Определение № 822 от 21.04.2021, Административен съд - Бургас
- Съд
- Административен съд - Бургас
- Дело
- Административно дело 609/2021
- Вид
- Определение № 822
- Подписан
- 21.04.2021
- В сила
- 20.09.2021
- Състав
- ДАНИЕЛА ДИНЕВА ДРАГНЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер 822 Година 21.04.2021 Град Бургас
Административен съд гр.Бургас, десети състав, на двадесет и първи април две хиляди двадесет и първа година в закрито заседание в следния състав:
Председател:
Даниела Драгнева
Секретар
Прокурор
Като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело № 609 по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба на К.А.Т. с ЕГН: ********** *** срещу решение № РД-Е126-33/12.02.2021г. на управителя на Национална здравно осигурителна каса, с което е отказано възстановяване на разходи от бюджета на НЗОК, за получена и заплатена необходима медицинска помощ по време на престой на територията на Федерална Република Германия.
Ответникът – Управителят на
Национална здравно осигурителна каса е представил административната преписка по издаване на обжалваното решение и изразява становище за недопустимост и неоснователност на жалбата.
С разпореждане № 1347/01.04.2021г., жалбата е оставена без движение и е указано на жалбоподателя, че в 7-дневен срок от уведомяването, следва да представи доказателства за подаване на жалбата в предвидения от законодателя 14-дневен преклузивен срок. В разпореждането изрично е отбелязване, че при неизпълнение на указанията в срок, съдът ще приеме, че жалбата е просрочена и на основание чл.159, т.5 от АПК, тя ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено.
Жалбоподателят е редовно уведомен за разпореждането на съда на 13.04.2021г. и в указания му срок по делото е постъпил отговор с вх.№ 4259/20.04.2021г. В отговора не се твърди, че жалбата е подадена в срок и не се сочат причините поради които е просрочена, както и не е направено искане за възстановяване на срока за обжалване на решението. С отговора не са представени доказателства за подаване на жалбата в срок.
К.Т. е уведомен за обжалваното решение с писмо изх.№ Е126-01-12/17.02.21, към което е било приложено и процесното решение. Писмото е връчено на 22.02.2021г., видно от приложеното известие за доставяне и 14-дневния срок за обжалване на решението изтича на 08.03.2021г. – понеделник, присъствен ден. Жалбата срещу решението е входирана в Административен съд Бургас на 16.03.2021г., след предвидения от законодателя срок, поради което е просрочена.
На жалбоподателят е предоставена възможност да ангажира доказателства за своевременно подаване на жалбата, като в определения му от съда срок по делото не са постъпили такива.
Спазването на срока за обжалване на административните актове е абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта на процеса, поради което жалбата на К.А.Т., като подадена извън законоустановения срок, на основание чл.159, т.5 от АПК, следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено.
Мотивиран от изложеното, Административен съд Бургас, десети състав ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на К.А.Т. с ЕГН: ********** *** срещу решение № РД-Е126-33/12.02.2021г. на управителя на Национална здравно осигурителна каса.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 609 по описа за 2021г. на Административен съд Бургас.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7- дневен срок от съобщаването му на страните.
СЪДИЯ: