Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 3408 от 08.11.2023, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно гражданско дело 3340/2023
Вид
Определение № 3408
Подписан
08.11.2023
В сила
08.11.2023
Състав
Бонка Дечева, Атанас Кеманов, Ваня Атанасова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 3408 гр. София, 08.11.2023 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ГРАЖДАНСКО

ОТДЕЛЕНИЕ 3-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шести ноември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Бонка Дечева

Членове:

Ваня Атанасова

Атанас Кеманов като разгледа докладваното от Атанас Кеманов Частно касационно гражданско дело № 20238003103340 по описа за 2023 година

Производството е по реда на чл. 274, ал.2 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на касатора В. Н. Н. срещу разпореждане №536/15.06.2023г., постановено по в.гр.д.№11/2023г. на Апелативен съд – гр.Варна, с което е върната, на основание чл.286, ал.1, т.1 от ГПК, касационна жалба с вх.№4284/12.06.2023г., подадена от В. Н. Н. срещу решение №64/30.03.2023г., постановено по в.гр.д.№11/2023г. по описа на Апелативен съд – гр.Варна.

Изложени са общи оплаквания за неправилност на обжалваното разпореждане.Моли съда да го отмени и върне делото на въззивния съд с указания за произнасяне по същество на подадената частна жалба.

Съдът като съобрази твърденията и възраженията на страните, както и представените по делото доказателства намира за установено следното :

Частната жалба е допустима - подадена е в срок, от надлежна страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.По същество е неоснователна.

Въззивното решение е било връчено на въззивника В.Н. на 10.04.2023г.

С определение от 16.05.2023г., постановено по в.гр.д.№11 /2023г., Варненският апелативен съд е оставил без уважение искането на въззивника за продължаване на срока за подаване на касационна жалба срещу въззивното решение.

По делото е постъпила касационна жалба вх.№4284/12.06.2023г., която е била върната като просрочена.

Разпоредбата на чл.63, ал.1 от ГПК предвижда, че „законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, 1 подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини“.Същата не се прилага за сроковете за обжалване и за подаване на молба за отмяна на влязло в сила решение/чл.63, ал.3 от ГПК/.

Както бе посочено по-горе с определение от 16.05.2023г. Варненският апелативен съд е отказал да уважи искането на въззивника за продължаване на срока за касационно обжалване.Тъй като това определение е окончателно, неговата правилност следва да се прецени от горестоящия във функционално отношение съд, който е сезиран с частна жалба срещу разпореждането за връщане на касационната жалба като просрочена.Срокът за касационно обжалване на въззивното решение е решителен и по изричната разпоредба на закона не може да бъде продължаван, поради което отказът на въззивния съд да уважи искането по чл.63, ал.1 от ГПК е бил съобразено със закона.Месечният срок за подаване на касационна жалба е изтекъл на 10.05.2023г./присъствен ден/, поради което подадената на 12.06.2023г. жалба е била просрочена и е подлежала на връщане.

Обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено.

Предвид горното, Върховният касационен съд

ОПРЕДЕЛИ :

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане №536/15.06.2023г., постановено по в.гр.д.№11/2023г. на Апелативен съд – гр.Варна. ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2