Определение № 89 от 27.01.2026, Районен съд - Перник
- Съд
- Районен съд - Перник
- Дело
- Административно наказателно дело 1762/2025
- Вид
- Определение № 89
- Подписан
- 27.01.2026
- В сила
- 24.03.2026
- Състав
- ГАБРИЕЛА ДИМИТРОВА ЛАЗАРОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 143 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 218, ал. 2 · Закон за здравето
- чл. 183, ал. 2 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 89 гр. Перник, 27.01.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПЕРНИК, VII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и седми януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ГАБРИЕЛА Д. ЛАЗАРОВА като разгледа докладваното от ГАБРИЕЛА Д. ЛАЗАРОВА Административно наказателно дело № 20251720201762 по описа за 2025 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по подадена жалба от „Фейм Бар“ ЕООД, чрез адв. К. П. – АКБлагоевград, против наказателно постановление № 20/23.10.2025 г., издадено от Директора на РЗИ-Перник.
Жалбоподателят оспорва посоченото наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна.
По допустимостта на жалбата:
При извършена служебна проверка на приложените по делото писмени доказателства, съдът констатира, че жалбоподателят е бил надлежно уведомен за обжалваното издадено срещу него наказателно постановление № 20/23.10.2025 г. на 29.10.2025 г. Същото е получено от надлежно упълномощен пълномощник на дружеството – Д.Я.Д. с пълномощно, приложено на лист 10 от делото.
Считано от тази дата започва да тече 14-дневния преклузивен срок за обжалване на санкционния акт, предвиден в разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, който срок, изчислен по правилата на чл. 183, ал. 2 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН, е изтекъл на 12.11.2025 г.
/присъствен ден/.
Жалбата е изпратена по електронен път на 14.11.2025 г., видно от датата на електронния подпис, с който е подписана, както и съгласно информацията, предоставена от административно-наказващия орган с писмо с вх. № 1706/19.01.2026 г., е получена на 14.11.2025 г. в 22:50 часа по електронна поща в РЗИ-Перник, като е регистрирана впоследствие на 17.11.2025 г. в програмата на РЗИ Перник.
Следователно, жалбата е подадена извън законоустановения срок за обжалване, считано от датата на връчване, и след влизане в сила на обжалваното наказателно постановление, което е станало на 13.11.2025 г.
Предвид гореизложеното, съдът намира, че жалбата се явява процесуално недопустима, поради просрочие и следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея съдебно производство, следва да се прекрати. За пълнота е необходимо да се посочи, че в подкрепа на извода за депозирана на жалбата след изтичане на законоустановения срок са и представените по делото пълномощно и договор за правна защита и съдействие с адв. К. П., от които се установява, че същият е упълномощен от „Фейм бар“ ЕООД да обжалвана наказателното постановление след като същото е било влязло в законна сила.
1
По искането за присъждане на разноски от АНО:
Съгласно чл. 63д от ЗАНН, в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. Правилата за разноските са уредени в чл. 143 от АПК, според който жалбоподателят има право на разноски ако съдът отмени акта или отказа, както и при прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения акт /чл. 143, ал. 1 и 2/. Ако оспорването бъде отхвърлено или делото бъде прекратено, право на разноски има ответникът, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото /чл. 143, ал. 3/.
В конкретния случай с оглед изхода на делото и доколкото от ответника е доказано извършването на разноски във връзка с него за платен адвокатски хонорар в размер на 405,52 евро, съдът намира, че същите следва да бъдат възложени в тежест на жалбоподателя.
Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63 г вр. чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената жалба от „Фейм Бар“ ЕООД, ЕИК ********, против наказателно постановление № 20/23.10.2025 г., издадено от Директора на Регионална здравна инспекция - Перник, с което на „Фейм Бар“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лв. по чл. 218, ал. 2 от Закона за здравето, като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА.
ОСЪЖДА „Фейм Бар“ ЕООД, ЕИК ********, със седалище в село Д., ул. ***, да плати на Регионална здравна инспекция - Перник, БУЛСТАТ ********, с адрес: град Перник, ул.
***, сума размер на 204,52 евро, представляваща разноски по делото за платен адвокатски хонорар.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 01762/2025 г. по описа на Районен съд - Перник.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд – Перник, в 7 дневен срок, считано от връчване на препис от същото на страните, които да бъдат връчени на посочените от тях съдебни адреси.
Съдия при Районен съд – Перник: _______________________
2