 1, т. 5 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 57 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 57, ал. 1, т. 5 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 63в · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 123в, т. 2 · Закон за опазване на околната среда
  • чл. 164, ал. 1 · Закон за опазване на околната среда

РЕШЕНИЕ

№ 969

Перник, 05.05.2026 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Перник - I касационен състав, в съдебно заседание на двадесет и девети април две хиляди двадесет и шеста година в състав:

Председател:

ИВАЙЛО ИВАНОВ

Членове:

КИРИЛ ЧАКЪРОВ

СИЛВИЯ МИЧЕВА-ДИМИТРОВА

При секретар АННА МАНЧЕВА и с участието на прокурора БИСЕР ИГНАТОВ КОВАЧКИ като разгледа докладваното от съдия СИЛВИЯ МИЧЕВА-ДИМИТРОВА канд № 20267160600206 / 2026 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „Т**** – П*****“ АД, с [ЕИК], със седалище и адрес на управление: [населено място], [жк], Т*** „Р***“, представлявано от изпълнителния директор инж. Б. Б., против Решение № 8*** от 23.02.2026 година, постановено по АНД № 19*** по описа за 2025 година на Районен съд П****.

С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 1*** от 03.12.2025 година, издадено от инж. И. М. П. - директор на Р*** и*** по о*** с***и в*** С***, с която на „Т*** – П****“ АД, с [ЕИК], със седалище и адрес на управление: [населено място], [жк], представлявано от изпълнителния директор Б. Б., на основание чл. 53 и чл. 83, ал. 1 и ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания и чл. 164, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/ е наложена имуществена санкция в размер на 50 000 /петдесет хиляди/ лева за извършено административно нарушение по чл. 123в, т. 2, във връзка с чл. 164, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда.

Касационният жалбоподател счита оспореното решение на първоинстанционния съд за неправилно и незаконосъобразно, поради нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила. По същество излага доводи, че е налице нарушение на разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с това, че при съставяне на АУАН не са присъствали свидетели. На второ място сочи за нарушена разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, касаеща датата на извършване на нарушението и неяснота относно периода на осъществяването му поради непосочване на начален момент. На следващо място се навеждат твърдения за нарушение на разпоредбата на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН, във връзка с индивидуализация на наказанието, така също и че наказателното постановление е издадено в противоречие с нормата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН. Твърди се, че не са събрани достатъчно доказателства, които да водят до категоричен извод, че дружеството е нарушило Условие 8.3.1.2 от Комплексно разрешително /КР/ № 53-Н1***/ 2021 година. Предвид изложеното моли съда да постанови съдебен акт, с който оспореното решение да бъде отменено, респективно да бъде отменено и потвърденото с него наказателно постановление.

В проведеното съдено заседание на 29.04.2026 година, касационният жалбоподател, редовно призован се представлява от юрисконсулт С. С., който поддържа касационната жалба по изложените в нея доводи. Моли съда да постанови съдебен акт, с който обжалваното решение на районния съд бъде отменено като незаконосъобразно, съответно да постанови решение, с което да бъде отменено изцяло издаденото наказателно постановление.

В проведеното съдено заседание на 29.04.2026 година, ответникът по касационната жалба – директора на Р*** София редовно призован не се явява, представлява се от старши юрисконсулт С. Д., която оспорва касационната жалба като неоснователна. Моли съда да остави в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно.

В проведеното съдено заседание на 29.04.2026 година, представителят на Окръжна прокуратура П**** прави заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага да бъде оставено в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно.

Административен съд - П****, касационен състав, като прецени наведените касационни основания и доводи на страните, прилагайки нормата на чл. 218 от АПК, след съвещание, намира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което постановеното решение е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата се явява допустима.

Разгледана по същество касационната жалба е основателна.

В хода на настоящото производство се установи, че на „Т****– П****“ АД е издадено Комплексно разрешително № 53-Н1-И***/2014 година за експлоатация на следната инсталация и съоръжения: „Горивна инсталация за производство на топлинна и електрическа енергия“. С Решение № 53-Н1-**/2021 година комплексното разрешително е актуализирано.

