Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 14 от 06.01.2026, Районен съд - Благоевград

Съд
Районен съд - Благоевград
Дело
Гражданско дело 2614/2025
Вид
Определение № 14
Подписан
06.01.2026
В сила
24.01.2026
Състав
РУМЯНА СИМЕОНОВА МИТЕВА-НАСЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.41а, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 61 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 14 гр. Благоевград, 06.01.2026 г.

РАЙОНЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, IV ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шести януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: РУМЯНА С. МИТЕВА-НАСЕВА като разгледа докладваното от РУМЯНА С. МИТЕВА-НАСЕВА Гражданско дело № 20251210102614 по описа за 2025 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е образувано въз основа на исковата молба, подадена от Е. К., гръцки гражданин, лична карта № AZ714238, родена на ********** година чрез адвокат М. А. против „М 3 Дент - Център за специализирана практика за извънболнична медико - дентална помощ“ ЕООД, ЕИК 203158858.

При проверка на редовността на исковата молба, в съответствие с чл. 129, ал. 1 ГПК в закрито съдебно заседание, съдът е констатирал, че исковата молба е нередовна, като с изрично Разпореждане № 4221/03.12.2025г. е оставил същата без движение, като на ищеца е даден едноседмичен срок от получаване на съобщението за отстраняване на констатираните нередовности, подробно посочени в разпореждането.

Съобщението за оставяне на исковата молба без движение, ведно с постановеното от съда разпореждане е връчено по реда на чл.41а, ал. 2 ГПК чрез адвокат М. А. на 12.12.2025 година по ЕПЕП.

Срокът за отстраняване на нередовностите, констатирани от първоинстанционният съд, съобразно правилата на чл. 60 и чл. 61 ГПК е изтекъл на 19.12.2025г. /присъствен и работен ден - петък/. До изтичането на срока и до настоящия момент не е представена поправена искова молба, в която да са отстранени посочените от съда нередовности, като молителите не са проявили процесуална активност за отстраняване на същите.

Налице е неизпълнение на дадените от съда указания по привеждането на исковата молба в съответствие с изискванията на закона, което представлява процесуално бездействие, имащо за последица прекратяване на производството по делото, тъй като срокът е преклузивен и след изтичането му се погасява правото за извършване на съответното процесуално действие.

Предвид горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът намира, че делото 1 следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на подателя му.

Водим от гореизложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА подадената искова молба, с вх. № 27077/13.11.2025 г. от Е. К., гръцки гражданин, лична карта № AZ714238, родена на ********** година чрез адвокат М. А., представлявано от управителя Н. М. Ст., ведно с приложенията към нея, поради неотстранени в срок нередовности на исковата молба.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 2614 по описа на Районен съд - Благоевград за 2025 г.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд Благоевград, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за изготвянето му от ищцовото дружество.

Препис от определението да се изпрати на ищеца чрез адвокат А..

Този съдебен акт е издаден в електронна форма и е подписан електронно /чл. 102а, ал.1 ГПК/, поради което не носи саморъчен подпис на съдията.

Съдия при Районен съд – Благоевград: _______________________ 2