Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 562 от 24.03.2025, Районен съд - Разлог

Съд
Районен съд - Разлог
Дело
Гражданско дело 335/2023
Вид
Разпореждане № 562
Подписан
24.03.2025
В сила
08.04.2025
Състав
Давид Любенов Сукалински

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 562 гр. Разлог, 24.03.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – РАЗЛОГ, ІІІ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и четвърти март през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Давид Люб. Сукалински разгледа докладваното от Давид Сукалински, Гр. дело № 20231240100335 по описа за 2023 година

Производството по настоящото гр. д. №335/2023 г. по описа на Рг.РС е образувано по ИМ, депозирана от В.А.Ш., с адрес г.Я., у.„М.“№8а, с/у В.Г.Ш., с адрес г.Я., у.„М.“№8 и с/у В.П.Б., с адрес г.Я., у.„Ц.Б.“№208, с посочено правно основание на предявения иск чл.135 от ЗЗД.

При извършената проверка за редовност на ИМ, съдът е констатирал, че същата е нередовна, поради което с Разпореждане рег. №147/27.01.2025 г. я е оставил без движение за отстраняване на констатираните нередовности на същата, подробно описани в обстоятелствената част на разпореждането, а именно:

Съобразно разпоредбата на чл.70, ал.1, изр.1 от ГПК, ищецът не е посочил цената на предявения иск, като последното е условие за редовност на ИМ /чл.127, ал.1, т.3 от ГПК/;

Липсва удостоверение за данъчна оценка на процесните имоти, описани в депозираната ИМ с оглед определяне на родовата подсъдност на делото, както и р-ра на исковата претенция;

Липсват актуални скици и удостоверения за данъчни оценки на процесните недвижими имоти, с оглед индивидуализацията им;

Липсва доказателство за внесена държ. такса;

Ищецът следва да впише ИМ в СВп-Р., като вписването има значение за даване на гласност на спора и за даване ход на делото - чл.114, ал.2 ЗС. За вписването съдът следи служебно - арг. от чл.7, ал.1 ГПК;

Ищецът следва да изпълни изискването на чл.127, ал.1, т.2 от ГПК, като посочи ел. адрес за връчване при условията на чл.38 и 38а от ГПК и да заяви дали желае връчване на посочения ел. адрес.

С горепосоченото съд. разпореждане, съдът изрично е указал на ищеца по делото, че при неотстраняване на констатираните нередовности в указания срок, ИМ ведно с приложенията към нея ще бъде върната, а производството по делото прекратено. Разпореждането е връчено лично на ищеца на дата 14.02.2025 г., поради което срокът за неговото изпълнение изтича на 21.02.2025 г. Преди изтичане на срока за изпълнение на указанията, а именно на 20.02.2025 г., ищеца е подал молба с правно основание чл.63, ал.1 от ГПК, с искане за продължаване на горепосочения срок с 2 седмици. Съдът е счел, че подадената молба е допустима и основателна, поради което с Разпореждане рег. №358/25.02.2025 г. е продължил срока за отстраняване на нередовностите на ИМ с 2 седмици, считано от 21.02.2025 г., като отново е указал на ищеца, че при неотстраняване на констатираните нередовности в указания срок, ИМ ведно с приложенията към нея ще бъде върната, а производството по делото прекратено. На основание чл.63, ал.2, изр.2 от ГПК, удълженият срок е изтекъл на 1

07.03.2025 г. В рамките на удължения срок, а и до настоящия момент (24.03.2025 г.) нередовностите на ИМ не са отстранени. Това представлява основание по чл.129, ал.3 от ГПК, за връщане на ИМ и прекратяване на производството по делото.

Следва да се отбележи, че страната е длъжна сама да следи дали искането за продължаване на срока е уважено или е отхвърлено, като актът на съда с който се уважава или отхвърля искане за продължаване на срок, не подлежи на инстанционен контрол и не се съобщава на страната /Определение №645/03.08.2021 г. по ч. гр. д. №2132/2021 г. на III г.о. на ВКС;

Определение №280/17.06.2019 г. по ч. гр. д. №2083/2019 г. на IV г.о. на ВКС; Определение №147/15.03.2010 г. по ч. гр. д. №84/2010 г. на III г.о. на ВКС; Определение №342/26.04.2010 г. по ч. т. д. №304/2010 г. на I т.о. на ВКС; Определение №425/21.06.2010 г. по ч. т. д.

№441/2010 г. на II т.о. на ВКС и др./.

Водим от горното и на основание чл.377, във вр. с чл.129, ал.3 от ГПК, съдът Р А З П О Р Е Д И:

ВРЪЩА ИМ с вх. №2689/31.03.2023 г. по гр. д. №335/2023 г. по описа на Рг.РС, подадена от В.А.Ш., с адрес г.Я., у.„М.“№8а, с/у В.Г.Ш., с адрес г.Я., у.„М.“№8 и с/у В.П.Б., с адрес г.Я., у.„Ц.Б.“№208.

ПРЕКРАТЯВА производството по настоящото гр. д. №335/2023 г. по описа на Рг.РС.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Бл.ОС с ЧЖ в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Съдия при Районен съд – Разлог: _______________________

2