Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 36449 от 01.09.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 77354/2024
Вид
Определение № 36449
Подписан
01.09.2025
Състав
ВЕНЕТА СТОЯНОВА ГЕОРГИЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 130 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 16, ал. 7 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 40, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 78, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 36449 гр. С, 01.09.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 120 СЪСТАВ, в закрито заседание на първи септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: ВЕНЕТА СТ. Г. като разгледа докладваното от ВЕНЕТА СТ. Г. Гражданско дело № 20241110177354 по описа за 2024 година

Съдът, като разгледа искова молба вх. № 421022/30.12.2024 г. на В. К. Ч., ЕГН **********, съдебен адрес: гр. С, бул. ТК № 24А, ет. 7, ап. 41, с правно основание чл. 40 от ЗУЕС за отмяна на решения, взети на Общо събрание на собствениците на жилища и обекти, находящи се в жилищна сграда с режим на етажна собственост в гр. С, ж.к. ***** Сутерен, проведено на 24.11.2024 г., констатирах, че исковата молба е недопустима, тъй като е подадена в преклузивния срок по чл. 40, ал. 2 от ГПК, който е тридесетдневен от оповестяването на решението по реда на чл. 16, ал. 7 от ГПК.

Видно от представените с отговора на исковата молба документи, и в частност Протокол за поставено съобщение в едно с Протокол № 2 от проведено ОС от 24.11.2024 г., поставен на 27.11.2024 г. в 14.00 часа на видно място на входната врата (сервизно помещение във вход Б, находящо се до входната врата на вход Б), и Протокол за поставено съобщение в едно с Протокол № 2 от проведено ОС от 24.11.2024 г., поставен на 27.11.2024 г. в 14.00 часа на видно място на входната врата (сервизно помещение във вход А, находящо се до входната врата на вход А), като тридесетдневният срок от 27.11.2024 г. изтича на 27.12.2024 г. в 24.00 часа, петък, работен ден. Исковата молба е подадена в понеделник, 30.12.2024 г., три дни след изтичане на законовия преклузивен срок за оспорване на решения на общото събрание на етажната собственост.

Ето защо, исковата молба се явява недопустима и същата следва да бъде върната, на основание чл. 130 от ГПК, производството да бъде прекратено, а на ответниците да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1500 лв., за каквото са представени доказателства.

Предвид изложеното и на основание чл. 130 от ГПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба с вх. 421022/30.12.2024 г. по описа на СРС, Първо гражданско 1 отделение, 120 състав, ведно с приложенията към нея, на ищеца, като недопустима, като ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

ОСЪЖДА В. К. Ч., ЕГН **********, съдебен адрес: гр. С, бул. ТК № 24А, ет. 7, ап.

41 да заплати на Етажна собственост на вход А, вход Б и сутерен от сграда с административен адрес в гр. С, ж.к. ****, бул. ЦЙ, блок 150, представлявани от своите управители ПИЦ за вход А и ИКИ за вход Б, а заедно за етажната собственост на Сутерен, за разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева, на основание чл. 78, ал. 2 от ГПК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с искова молба пред Софийски градски съд в седмодневен срок от получаване на препис от същото, от двете страни.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2