С Акт за установяване на административно нарушение № 7**/2025 година от 11.06.2025 година, издаден от старши експерт в отдел „Контрол на компонентите и факторите на околната среда“ /ККФОС/, Дирекция „К***и п*** д**“ /КПД/ при Р*** и*** по о***с*** и в*** С*** /Р*** С***/ е установено, че на 02.01.2024 година, в [жк], [населено място], на площадката на ТЕЦ „Република“, „Т*** – П***“ АД в качеството си на оператор на горивна инсталация за производство на топлинна и електрическа енергия не е изпълнило задължението си по Условие 8.3.1.2 от Комплексно разрешително № 53-***2014 година, актуализирано с Решение № 53-Н1-И***/2021 година, издадено от Изпълнителния директор на И***. В условието, таблица 8.3.1.2- след писмено потвърждаване от Р*** за изпълнение на Условие 3.6 са посочени разрешените за употреба горива в Т*** „Р***“, а именно: за ПГ № ***- природен газ, за ПГ № **- въглища и брикети, за ПГ № *- въглища и брикети, КГ № ** - природен газ, КГ № 2 - природен газ и КГ № 3 - природен газ. Съгласно тези условия на дружеството не било позволено да използва като гориво при работата на инсталацията биомаса, а с Писмо вх. № 7***/02.04.2025 година операторът предоставил в инспекцията Годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено КР /ГДОС/ за 2024 година, в който е отчетено употребата на непозволено гориво – 103 970 тона биомаса. Посочва се също, че от страна на директора на Р**** С*** на оператора е дадено предписание № 17*** от 16.04.2025 година, като в негов отговор с Писмо вх. № 9994 от 30.04.2025 година „Т**** П***“ АД е предоставила изискващата информация и от ежедневните справки за изгорените горива е видно, че на дата 02.01.2024 година в централата е използвано и изгорено неразрешен вид гориво – биомаса, в количество 510 тона. Въз основа на това се установява, че „Т**** П***“ АД е нарушила Условие 8.3.1.2 от КР. Извършеното деяние е било квалифицирано от страна на актосъставителя като нарушение по чл. 123в, т. 2 от ЗООС. АУАН е връчен на представител на нарушителя на 11.06.2025 година /лист 15/.

В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не са постъпили писмени възражения срещу констатациите,обективирани в АУАН.

Въз основа на съставения АУАН, Директорът на Р**** С*** е издал Наказателно постановление № 1*** от 03.12.2025 година, с което на основание чл. 53 и чл. 83, ал. 1 и ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания и чл. 164, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда е наложил на „Т**** – П****“ АД, с [ЕИК], с адрес: [населено място], [жк], представлявано от изпълнителния директор Б. Б. е наложена „имуществена санкция“ в размер на 50 000 /петдесет хиляди/ лева за извършено административно нарушение на чл. 123в, т. 2, във връзка с чл. 164, ал. 1 от ЗООС.

Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд П****, който с Решение № 8*** от 23.02.2026 година, постановено по АНД № 19*** по описа за 2025 година го е потвърдил изцяло.

За да постанови атакуваният съдебен акт първоинстанционния съдебен състав, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства и след техния анализ съвкупен и поотделно е приел от фактическа страна, отразената в АУАН и НП фактическа обстановка.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, след извършване цялостна проверка за законосъобразност на производството по налагане на имуществената санкция и във връзка с доводите на жалбоподателя, в решението е прието, че при съставяне на АУАН и при издаване на НП са спазени изцяло императивните изисквания на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, тъй като са изложени всички обстоятелства необходими за установяване на вмененото административно нарушение. Приел е също, че по категоричен начин е било доказано извършеното от страна на настоящият жалбоподател административно нарушение и правилно същият е бил подведен под административнонаказателна отговорност. Съдът е счел, че така определеният размер на наложената имуществена санкция е законосъобразен. С тези мотиви е потвърдил наказателното постановление.

Пред настоящата касационна инстанция не са представени нови писмени доказателства.

