Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2710 от 16.06.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 8396/2026
Вид
Определение № 2710
Подписан
16.06.2026
В сила
28.09.2026
Състав
ВИОЛЕТА СТОЯНОВА ПАРПУЛОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 186а, ал. 3 · Закон за движението по пътищата
  • чл. 345 · Наказателно-процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2710 гр. София, 16.06.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 95 СЪСТАВ, в закрито заседание на шестнадесети юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: В. СТ. П. като разгледа докладваното от В. СТ. П.Административно наказателно дело № 20261110208396 по описа за 2026 година

Днес, 16.06.2026 г., подписаната В.П. съдия-докладчик по НАХД № 8396/2026 г. по описа на СРС, НО, 95-ти състав, като се запознах с материалите по делото, констатирах, че жалбата от Р. Б. Д. срещу наказателно постановление № 25-4332-023237/16.09.2025 г., издадено от Началник Група в СДВР, Отдел „Пътна полиция“ - СДВР, следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима.

Същата е просрочена - подадена е след изтичането на законоустановения съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 2 ЗАНН четиринадесетдневен срок от връчването на наказателното постановление.

Видно от приложената към административнонаказателната преписка разписка, наказателното постановление е връчено лично на Д. по реда на чл. 186а, ал. 3 ЗДвП на 03.11.2025 г. Предвид това 14-дневният срок за обжалването му, предвиден в разпоредбата на чл. 59, ал. 2 ЗАНН, е изтекъл на 17.11.2025 г. /присъствен ден/, съответно на 18.11.2025 г. наказателното постановление е влязло в сила. Жалбата срещу НП е депозирана на регистратура в СРС на 13.05.2026 г., т. е. след изтичане на срока за обжалване, без в нея да е направено искане за възстановяване на срока.

Изхождайки от тези обстоятелства, съдът прецени, че процесната жалба е процесуално недопустима, поради което е налице хипотезата на чл. 63г ЗАНН за прекратяване на производството по делото.

Така мотивиран и на основание с чл. 63г вр. чл. 84 ЗАНН вр. чл. 345 НПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба от Р. Б. Д. срещу наказателно постановление № 254332-023237/16.09.2025 г., издадено от Началник Група в СДВР, Отдел „Пътна полиция“ СДВР.

1

ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 8396/2026 г. по описа на СРС, НО, 95-ти състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд София град в седемдневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

Преписи да се изпратят на жалбоподателя и на административнонаказващия орган.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2