Разпореждане № 3190 от 03.08.2022, Административен съд - Плевен
- Съд
- Административен съд - Плевен
- Дело
- Административно дело 756/2021
- Вид
- Разпореждане № 3190
- Подписан
- 03.08.2022
- Състав
- КАТЯ ВЕСЕЛИНОВА АРАБАДЖИЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.211, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.213а · Административнопроцесуален кодекс
- чл.213а, ал.1, изречение второ · Административнопроцесуален кодекс
- чл.213а, ал.1 и ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.215, т.3 · Административнопроцесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 3190 гр.Плевен, 3.08.2022 год.
Административен съд - гр.Плевен, V-ти състав, в закрито съдебно заседание на трети август две хиляди двадесет и втора година, в състав: Председател: Катя Арабаджиева като разгледа докладваното от съдията административно дело №756 по описа на Административен съд – Плевен за 2021 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
С Решение №296/24.06.2022 год. по адм.дело №756/2021 год. настоящият състав на съда е:
-оставил без разглеждане исковата молба, предявена от Х.Т.Т. с ЕГН **********,***, против Главна дирекция „Охрана“ София, с която се претендира обезщетение за вреди общо в размер на 8000 /осем хиляди/ лева-по 1000 /хиляда/ лева за едно пътуване, вследствие на опасно транспортиране като лишен от свобода, изразяващи се в конвоиране чрез транспортиране общо 8 /осем/ пъти -2 пътувания на 11.10.2021 год., 1 пътуване на 12.10.2021 год. и 5 пътувания на 13.10.2021год, осъществени след датата на предявяване на исковата молба-не на седалка, без обезопасителен колан, а на метална скара без място за хващане (дръжка), вследствие на което при рязко натискане на спирачките и спиране си удря главата в металната решетка, виене на свят, гадене и повръщане, вследствие на което дрехите му се изцапвали и се носела лоша миризма; при забележки бил обиждан, руган, блъскан, държан прав, вследствие на което са му причинени физически и психически вреди- уплаха, не можел да се храни нормално, всеки, който го пита нещо, започва да вика, без да се съобразява с кого говори, неспокоен сън, стрес и е прекратил производството по административно дело №756 по описа на Административен съд-Плевен за 2021 год. в тази част;
-отхвърлил исковата молба на Х.Т.Т. с ЕГН **********,***, против Главна дирекция „Охрана“ София, с която се претендира обезщетение за вреди общо в размер на 71 000 /седемдесет и една хиляди/ лева- по 1000 /хиляда/ лева за едно пътуване, осъществени в периода от 22.11.2019 год. до датата на предявяване на исковата молба 27.09.2021 год., вследствие на опасно транспортиране като лишен от свобода, изразяващи се в следното: конвоиране чрез транспортиране - не на седалка, без обезопасителен колан, а на метална скара без място за хващане (дръжка), вследствие на което при рязко натискане на спирачките и спиране си удря главата в металната решетка, виене на свят, гадене и повръщане, вследствие на което дрехите му се изцапвали и се носела лоша миризма; при забележки бил обиждан, руган, блъскан, държан прав . Вследствие на това му били причинени физически и психически вреди- уплаха, не можел да се храни нормално, всеки, който го пита нещо, започва да вика, без да се съобразява с кого говори, неспокоен сън, стрес;
-осъдил Х.Т.Т. с ЕГН **********,*** да заплати в полза на бюджета на Административен съд-Плевен сумата от 296,40 /двеста деветдесет и шест лева и четиридесет стотинки/лева, съставляващи депозит за ВЛ за изготвената съдебно автотехническа експертиза, за която е доплатено от бюджета на съда.
Против решението е подадена касационна жалба от Т. с вх.№4039/6.07.2022 год. Настоящият състав на съда е счел касационната жалба за нередовна и с Разпореждане №2969/7.07.2022 год. е оставил същата без движение , с указания до жалбоподателя в 7/седем/дневен срок от съобщението:
- да внесе държавна такса по сметка на Върховен административен съд в размер на 70 /седемдесет/ лева и в същия срок да представи платежния документ по делото;
-да представи касационна жалба, приподписана от адвокат и към същата да представи адвокатско пълномощно за приподписване на жалбата, респективно, ако ищецът има юридическа правоспособност-да представи удостоверение за това обстоятелство. Приподписване на касационната жалба е изискано от жалбоподателя, предвид че не е лишено от свобода лице с влязла в сила присъда, а е подсъдим по нохд с взета мярка за неотклонение ЗС, поради което не попада в изключенията на чл.212, ал.2, по отношение на които няма задължение за приподписване на КЖ от адвокат.
Касационният жалбоподател е предупреден, че ако не отстрани в срок или в цялост констатираните нередовности на жалбата, същата ще му бъде върната.
Съобщението за съдебното Разпореждане №2969/7.07.2022 год. е получено на 14.07.2022 год. и до изтичане на определения седемдневен срок указанията на съда не са изпълнени. Ето защо и на основание чл.213а, ал.1, изречение второ от АПК, когато нередовностите не се отстранят в срок, първоинстанционният съд връща жалбата или протеста. На това основание подадената от Х.Т.Т. касационна жалба с вх.№ 4039/6.07.2022 год. следва да бъде върната на подателя й.
По делото е постъпило и писмо с вх.4341/25.07.2022 год. , с което , на основание Разпореждане по вх.№10565 от 21.07.2022 год. на Председателя на трето отделение, в Административен съд-Плевен е изпратена и постъпила и втора подадена от Х. Т. Т. касационна жалба с вх.№140565/21.07.2022 год., против Решение №296/24.06.2022 год. на АС-Плевен по адм.дело №756/2021 год., за администриране от настоящия състав на съда при условията на чл.213а от АПК.
Видно от приложения към жалбата пощенски плик, същата е била подадена от Х.Т. директно до ВАС, по пощата с пощенско клеймо от 19 юли 2022 год.
Видно от приложеното на л.863 от делото съобщение за връчване на постановеното Решение №296/24.06.2022 год. на АС-Плевен по адм.дело №756/2021 год., същото е било връчено на Т. на 28 юни 2022 год., а не както твърди той в подадената втора по реда касационна жалба-на 14 юли 2022 год.
При тези данни, подадената втора по ред касационна жалба с вх.№140565/21.07.2022 год., против Решение №296/24.06.2022 год. на АС-Плевен по адм.дело №756/2021 год. е недопустима за разглеждане по същество като подадена след изтичане на установения от чл.211, ал.1 от АПК 14- дневен преклузивен срок за обжалване на постановеното съдебно решение на АС-Плевен, който е изтекъл на 12 юли
2022 год.-вторник, присъствен ден.
Ето защо и на основание чл.213а, ал.1 и ал.2 вр. чл.215, т.3 от АПК, подадената втора по ред касационна жалба с вх.№140565/21.07.2022 год., против Решение
№296/24.06.2022 год. на АС-Плевен по адм.дело
№756/2021 год. следва да се остави без разглеждане.
Воден от горното и на основание чл.213а от АПК Административен съд-Плевен, пети състав РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА на подателя й Х.Т.Т. касационна жалба с вх.№ 4039/6.07.2022 год. против Решение №296/24.06.2022 год. на АС-Плевен по адм.дело №756/2021 год.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената от Х.Т.Т. подадената втора по ред касационна жалба с вх.№140565/21.07.2022 год., против Решение №296/24.06.2022 год. на АС-Плевен по адм.дело №756/2021 год.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО може да се оспори пред Върховен административен съд в 7/седем/ дневен срок от съобщението.
Преписи от разпореждането да се изпратят на страните.
СЪДИЯ: /П/