Определение № 459 от 28.01.2026, Административен съд - Велико Търново
- Съд
- Административен съд - Велико Търново
- Дело
- Административно дело 56/2026
- Вид
- Определение № 459
- Подписан
- 28.01.2026
- Състав
- Евтим Банев
Цитирани разпоредби
- чл. 12, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 137, ал. 1 и ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 137, ал. 1 и ал. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 151, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 161, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 161, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 18а, ал. 4 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 171, т. 1, б. "е" · Закон за движението по пътищата
- чл. 172, ал. 5 · Закон за движението по пътищата
- чл. 360а и сл. · Закон за съдебната власт
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 459 по входящ номер № 560 от 26.01.2026 г.
Велико Търново, 28.01.2026 г.
Административния съд Велико Търново - III състав, в закрито заседание в състав:
Съдия:
ЕВТИМ БАНЕВ като разгледа докладваното от съдията Евтим Банев административно дело № 56/2026 г. на Административен съд - Велико Търново, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 161, ал. 1 от АПК.
Делото е образувано по жалба, подадена от адв. М. Б. от ВТАК, като пълномощник на П. Й. А. с [ЕГН], адрес с. Обединение, общ. П. Т., [улица], срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г., издадена от младши автоконтрольор в Районно управление – Полски Тръмбеш към ОД на МВР – Велико Търново.
Заедно с жалбата е подадено искане за възстановяване на срока за обжалване на посочената ЗППАМ като в определения му допълнителен срок подателят е разяснил искането и е представил доказателства. Съгласно твърденията в искането, след извършените уточнения, срокът за подаване на жалбата е пропуснат с един ден по уважителни причини – грижа от страна на упълномощения адвокат за майка му, която към него момент е била с влошено здравословно състояние. Същевременно самият адресат на акта е бил препятстван лично да подаде жалба, поради настъпило медицинско усложнение във връзка с предстоящо раждане на съпругата му, изискващо спешни действия и грижи от страна на близките ѝ, вкл. на П. А.. Изтъкнато е, че след отпадането на сочените обективни пречки, незабавно е извършено подаването на жалбата. С тези доводи от съда се иска да възстанови срока за обжалване на Заповед за прилагане на ПАМ № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г., издадена от мл. автоконтрольор в РУ – П. Т. към ОД на МВР – Велико Търново.
Съдът, като взе предвид наведените от подателя на жалбата искания и аргументи, и доказателствата по делото, намира за установено следното:
Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г., издадена от младши автоконтрольор в Районно управление – П. Т. към ОД на МВР – Велико Търново, на П. Й. А. с [ЕГН], адрес с. Обединение, общ. Полски Тръмбеш, [улица], на основание чл. 171, т. 1, б. „е“ от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложена принудителна административна мярка „временно отнемане на СУМПС на водач“, който управлява МПС без застраховка „Гражданска отговорност“, до предоставяне на сключена валидна застраховка на лек автомобил „Мерцедес ЦЛК 230 Компресор“ с рег. № [рег. номер]. На 04.12.2025 г. П. А. е упълномощил адв. М. Б. от ВТАК да го представлява във връзка с оспорването на посочената заповед, вкл. чрез завеждане на съдебни дела и воденето им до окончателното им приключване, подаване и получаване на необходимите във връзка с това документи. Видно от допълнително представените документи /на чужд език и в превод на български/, на дата 09.12.2025 г., лицето С. П. Б. – майка на адв. М. Б., живееща в гр. Дунахаразти, Унгария, е била изписана след продължително лечение в гр. Будапеща. Съгласно епикризата, състоянието след изписването ѝ е трудно подвижна, с болки в горните и долните крайници, болки и ограничена подвижност в шийния отдел на гръбначния стълб, ограничена подвижност в гръбначния стълб. Изписването е извършено с препоръка за продължаване на лечението в домашен щадящ режим. Установява се и че на 25.12.2025 г., в гр. бяла, обл. Русе, на П. Й. А. му се родило дете. Жалбата от името на последния срещу ЗППАМ № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г., е изготвена и подадена от адв. М. Б., чрез Системата за сигурно електронно връчване и входирана с № 319000-5411/ 22.12.2025 г. в деловодството на Районно управление – П. Т. при ОД на МВР – Велико Търново. Няма данни тази жалба да е подадена по пощата, в друг съд или в прокуратурата на по-ранна от посочената дата.
При така установеното от фактическа страна, съдът обосновава следните правни изводи:
Искането за възстановяване на срока за обжалване изхожда от надлежна страна, подадено е в срока по чл. 161, ал. 1, изр. второ от АПК, и като такова процесуално допустимо. Разгледано по същество, съдът го намира за основателно.
Съгласно нормата чл. 149, ал. 1 от АПК, приложима и при оспорване на ЗППАМ от вида на процесната на основание чл. 172, ал. 5 от ЗДвП, срокът за обжалване на административния акт е 14-дневен от съобщаването му. Касае се за преклузивен срок, чието пропускане погасява правото на оспорване. В случая ЗППАМ № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г. на мл. автоконтрольор в РУ – П. Т. е връчена на адресата ѝ на датата на издаване и срокът за оспорването ѝ е изтекъл на 18.12.2025 г. – четвъртък, присъствен ден.
Съгласно разпоредбата на чл. 161, ал. 1 от АПК, възстановяване на срока за обжалване може да се поиска, ако пропускането му се дължи на особени непредвидени обстоятелства или на поведение на администрацията, въвело жалбоподателя в заблуждение. Изложените в искането за възобновяване на срока доводи сочат, че подателят твърди първата от цитираните хипотези – наличието на особени непредвидени обстоятелства, препятствали го да спази преклузивния срок за обжалване на наложената принудителна мярка. Съдът намира, че установените по делото и сочени от молителя фактически основания за пропускане на този срок, могат да бъдат отнесени към въпросната категория обстоятелства.
