Определение № 22760 от 14.11.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно гражданско дело 893/2025
- Вид
- Определение № 22760
- Подписан
- 14.11.2025
- Състав
- Стела Кацарова, Боян Георгиев Бояджиев, Валерия Банкова
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 41а, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 6 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 57, ал. 2 · Закон за задълженията и договорите
Личните данни в текста са заличени.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 22760 гр. София, 14.11.2025 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. IV-А СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Стела Кацарова
Членове:
Валерия Банкова
Боян Г. Бояджиев като разгледа докладваното от Боян Г. Бояджиев Въззивно гражданско дело № 20251100500893 по описа за 2025 година
Постъпила е въззивна жалба с вх. № 359904/08.11.2024 г. по описа на СРС, подадена от „Хилс Клуб и Резорт“ ЕООД чрез процесуалния му представител адв. Г. В. (с пълном. дело СРС – л. 14) срещу решение № 18202 от 09.10.2024 г., постановено по гр. д. № 12496/2024 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 169 състав, с което са отхвърлени изцяло предявените от „Хилс Клуб и Ризорт“ ЕООД срещу „Холидей Вилидж Аква Невис“ АД искове: с правно основание чл. 108 ЗС да бъде осъден ответникът да предаде владението върху движими вещи, находящи се в БАР-БАСЕЙН в сграда с идентификатор *** с адрес гр. Несебър, местност „Юрта Балкана“, построена в поземлен имот с идентификатор ***, както следва: 4 броя шкафове ПДЧ с размер 50х60 см, всеки на стойност 150 лева, термоплот с размери 80x150 см на стойност 1200 лева, декорации - перфорирана ламарина, 5 броя, размер 60x30 см, всяка на стойност 200 лева, и плексиглас с диодно осветление с размери 150x240 см, на стойност 1060 лева; с правно основание чл. 57, ал. 2 ЗЗД да бъде осъден ответникът да заплати равностойността на вещите в размер на 3860 лева, представляваща сбор от следните суми: 600 лева, стойност на 4 бр. шкафове ПДЧ всеки на стойност 150 лева; 1200 лева стойност на 1 брой термоплот; 1000 лева - стойност на 5 бр. декорации - перфорирана ламарина всяка на стойност 200 лева; 1060 лева - стойност на 1 брой плексиглас с диодно осветление.
Със заявление с вх. № 154179/13.05.2024 г. по описа на СРС адв. Г. В. е поискал от съда да му бъде предоставен достъп до електронното съдебно дело, както и да му бъдат връчвани електронни призовки и съобщения по него на посочен електронен адрес през ЕПЕП. Първоинстанционният съд е разрешил достъп.
Решението на СРС с указанията на съда е изпратено на ищеца чрез адв. Г. В. на посочения в заявлението електронен адрес през ЕПЕП на 11.10.2024 г.
С молба от 30.10.2025 г. Хилс Клуб и Резорт“ ЕООД чрез процесуалния му представител адв. Г. В. излага, че първоинстанционното решение му е връчено лично в о.с.з. на 23.10.2024 г. по гр. д. № 2392/2024 г. по описа на СРС, ГО, 169 с-в., като е приложил писмено доказателство – протокол № 26522/24.10.2024 г.
1
Съобразно чл. 41а, ал. 1 ГПК, когато съобщението не бъде изтеглено в 7-дневен срок от неговото изпращане, то се смята за връчено в първия ден след изтичането на срока за изтегляне. Тъй като последният ден за изтеглянето е 18.10.2024 г. (петък – работен ден), то считано на 19.10.2024 г. е приложена законовата презумпция за връчване. Електронното връчване чрез ЕПЕП е удостоверено в съответствие с горепосочените правила на ГПК посредством автоматично генериран запис в ЕИСС въз основа на времевото удостоверяване от ЕПЕП с квалифициран електронен печат. Поради дадено съгласие за електронно връчване и извършено надлежно такова, именно от момента на това връчване започват да тече съответният процесуален срок за обжалване. Последващото връчване на съобщение на адреса на страната или пълномощника на 23.10.2024 г. е без значение (Определение № 2329 от 8.05.2025 г. на ВКС по к. ч. гр. д. № 664/2025 г.). Съгласно чл. 259, ал. 1 ГПК двуседмичният срок за въззивно обжалване на първоинстанционното решение приключва на 02.11.2024 г., който е събота – неприсъствен ден, поради което с оглед на правилото на чл.
60, ал. 6 ГПК срокът е изтекъл на 04.11.2024 г. Видно от пощенското клеймо по делото въззивната жалба е подадена на 06.11.2024 г. в пощата.
С оглед изложеното настоящият въззивен състав намира, че въззивната жалба на ищеца след изтичане на срока за обжалване, поради което на основание чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК въззивната жалба следва да бъде върната.
Така мотивиран, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 359904/08.11.2024 г. по описа на СРС, подадена от „Хилс Клуб и Резорт“ ЕООД чрез процесуалния му представител адв. Г. В. (с пълном. дело СРС – л. 14) срещу решение № 18202 от 09.10.2024 г., постановено по гр. д. № 12496/2024 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 169 състав.
ПРЕКРАТЯВА производството по в. гр. д. № 893/2025 г. по описа на Софийски градски съд, Гражданско отделение, IV-А въззивен състав.
Препис от определението да се връчи на страните, на въззивниците - чрез адв. Г. В..
Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му с частна жалба пред Софийски апелативен съд.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2