Определение № 618 от 11.12.2023, Окръжен съд - Пазарджик
- Съд
- Окръжен съд - Пазарджик
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 705/2023
- Вид
- Определение № 618
- Подписан
- 11.12.2023
- В сила
- 11.12.2023
- Състав
- Минка Петкова Трънджиева, Димитър Пандалиев Бозаджиев, Венцислав Стоянов Маратилов
Цитирани разпоредби
- чл.274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 618 гр. Пазарджик, 11.12.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, I ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети декември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Минка П. Трънджиева
Членове:
Венцислав Ст. Маратилов
Димитър П. Бозаджиев като разгледа докладваното от Димитър П. Бозаджиев Въззивно частно гражданско дело № 20235200500705 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл.274 и сл. от ГПК.
Образувано е по частна жалба с вх.№25491/31.10.2023г. подадена от адв.Н. К., в качеството му на назначен особен представител на Н. Н. А.
/изтърпяващ понастоящем наказание „доживотен затвор“ в Затвора гр.Пазарджик/ по гр.д.№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик срещу Разпореждане №7263/04.10.2023г. постановено по гр.д.№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик.
Твърди се в същата, че обжалваното разпореждане е неправилно, необосновано и постановено при съществени процесуални нарушения.
Визира се, че в същото на практика няма произнасяне по същество със съответното съдържание и диспозитив, а само са посочени последиците, а именно „ВРЪЩА“ подадената жалба.
Искането е да се отмени постановеното разпореждане и се постанови съдебен акт с който да се дадат указания на първата инстанция да администрира така подадената жалба по съответния ред до въззивната инстанция.
В срок е постъпил писмен отговор от другата страна в процеса- „Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерство на правосъдието, чрез инспектор Р. Т. Р.- юрисконсулт към Затвора – гр.Пазарджик.
1
В него е изразено становище, че подадената частна жалба е неоснователна и необоснована, а обжалваното разпореждане е правилно и обосновано. В този смисъл се излагат доводи.
Искането е частната жалба, като неоснователна да се остави без уважение и се потвърди обжалваното разпореждане.
Окръжният съд, вземайки предвид изложените доводи в частната жалба и като извърши проверка за законосъобразност на обжалваното определение намери за установено следното:
Видно от Определение №1370/28.05.2023г., постановено по гр.д.
№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик е оставена без уважение молбата на ищеца Н. Н. А. за изменение на Решение №199/27.02.2023г., постановено по гр.д.№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик в частта за разноските.
Постановено е препис от определението да се връчи на страните, като е визирано, че последното подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването пред Окръжен съд- Пазарджик.
Видно от Съобщение- л.160 до Н. Н. А. чрез процесуалния му представител адв.К. се установява, че препис от определението е връчен последния на 30.05.2023г.
От Съобщение- л.164 до Н. Н. А. се установява, че същия е получил лично препис от цитираното по- горе определение на 30.05.2023г.
От Частна жалба с вх.№14394/14.06.2023г.- л.170 подадена от особения представител на Н. Н. А.- адв.К. изпратена по електронна поща на 14 юни 2023г. в 03.15ч. се установява, че с нея се обжалва Определение
№1370/28.05.2023г., постановено по гр.д.№1356/2022г. по описа на РСПазарджик.
Видно от Разпореждане №4555/15.06.2023г.- л.184 се установява, че е разпоредено от съда да връчи препис от въззивната частна жалба на ответника, с указание за представяне на писмен отговор в едноседмичен срок от съобщаването. Такъв е представен, видно от Писмен отговор от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерство на правосъдието, чрез юриск.Р. Р.- юрисконсулт в Затвора гр.Пазарджик.
От Разпореждане №209/13.09.2023г. е видно, че е върната преписка вх.
№7733/08-.09.2023г. на РС- Пазарджик за изпълнение на дадени указания.
2
Видно от Разпореждане №7263/04.10.2023г. се установява, че първоинстанционния съд е върнал въззивна частна жалба с вх.№14394 от 14.06.2023г. подадена от Н. Н. А. против Определение №1370/28.05.2023г., постановено по гр.д.№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик.
При тези данни, от правна страна, съдът приема за установено следното:
Подадената частна жалба се явява процесуално допустима, а по съществото си неоснователна.
За да върне процесната въззивна жалба, първоинстанционния съд е приел, че същата е просрочена. В тази насока е констатирал, че жалбата е депозирана след изтичане на срока за обжалване на определението- на 13.06.2023г.
В конкретният казус, настоящата въззивна инстанция няма основание да не сподели така изложената констатация.
Основанието за този си извод се извежда от следното:
Данните по делото са в насока, че съобщенията за връчването на обжалваното Определение №1370/28.05.2023г. са получени, както от особения представител на Н. Н. А.- адв.К., както и лично от А. на дата30.05.2023г.
Срокът за обжалване е двуседмичен, като същия е започнал да тече от 31.05.2023г. и изтича на 13.06.2023г.
Установява се по безспорен начин, че процесната частна жалба е изпратена по електронен път в първоинстанционния съд на 14.06.2023г. в 03.15ч. и съответно е входирана на тази дата.
От тези данни категорично се установява, че подадената частна жалба е подадена извън срока за обжалване, т.е. явява се просрочена, което е и законово основание за нейното връщане, което е и реализирано от първоинстанционния съд. В тази насока, съдът не намира, че са допуснати твърдените нарушения в подадената частна жалба, тъй като те са бланкетни.
Единствено в конкретика е визирано като възражение, че е допуснато нарушение изразено в това, че няма произнасяне по същество със съответно съдържание и диспозитив, а само последиците, а именно „ВРЪЩА“ 3 подадената жалба, но същото не може да се сподели на база установено по делото.
Предвид на гореизложеното подадената частна жалба, като неоснователна следва да се остави без уважение, а обжалваното разпореждане, като правилно и законосъобразно се потвърди.
По изложените съображения, Пазарджишкият окръжен съд ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане №7263/04.10.2023г., постановено по гр.д.№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик, с което е върната въззивна частна жалба с вх.№14394 от 14.06.2023г. подадена от Н. Н. А. против Определение №1370/28.05.2023г., постановено по гр.д.№1356/2022г. по описа на РС- Пазарджик.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
4