Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 745 от 10.12.2021, Районен съд - Благоевград

Съд
Районен съд - Благоевград
Дело
Гражданско дело 2921/2021
Вид
Определение № 745
Подписан
10.12.2021
В сила
10.12.2021
Състав
Гюлфие Яхова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 745 гр. Благоевград, 10.12.2021 г.

РАЙОНЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, VI ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на десети декември през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател:

Гюлфие Яхова като разгледа докладваното от Гюлфие Яхова Гражданско дело № 20211210102921 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба от О. ИВ. ГЛ. срещу СТ. АР. ТР., с която е направено искане за допускане до делба на описан в исковата молба имот.

С Разпореждане № 1376/29.11.2021г. исковата молба е оставена без движение, а на ищеца са дадени конкретни указания за отстраняване на нередовностите. Едно от указанията на съда е за вписване на исковата молба в Служба по вписвания гр. Благоевград и представяне на вписан екземпляр по делото. Посочено е, че указанията на съда следва да се изпълнят в едноседмичен срок, в противен случай исковата молба ще бъде върната, а производството по делото прекратено. Съдебният акт е връчен на ищеца на 01.12.2021г., като срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 08.12.2021г. /сряда, присъствен ден./ В рамките на едноседмичния преклузивен срок ищецът не е изпълнил указанията за вписване на исковата молба и за представяне на вписан екземпляр по делото.

С оглед проявеното процесуално бездействие и с оглед разпоредбата на чл. 129, ал. 3 ГПК ще следва исковата молба да бъде върната, а производството по делото прекратено.

Един ден след срока - 09.12.2021г., от ищеца е постъпила молба за продължаване на срока за вписване на исковата молба. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 ГПК сроковете могат да бъдат продължавани от съда преди изтичането им. В случая молбата е подадена след срока, поради което следва да се остави без разглеждане като недопустима.

Мотивиран така, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА исковата молба поради неотстранени в срок нередовности и ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата за продължаване на срока отстраняване на нередовностите на исковата молба.

Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Благоевград в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Съдия при Районен съд – Благоевград: _______________________ 1

2