След извършена проверка в пределите на чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящият касационен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

Решението е неправилно, тъй като е поставено в нарушение на материалния закон, като основанията за това са следните:

Моментът на преценка на обстоятелствата има ли данни за извършено административно нарушение и кой е неговият автор, е обективен и това е момент, регламентиран от законодателя в чл. 34, ал. 1 от ЗАНН. Административнонаказателното преследване се изключва по давност, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя, а не от момента, в който е съществувала възможност той да бъде открит, или пък от момента, в който горестоящ в йерархията на администрацията орган е счел, че е налице осъществено нарушение от точно определен нарушител. По смисъла на чл. 34, ал. 1 от ЗАНН откриване на нарушителя значи установяване и индивидуализиране на физическото, респ. на юридическото лице, което е отговорно за противоправното деяние, осъществяващо състав на административно нарушение, а не съществуването на възможност това да бъде сторено или фактическото намиране на лицето или осъществяването на контакт между нарушителя и актосъставителя, съответно административнонаказващия орган или произнасянето на горестоящ или контролен орган, дали е осъществен състав на административно нарушение и кой е правният субект, отговорен за деянието. Разпоредбата на чл. 34, ал. 1, изречение второ, предложение първо от ЗАНН постановява, че административнонаказателно производство не се образува, ако не е съставен акт за установяване на административно нарушение в продължение на три месеца от откриване на нарушителя. Съгласно Тълкувателно решение № 4*** от 28.12.1981 година по тълкувателно дело № 48/1981 година на Общото събрание на Наказателна колегия на Върховния съд този тримесечен срок започва да тече от деня, в който органът, овластен по закон да състави акта, е узнал за нарушението. Неговото бездействие повече от три месеца от откриването на нарушението изключва отговорността на нарушителя и е пречка за съставяне на акта.

В случая неправилен е извода на районния съд за спазване на 3-месечен срок по чл. 34, ал. 1, изречение второ, предложение първо от ЗАНН за съставения срещу нарушителя АУАН. Съгласно задължителните указания в Тълкувателно решение № 4/29.03.2021 година на Върховния административен съд, постановено по тълкувателно дело № 3/2019 година „откриване на нарушителя“ значи установяване и индивидуализиране на физическото лице /юридическото лице/, което е отговорно за противоправното деяние, осъществяващо състав на административно нарушение, а не съществуването на възможност това да бъде сторено или фактическото намиране на лицето или осъществяването на контакт между нарушителя и актосъставителя /съответно – АНО/ или произнасянето на по – горестоящ или контролен орган, дали е осъществен състав на административно нарушение и кой е правния субект, отговорен за деянието. Доктрината и съдебната практика еднозначно приемат, че откриване има, когато компетентният орган разполага с данните, въз основа на които да установи нарушението и да идентифицира извършителя му. Това е моментът, в който необходимите за това материали и/или информация са налични в съответната администрация, защото от тогава фактически и юридически съществува възможност овластения за това орган да определи субекта на нарушение, времето и мястото на извършването му, ведно със съществените му признаци от обективна и субективна страна по определен състав. Затова 3-месечният срок по чл. 34, ал. 1, изр. второ, предложение първо от ЗАНН ще започне да тече от момента, в който съществуват условия за такава преценка от актосъставителя на база получени достатъчно данни за нарушението и авторството му. С оглед на изложеното, 3-месечният срок за съставянето на АУАН е започнал да тече от 02.01.2024 година, на която дата са били събрани съставомерните данни за нарушението и нарушителят е бил индивидуализиран, поради което срокът е изтекъл на 02.04.2024 година. В случая АУАН № 7***/2025 година е съставен на 11.06.2025 година, т. е. 1 година и 2 месеца след изтичане на 3-месечния срок, като липсват правнозначими обстоятелства, водещи до спиране на срока. В случая по делото по-дългия срок от извършване на нарушението е неприложим. Сроковете по чл. 34, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН са в съотношение на субсидиарност помежду си. Това означава, че приложението им е в зависимост от това кога нарушителят е станал известен на актосъставителя, респ. АНО. В случая нарушителят е станал известен, т. е. същият е открит на 02.01.2024 година, поради което относим по делото е краткият 3-месечен срок за съставяне на АУАН. При безспорно установен автор на съставомерното деяние дългият срок, считано от извършване на нарушението, не следва да се прилага.