Акт № 1869 от 27.10.2026, Административен съд - Враца
- Съд
- Административен съд - Враца
- Дело
- 442/2026
- Подписан
- 27.10.2026
- В сила
- 27.10.2026
Цитирани разпоредби
- чл. 146 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 146, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4 и т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 146, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4 и т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 146, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4 и т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 146, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4 и т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 146, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4 и т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 168 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 168, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 172, ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- § 1 т. 6 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 80 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 15 ал.1 т.3 · Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража
- чл. 19, ал. 2 · Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража
- чл. 194, ал. 2, т. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 195, ал. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 196, ал. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 197 ал. 1 т. 3 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 197, ал. 1, т. 3 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 198 ал. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 198 ал.2 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл.200, ал. 1, т. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 204, т. 3 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 204, т. 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 206, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 206, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 206, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 210, ал. 1 · Закон за Министерството на вътрешните работи
- чл. 211 · Закон за Министерството на вътрешните работи
РЕШЕНИЕ
№ 1869
Враца, 27.10.2026 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Враца - II състав, в съдебно заседание на пети октомври две хиляди двадесет и шеста година в състав:
СЪДИЯ:
КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ
При секретар ДАНИЕЛА МОНОВА като разгледа докладваното от съдия КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ административно дело № 20267080700442 / 2026 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.19 ал. 2 от Закона на изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/ и вр. чл. 197 ал. 1 т. 3 от Закона за Министерството на вътрешните работи /ЗМВР/.
Образувано е по ЖАЛБА на Ц.И.В. ***, чрез пълномощник – * А.М. ***, против Заповед № 105-05-1#1/20.08.2026г. издадена от ВПД Началник Затвора – *** /**И.Ц./, с която е наложено дисциплинарно наказание на В. - ** .
В жалбата /л.7-10/ се сочи, че издадената заповед е незаконосъобразна, като постановена при липса на надлежна компетентност, съществени нарушения на административно-производствените правила, нарушение на материалния закон, неспазване на законоустановената форма и несъответствие с целта на закона - отменителни основания по чл. 146, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4 и т. 5 от АПК, за което са изложени подробни доводи. Иска се отмяна на заповедта и присъждане на разноските по делото. В съдебно заседание пълномощника поддържа изложеното в жалбата и отправя искане заповедта за дисциплинарно наказание, да бъде отменена. Представя списък на разноските /л.101/ и мотивирана писмена защита /л.86-99/.
Ответникът по оспорването Началника на Затвора ***, не е ангажирал становище по основателността на жалбата.
По делото са събрани писмени доказателства. Приложено е заверено копие от образуваната пред административния орган дисциплинарна преписка /л.4-51/, опис с уточнения /л.71/ и допълнително приложени документи /л.79-83/. Към жалбата са приложен само препис от оспорения акт /л.11-12/.
Административният съд, като се запозна с доводите на страните и доказателствата в дисциплинарната преписка и след служебна проверка съгласно разпоредбата на чл. 168 от АПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Жалбоподателят Ц.И.В. е ** и заема длъжността ** .
На 05.06.2026г. за времето от 08:45 ч. до 11:35 ч. ** Ц. В. изпълнявал служебните си задължения като ** (5-ти етаж, голямо крило в Корпуса на затвора) в Затвора *** .
При застъпване на поста констатирал липса на пепелник в постовата будка. Около 09:50 ч. в коридора се е намирал лишеният от свобода /л.св./ Т.А.В. (**), когото жалбоподателят Ц.В. помолил да намери празна консервна кутия, която да се постави в будката. В 09:52 ч. л.св. Т.В. подал през решетката дървен пепелник (взет от спално помещение № **), който ** Ц.В. взел и поставил на масата в постовата будка.
По повод сигнал на друг лишен от свобода за изчезнал тютюн, със Заповед № 105-02-57#1/25.06.2026 г. /л.28-29/ е назначена дисциплинарна проверка. С Писмена справка per. № 105-20-4338#1/27.07.2026 г. /л.24-27/ комисията е предложила налагане на наказание ** на жалбоподателят Ц. В..
Със Заповед № 105-05-1/20.08.2026г. издадена от ВПД Началник Затвора – *** /** И.Ц./, на ** Ц.В. е наложено дисциплинарно наказание - ** .