Цитираната по-горе норма на АПК въвежда като основание за възстановяване на срока за обжалване само факти от действителността, настъпили независимо от волята на съответната страна и обективно препятстващи я /т.е. поставящи я в невъзможност въпреки полагането на дължимата грижа за нейните дела/, да извърши предписаното в закона действие в определения срок. Освен това, този факт от обективната действителност следва да бъде особен, т.е. необичаен и настъпването му да не е могло да бъде предвидено. В конкретния случай още на датата на връчване на ЗППАМ № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г. на мл. автоконтрольор в РУ – Полски Тръмбеш, П. А. е извършил упълномощаване на адвокат с адрес на кантората в гр. Велико Търново, който от негово име да предприеме действия по обжалването на тази заповед. Тоест, предприел е необходимите действия с цел охраняване правата си при съобразяване и на обстоятелството, че живее в населено място относително отдалечено от седалището на съда, в който ще се разглежда делото – гр. Велико Търново, предполагащо обективно затруднение за лично явяване в заседание и/или запознаване със съдебните книжа. В кратък период след упълномощаването обаче, именно по отношение на упълномощения адвокат е възникнало обстоятелство, налагащо пътуване до Унгария в периода непосредствено преди 09.12.2025 г. и престой там с цел грижи за трудноподвижната му майка, след провеждане на болнично лечение. Безспорно, съвременните технологии и актуалната нормативна уредба /чл. 137, ал. 1 и ал. 2, чл. 18а, ал. 4 от АПК, чл. 360а и сл. от ЗСВ/, дават възможност на страните по административни дела и техните пълномощници да осъществяват дистанционно подаване на книжа, вкл. и жалби подписани с електронен подпис. За целта обаче са необходими както документацията по случая, за да се изготви жалбата, така и съответните технически устройства, позволяващи дистанционното ѝ подаване, а мястото на пребиваване на упълномощения адвокат в процесния период, не предполага пренасяне на такива технически устройства. От друга страна, ноторно известна е необходимостта от отделяне на значително време и постоянно засилено внимание при грижата за човек със заболяванията, посочени в медицинската документация на майката на адв. Б.. Не на последно място, видно от датата на раждане на детето му, през процесния период самото санкционирано лице е следвало да полага грижи за съпругата си в напреднала бременност. При надлежно извършено ангажиране на адвокатска защита, логично и житейски оправдано е в описаната ситуация, същото да не е отделило допълнително внимание на предприетото оспорване на наложената му ПАМ. Съдът намира, че изброените до тук обстоятелства, съчетани със значителната отдалеченост на мястото, в което се е наложило да пребивава упълномощения от него адвокат и съответно необходимото време за пътуване до там и обратно в гр. Велико Търново, обективно се поставили адресата на ЗПАМ в невъзможност да спази преклузивения срок за нейното обжалване. Същите могат да бъдат определени като уважителна причина за неспазване на този срок, независимо от положената грижа за упражняване на процесуалните му права. Допълнителна индикация за последното е и соченото от молителя минимално надвишаване на срока за подаване на жалбата – един присъствен ден.
При така изложеното настоящият състав намира, че са налице предпоставките на на чл. 161, ал. 1 от АПК и срокът за обжалване на ЗППАМ № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г. на мл. автоконтрольор в РУ – П. Т. от П. Й. А., следва да бъде възстановен.
При преглед на жалбата с която е сезиран съдът се установи, че същата е нередовна, тъй като не отговаря на изискването на чл. 151, т. 3 от АПК – към нея няма приложен документ за заплатена държавна такса по сметката на Административен съд – Велико Търново, за образуване и разглеждане на административното дело. Такава такса се дължи в настоящото производство на основание чл. 12, ал. 3 от АПК и съгласно чл. 2б, б. “а” от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, е в размер на 5,11 евро /с равностойност 10,00 лева/.
С оглед горното и на основание чл. 158, ал. 1 от АПК, следва да се даде възможност на подателя, да отстрани описаната нередовност в жалбата си в 7-дневен срок от съобщението, като му се укаже, че в противен случай, съобразно разпоредбата на чл. 158, ал. 3 от АПК, жалбата му ще бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея дело - прекратено.
Водим от изложените съображения и на основание чл. 161, ал. 3 и чл. 158, ал. 1 от АПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
Възстановява срока за оспорване от П. Й. А. с [ЕГН], адрес с. Обединение, общ. П. Т., [улица], на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г., издадена от младши автоконтрольор в Районно управление – Полски Тръмбеш към ОД на МВР – Велико Търново.
Оставя без движение жалбата, подадена от адв. М. Б. от ВТАК, като пълномощник на П. Й. А. с [ЕГН], срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № GPAM-2175211/ 04.12.2025 г., издадена от младши автоконтрольор в Районно управление – П. Т. към ОД на МВР – Велико Търново.
Указва на жалбоподателя, че в 7-дневен срок от получаване на препис от настоящото определение, следва да отстрани нередовността в жалбата си, като представи по адм. дело № 38/ 2026 г. на АСВТ, документ за платена държавна такса в размер на 5,11 евро /с равностойност 10,00 лева/, внесена по сметката на Административен съд – гр. Велико Търново.
Ако в указания срок нередовността не бъде отстранена, съобразно разпоредбата на чл. 158, ал. 3 от АПК, жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а настоящето дело - прекратено.
Определението не подлежи на самостоятелно обжалване.
Препис от настоящото определение да се изпрати на оспорващото лице, чрез пълномощника му по делото, на посочения служебен адрес: чрез пълномощника му по делото адв. М. Б. от ВТАК, на посочения служебен адрес: [населено място], [улица].
Съдия: