Разпореждане № 156523 от 29.10.2024, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Частно гражданско дело 40722/2024
- Вид
- Разпореждане № 156523
- Подписан
- 29.10.2024
- Състав
- ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА ЕЗЕКИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.60,ал.5 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 156523 гр. София, 29.10.2024 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 125 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: ЗОРНИЦА АНГ. ЕЗЕКИЕВА като разгледа докладваното от ЗОРНИЦА АНГ. ЕЗЕКИЕВА Частно гражданско дело № 20241110140722 по описа за 2024 година
При произнасянето си, съдът съобрази, че заповедта за изпълнение е била връчена на длъжника в деловодството, на 20.9.2024г.. С изменението на разпоредбата на чл.414,ал.2 ГПК, срокът за възражение е едномесечен, но съгласно същата разпоредба, същият тече от датата на връчването на заповедта. По аргумент за противното от разпоредбата на чл.60,ал.5 ГПК, когато срокът е едномесечен, теченето му започва от деня на връчването, а не от следващия ден. Разпоредбата на чл.60,ал.5 ГПК е изрична, доколкото само в нея е посочено, че срокът се брои от следващия ден.
Следователно, срокът за подаване на възражение е изтекъл на 20.10.2024г., неделя, неработен ден, поради което изтича на 21.10.2024г.. Ето защо, възражението, подадено в регистратурата на СРС на 24.10.2024г., е просрочено, заповедта е влязла в сила и следва да се издаде изпълнителен лист.
Поради изложеното, съдът,
РАЗПОРЕДИ:
ДА СЕ ИЗДАДЕ изпълнителен лист въз основа на заповедта за изпълнение.
Разпореждането може да се обжалва с частна жалба пред СГС в двуседмичен срок, който за заявителя тече от връчването на разпореждането, а за длъжника - от връчването на поканата за доброволно изпълнение.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
1