Посочено е в заповедта, че с деянието си ** В. е нарушил разпоредбите на чл. 294, т. 8 от ППЗИНЗС - „Служителите от НОС не могат да използват вещи на лишените от свобода и задържаните под стража лица", чл. 313, т. 4 от ППЗИНЗС „На ** се забранява да приема, съхранява и предава каквито и да е вещи и кореспонденция от и за лишените от свобода и задържаните под стража, служителите и други лица“ и т. 4 от раздел VI от Инструкция на особеностите па пост № ** и задължения на ** с per. № 8683/12.09.2025 г., утвърдена от ЗА Началника на затвора *** - „На ** се забранява да: приема, съхранява и предава каквито и да е вещи и кореспонденция от и за лишените от свобода, служителите и други лица“. Прието е, че В. е допуснал нарушение на служебната дисциплина по смисъла на чл. 194, ал. 2, т. 1 от ЗМВР /„неизпълнение на разпоредбите на този закон и на издадените въз основа на него подзаконови нормативни актове, на заповедите и разпорежданията на министъра на вътрешните работи, заместник-министрите и главния секретар на МВР и на преките ръководители“/, което е дисциплинарно нарушение по смисъла на чл. 199, aл. 1, т,5 от ЗМВР /“пропуски в изучаването и прилагането на разпоредбите, регламентиращи служебната дейност“/, за което е предвидено налагане на дисциплинарно наказание ** . Преди това на В. е било наложено дисциплинарно наказание ** . Заповедта е връчена па служителя на **.**.**** г. и влязла в сила на същата дата. Cpoкът на наложеното наказание по заповед № Л- 3854/05.12.2025г. е започнал да тече от **.**.**r. и е изтекъл на **.**.**г. На 05.06.2026г., в срока на наложеното дисциплинарно наказание ** , ** Ц.В. е допуснал друго нарушение па служебната дисциплина, по смисъла на чл. 194, ал. 2, т. 1 от ЗМВР -„неизпълнение на разпоредбите на този закон и на издадените въз основа на него подзаконови нормативни актове, на заповедите и разпорежданията на министъра на вътрешните работи, заместник-министрите и главния секретар на МВР и на преките ръководители“/, което е дисциплинарно нарушение по смисъла па чл. 199. ал. 1, т. 5 от ЗМВР /"пропуски в изучаването и прилагането на разпоредбите, регламентиращи служебната дейност“/, за което е предвидено налагане па дисциплинарно наказание ** . Съгласно чл.200, ал. 1, т. 1 от ЗМВР, за извършване на дисциплинарно нарушение в срока на наложено наказание ** , за което нарушение е предвидено налагане па същото дисциплинарно наказание, се налага дисциплинарно наказание ** .
Затова и основание чл. 15, ал. 3, пр. последно и чл. 19, ал. 2 от ЗИНЗС; чл. 204, т. 4 ЗМВР, чл. 194, ал. 2, т.1 от ЗМВР, чл. 197, ал. 1, т. 3 от ЗМВР във вр. с чл. 200, ал. 1, т. 1 от ЗМВР, при спазване изискванията на чл. 195, ал. 1 от ЗМВР и чл. 206, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 от ЗМВР, е наложено дисциплинарно наказание ** на ** Ц. И. В..
При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:
Жалбата е подадена от надлежна страна, адресат на оспорения административен акт, в законоустановения 14 /четиринадесет/ - дневен преклузивен срок /уведомяване на 21.08.2026г. и жалба на 27.08.2026г./, поради което е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:
Съгласно изричната разпоредба на чл. 168, ал. 1 от АПК съдът не се ограничава само с обсъждане на основанията, посочени от оспорващия, а е длъжен въз основа на представените от страните доказателства, да провери законосъобразността на оспорения акт на всички основания по чл. 146 от АПК, като съгласно ал. 2 на същия член съдът обявява нищожността на акта, дори да липсва искане за това.
С оспорения в настоящото производство акт е наложено дисциплинарно наказание на държавен служител от Затвора *** . За да е законосъобразен същият, на първо място следва да е издаден от компетентен орган по ЗИНЗС, в предвидените в ЗМВР срокове и при спазена дисциплинарна процедура, уредена в ЗМВР и издадената на основание ЗМВР - Инструкция № 8121з-877 от 06.07.2021г за дисциплината и дисциплинарната практика в Министерството на вътрешните работи /МВР/. Съгласно чл. 19 ал. 2 от ЗИНЗС – За държавните служители в ГДИН се прилагат разпоредбите на част трета, глава 7-12 от ЗМВР, доколкото в този закон не е предвидено друго. Част трета от ЗМВР е „Държавна служба в МВР“, като глави 7-12 са съответно: глава 7 „Служители на МВР“, глава 8 е „Дисциплинарна отговорност“, глава 9 е „Имуществена отговорност“, глава 10 е „Прекратяване на служебното правоотношение“, глава 11 е „Обезщетения“ и глава 12 е „Синдикална дейност“.
Настоящият съдебен състав счита, че оспорената заповед е издадена от оправомощен от разпоредбата на чл. 15 ал.1 т.3 от ЗИНЗС във вр. чл. 204, т. 3 от ЗМВР ръководител, какъвто е издателят ѝ, Началника на Затвора ***, който съгласно този текст има право да налага наказания от вида на процесното / */, съгласно чл. 197, ал. 1, т. 3 от ЗМВР. Заповедта отговаря на императивните изисквания на чл. 210, ал. 1 от ЗМВР за форма и съдържание, като съдържа всички изискуеми от посочената разпоредба реквизити, изложени са фактически и правни основания за издаването й, като е подписана от нейния издател. С оглед на това съдът приема, че заповедта е издадена от компетентен орган и при спазване на изискването за форма и съдържание на административния акт и не са налице нарушения, представляващи отменителни основания по смисъла на чл. 146, т. 1 и т. 2 от АПК.
Дисциплинарното производство е проведено в рамките на законо-установения срок, съгласно чл.195, ал.1 от ЗМВР, която норма постановява, че дисциплинарното наказание се налага не по-късно до два месеца от откриване на нарушението и не по-късно от една година от извършването му. От своя страна, разпоредбата на чл. 196, ал. 1 от ЗМВР повелява, че дисциплинарното нарушение се смята за открито, когато органът, компетентен да наложи дисциплинарното наказание, е установил извършеното нарушение и самоличността на извършителя, а разпоредбата на чл.196, ал. 2 от закона определя, че дисциплинарното нарушение е установено, когато материалите от дисциплинарното производство постъпят при компетентния дисциплинарно наказващ орган. В случая, материалите от дисциплинарното производство са станали известни на ответника Началника на Затвора *** с постъпването на изготвената справка на 27.07.2026 г., видно от резолюцията върху нея /“Запознат !“/. Следователно издадената на 20.08.2026 г. Заповед е в съответствие с изискването за срочност на проведеното дисциплинарно производство. Спазена е и изцяло процедурата по издаване на заповедта по ЗМВР. Няма допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила по смисъла на разпоредбата на чл. 146 т. 3 от АПК.
Съдът приема за неоснователни и недоказани твърденията в жалбата за допуснати нарушения по смисъла на чл. 146 т.1, т.2 и т.3 от АПК.
Установено е, че жалбоподателят ** Ц. В. е нарушил разпоредбите на чл. 294, т. 8 от ППЗИНЗС и чл. 313, т. 4 от ППЗИНЗС и т. 4 от раздел VI от Инструкция на особеностите па пост № ** и задължения на ** с per. № 8683/12.09.2025 г., утвърдена от ЗА Началника на затвора ***. Прието е, че В. с допуснал нарушение па служебната дисциплина по смисъла па чл. 194, ал. 2, т. 1 от ЗМВР, което е дисциплинарно нарушение по смисъла на чл. 199, aл. 1, т,5 от ЗМВР. Преди това обаче на В. е било наложено дисциплинарно наказание **, като срокът е изтекъл на **.**.**г.и на 05.06.2026г., в срока В. е допуснал друго нарушение па служебната дисциплина, по смисъла на чл. 194, ал. 2, т. 1 от ЗМВР, дисциплинарно нарушение по смисъла па чл. 199. ал. 1, т. 5 от ЗМВР. Съгласно чл.200, ал. 1, т.1 от ЗМВР, за извършване на дисциплинарно нарушение в срока на наложено наказание ** , за което нарушение е предвидено налагане па същото дисциплинарно наказание, се налага дисциплинарно наказание **. Затова и на основание чл. 15, ал. 3 /ал. 1 т. 3/, пр. последно и чл. 19, ал. 2 от ЗИНЗС; чл.204, т. 4 ЗМВР, чл. 194, ал. 2, т.1 от ЗМВР, чл. 197, ал. 1, т. 3 от ЗМВР във вр. с чл. 200, ал. 1, т. 1 от ЗМВР, при спазване изискванията на чл. 195, ал. 1 от ЗМВР и чл. 206, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 от ЗМВР, е наложено дисциплинарно наказание ** на ** Ц. В..
Съдът приема, че нарушение е извършено от оспорващия Ц.В. и е доказано по един несъмнен начин, като в тази връзка са приобщените към делото материали от адм. преписка, както и СД диск.
Съдът намира обаче, че наказващия орган не е съобразил и правилно приложил критериите по чл. 206 ал. 2 от ЗМВР – при определяне на вида и размера на наказанието. Съгласно този текст, при определяне на вида и размера на дисциплинарното наказание се вземат в предвид тежестта на нарушението и настъпилите от него последици, обстоятелствата, при които е извършено, формата на вината и цялостното поведение на държавния служител по време на службата. В тази връзка жалбата се явява основателна.
Жалбоподателят Ц. В. е сравнително млад служител, постъпил е като * в Затвора *** на **.**.2020г., за периода 19.10.2020г. – 15.01.2021г. е завършил успешно курс за първоначална професионална подготовка и е придобил квалификация ** . В Затвора *** е постъпил на **.**.2023г., ** .