Определение № 46202 от 13.11.2024, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Гражданско дело 9955/2024
- Вид
- Определение № 46202
- Подписан
- 13.11.2024
- Състав
- КРИСТИЯН РОСЕНОВ ТРЕНДАФИЛОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 46202 гр. София, 13.11.2024 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 167 СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети ноември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: КРИСТИЯН Р. ТРЕНДАФИЛОВ като разгледа докладваното от КРИСТИЯН Р. ТРЕНДАФИЛОВ Гражданско дело № 20241110109955 по описа за 2024 година
Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от П. Ж. П..
С разпореждане от 05.03.2024 г. на ищеца е било указано в 1-седмичен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираните нередовности на исковата молба.
Ищецът е бил изрично предупреден за последиците при неизпълнение на дадените указания – връщане на исковата молба.
Съобщението за така постановения съдебен акт, ведно със служебно изготвен препис от същия, е било надлежно връчено на ищеца, чрез назначения му с определение от 02.08.2024 г. процесуален представител, на 13.09.2024 г. Съгласно правилото, установено в разпоредбата на чл. 60, ал. 4 ГПК, срокът за отстраняване на констатираните нередовности на исковата молба е следвало да изтече на 20.09.2024 г. (присъствен ден).
В указания от съда срок – на 20.09.2024 г. ищецът, чрез назначения му процесуален представител, е подал молба, в която е заявил, че не е получил препис от исковата молба и приложените към нея писмени доказателства, поради което не е бил в състояние да изпълни дадените указания и да вземе становище по делото.
С Разпореждане № 144371 от 09.10.2024 г. съдът е предоставил последна възможност на ищеца, чрез назначения му процесуален представител, за изпълнение на указанията на съда, обективирани в разпореждането от 05.03.2024 г. в едноседмичен срок от получаване на съобщението. Със същото разпореждане съдът е указал изрично да се връчи на процесуалния представител на ищеца препис от исковата молба.
Съобщението за така постановения съдебен акт, ведно със служебно изготвен препис от същия, е било надлежно връчено на ищеца, чрез назначения му процесуален представител, на 18.10.2024 г. Съгласно правилото, установено в разпоредбата на чл. 60, ал.
4 ГПК, срокът за отстраняване на констатираните нередовности на исковата молба е изтекъл на 25.10.2024 г. (присъствен ден). До настоящия момент обаче не са предприети никакви действия по изпълнение на дадените указания. Не е релевирано и ново искане по реда на чл.
1
63, ал. 1 ГПК.
Ето защо следва да се приеме, че е налице фактическият състав, установен в разпоредбата на чл. 129, ал. 3 ГПК, за връщане на исковата молба.
Предвид изложените съображения, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА искова молба с вх. № 58405 от 22.02.2024 г., подадена от П. Ж. П., по която е образувано гр. д. № 9955/2024 г. по описа на Софийски районен съд, 167 състав.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца, чрез назначения му процесуален представител.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2