Определение № 2873 от 21.11.2023, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 2930/2023
- Вид
- Определение № 2873
- Подписан
- 21.11.2023
- В сила
- 21.11.2023
- Състав
- Теодора Кръстева, Снежана Бакалова, Светлин Михайлов
Цитирани разпоредби
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл.433,ал.1,т.8 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 435 ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 ал.4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 62 ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2873 гр. София, 17.11.2023 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 3-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на седемнадесети ноември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Теодора Кръстева
Членове:
Светлин Михайлов
Снежана Бакалова като разгледа докладваното от Снежана Бакалова Въззивно частно гражданско дело № 20231000502930 по описа за 2023 година Производството се движи по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.
Образувано е по частната жалба на Г. К. Ц. срещу Определение № 8910 от 21.07.2023 г., постановено по ч.гр.д.№ 3650 по описа за 2023 г. на СГС, с което е оставена без разглеждане, като процесуално недопустима жалба вх. № 312/15.02.2023г. на взискателя Г. К. Ц., подадена чрез адв. Н. В. против Постановление за прекратяване на изпълнително производство по и.д.№ 20147800400190 по описа на ЧСИ В. Л..
В частната си жалба твърди, че постановеното определение е незаконосъобразно, тъй като неправилно е било преценено от СГС, че жалбата е подадена извън срок за обжалване.
Твърди, че жалбата, заедно с приложените към нея доказателства, на Г.
К. Ц. против Постановлението за прекратяване на изпълнително дело № 20147800400190 е подадена по пощата- чрез ЕКОНТ, приета на 13.02.2023 г., с пратка с баркод 5300454446139, от подател адв. В., за получател ЧСИ В. Л., гр.***, ул.”***” № *, с ден за разнос- 14.02.2023 г., с плащане на услугата:
6,73 лв. и с доставка на услугата: съгласно Общите условия на ЕКОНТ Експрес ООД, публикувани на http://www.econt.com.
Твърди, че жалбата, след като е била доставена в кантората на ЧСИ В.
Л. от служител на ЕКОНТ на 14.02.2023 г., е получила в деловодството на ЧСИ на 15.02.2023 г. вх.номер от тази дата.
1
Твърди, че с нарочно заявление от 02.03.2023 г. от Г. К. Ц. е уведомен ЧСИ, че жалбата е от 13.02.2023 г. и е изпратена по поща ЕКОНТ от същата дата, а вх. № 312/15.02.2023г. е даден от деловодството на ЧСИ, но това не е датата на нейното изпращане.
Счита, че е спазен срока за подаване на жалбата, който на основание чл.
60 ал.4 от ГПК е изтекъл на 13.02.2023г., ако се приеме, че препис от постановлението е получен на 30.01.2023г. или на 14.02.2023г., като се приеме, че преписа е връчен на 31.01.2023г.
И двата случая твърди, че преклузивния срок за подаване на жалбата е спазен и неоснователно същата е върната, като просрочена. Моли да бъде отменено обжалваното определение и съда да реши въпроса по жалбата.
Прилага отново, приложените със заявлението от 02.03.2023г.
Частната жалба е допустима, подадена в срок от лице, легитимирано да обжалва и срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по съществото си е основателна.
Производството по гр.д.№ 3650/23 по описа на СГС е образувано е по подадена жалба от взискателя Г. К. Ц. по и.д.№ 20147800400190 по описа на ЧСИ В. Л. против Постановление за прекратяване на изпълнително дело № 20147800400190, издадено от ЧСИ В. Л.. В жалбата се твърди, че при проверка по делото от процесуалния представител на взискателя на 22.12.2022 г., в кантората на ЧСИ му посочили, че делото е архивирано, като след настояване същото да бъде предоставено за справка, го уведомили, че има постановление за прекратяване, което не било връчено нито на страната, нито на процесуалния представител по делото. Пълномощникът адв. В., поискала от ЧСИ да бъде връчено надлежно постановлението на посочените в изпълнителното дело адреси. Жалбоподателят посочва, че на 30.01.2023 г. е получил придружително писмо с изх.№ 1258/15.07.2021 г. с приложено постановление за прекратяване на делото, без да бъде отбелязано от служителя на ЧСИ за връчването на постановлението. Твърди, че отказ да получи постановлението от пълномощника на взискателя не е бил надлежно документиран. Ето защо счита, че жалбата му е подадена в срок и моли да бъде разгледана по същество.
Излага съображения относно постановлението за прекратяване.
2 незаконосъобразността на
С атакуваното постановление от 15.07.2021 г. изпълнителното дело е прекратено на основание чл.433,ал.1,т.8 от ГПК поради настъпила перемпция.
При проверката на допустимостта на жалбата, СГС е приел, че постановлението за прекратяване на производството е надлежно връчено на взискателя, чрез неговия пълномощник на 31.01.2023г. Приел е, че срокът за обжалване е изтекъл на 14.02.2023г.
Приел е, че жалбата е подадена на 15.02.2023г. т.е. извън преклузивния срок и е оставил същата без разглеждане, като недопустима.
Настоящата инстанция намира, че жалбата е подадена в срок. Видно от представеното по и.д.№ 20147800400190 по описа на ЧСИ В. Л. заявление вх.
№ 441/06.03.2023г., жалбоподателят е посочил, че е изпратил жалбата си чрез лицензиран куриер - ЕКОНТ на 13.02.2023г., като е представил и квитанция за приетата от куриер пратка на 13.02.2023г., на която е посочено, че датата на доставяне е 14.02.2023г.От описанието на пратката, недвусмислено може да се направи извод, че тя съдържа жалба от Г. К. Ц. против постановление за прекратяване по и.д.№ 20147800400190 по описа на ЧСИ В. Л..
Нормата на чл. 62 ал.2 от ГПК е приложима и в производството по чл.
435 ал. 2 от ГПК. Жалбата е била изпратена по пощата в срок, независимо, че ЧСИ е отбелязал дата 15.02.2023г. във входящия си регистър. Това обстоятелство се установява от представените доказателства, които са били налични и пред СГС т.е. същият е направил неправилен извод за недопустимост на жалбата, като просрочена.
С оглед изложеното следва да бъде отменено обжалваното определение и делото да бъде върнато на СГС за продължаване на съдопроизводствените действия.
Жалбоподателят е отправил искане САС да се произнесе по съществото на жалбата, което е неоснователно, тъй като предмет на обжалването е единствено прекратяването на производството, а не по същество основателността на жалбата по чл. 435 ал.2 от ГПК.
Ръководен от изложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Определение № 8910 от 21.07.2023 г., постановено по ч.гр.д.
3
№ 3650 по описа за 2023 г. на СГС, с което е оставена без разглеждане, като процесуално недопустима жалба вх. № 312/15.02.2023г. на взискателя Г. К.
Ц., подадена чрез адв. Н. В. против Постановление за прекратяване на изпълнително производство по и.д.№ 20147800400190 по описа на ЧСИ В. Л..
Връща делото на СГС за продължаване на съдопроизводството.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
4