Определение № 229 от 01.08.2023, Окръжен съд - Враца
- Съд
- Окръжен съд - Враца
- Дело
- Търговско дело 39/2023
- Вид
- Определение № 229
- Подписан
- 01.08.2023
- В сила
- 24.08.2023
- Състав
- Калин Трифонов Тодоров
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 83, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 229 гр. Враца, 01.08.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ВРАЦА в закрито заседание на първи август през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Калин Тр. Тодоров като разгледа докладваното от Калин Тр. Тодоров Търговско дело № 20231400900039 по описа за 2023 година
Съдът, като пристъпи към проверка на допустимостта на предявените искове и на редовността на искова молба вх. № 2813 от 25.04.2023г., подадена от Б. Л. Б., ЕГН **********, чрез адв. Й. Д. - САК, въз основа на която е образувано т.д. № 39 по описа на съда за 2023г., за да се произнесе взе предвид следното:
С разпореждане № 154 от 27.04.2023г., на основание чл.129, ал.2 вр. с ал.4 от ГПК, съдът е оставил исковата молба без движение и е дал указания на ищеца в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането да представи в регистратурата на съда документ за внесена по сметка на ОСВраца сума от 1020 лв. държавна такса, както и че при неизпълнение на указанията в даденият му срок и в цялост, исковата молба ще му бъде върната, а образуваното дело - прекратено. Съобщението с препис от разпореждането с указанията е връчено на ищеца, чрез неговия пълномощник, на 22.05.2023г.
С определение № 186 от 14.06.2023г. съдът е оставил без уважение молбата Б. Л. Б. по чл. 83, ал. 2 ГПК за освобождаването му от задължението за заплащане на държавна такса и разноски по производството по т.д. № 39/2023г. по описа на Окръжен съд - Враца, обективирана в искова молба вх.
№ 2813 от 25.04.2023г., като неоснователна; указал е също на ищеца в едноседмичен срок от влизане в сила на това определение да внесе по сметка на ОС-Враца сумата 1020,00 лева за държавна такса, и в същия срок да представи в регистратурата на съда документ за внасянето й, както и че в случай, че ищецът не изпълни указанието в срока и в цялост, исковата молба 1 ще му бъде върната, а производството по делото ще бъде прекратено.
Съобщението с препис от определението с указанията е връчено на ищеца, чрез неговия пълномощник, на 10.07.2023г.
Определението, в частта, в която съдът е оставил без уважение молбата на ищеца по чл. 83, ал. 2 ГПК за освобождаването му от задължението за заплащане на държавна такса и разноски по производството, не е обжалвано и е влязло в сила на 18.07.2023г. Срокът, в който ищецът е следвало да представи в регистратурата на съда документ за внасянето на държавна такса по сметка на ОС-Враца, е изтекъл на 25.07.2023г. Нито в този срок, нито до настоящия момент ищецът не е изпълнил указанията на съда и не е отстранил посочената му от съда нередовност на исковата молба. Когато тази нередовност не е отстранена в предвидения в закона срок, исковата молба следва да се върне на ищеца, съгласно чл.129, ал.4 във връзка с ал.3 от ГПК, а образуваното дело - да се прекрати.
С оглед на гореизложеното, на основание чл.129, ал.3 ГПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА искова молба вх. № 2813 от 25.04.2023г., подадена от Б. Л. Б., ЕГН **********, чрез адв. Й. Д. - САК, въз основа на която е образувано т.д.
№ 39 по описа на съда за 2023г., поради неотстраняване на нередовности в същата.
ПРЕКРАТЯВА производството по т. дело № 39 по описа на ОС-Враца за 2023г.
Определението може да се обжалва в едноседмичен срок от връчването на препис от него на ищеца чрез Окръжен съд гр. Враца пред Апелативен съд гр.София.
Съдия при Окръжен съд – Враца: _______________________ 2