Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 2760 от 09.06.2020, Районен съд - Враца

Съд
Районен съд - Враца
Дело
Гражданско дело 4457/2019
Вид
Разпореждане № 2760
Подписан
09.06.2020
В сила
20.06.2020
Състав
ИВАН ЦВЕТОЗАРОВ ИВАНОВ

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

ВРАЧАНСКИЯТ РАЙОНЕН

СЪД, четвърти граждански състав, в закрито съдебно заседание на 09.06.2020 г., в състав:

Районен съдия: Иван И. като разгледа гражданско дело № 4457 от 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по искова молба с правно основание чл. 422 от ГПК на „Водоснабдяване и канализация“ ООД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Враца, ул. „А. Стамболийски“ № 2 срещу М.А.В. с ЕГН ********** ***.

Съобщението по чл. 131 от ГПК е връчено на ответницата при условията на чл. 47, ал. 5 от ГПК, чрез залепване на уведомление на постоянния й и настоящ адрес.

В срока за получаване на книжата от канцеларията на съда същата не се е явила.

Видно от служебно изисканата по делото справка от ТД на НАП-Велико Търново, офис Враца ответницата М.А.В. няма действащи трудови договори.

С разпореждане от закрито заседание, проведено на 13.03.2020 г. съдът е дал указания на ищеца да отстрани констатираната в хода на производството нередовност на исковата молба, като представи доказателства за внесен по сметка на Врачански районен съд депозит за особен представител, който следва да се назначи на ответницата М.А.В., определен съгласно разпоредбата на чл. 47, ал. 6, изречение 2 от ГПК в размер на половината от минимума по чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а именно в размер на 150,00 лв., в едноседмичен срок от получаване на разпореждането. Указано е на ищеца, че при неизпълнение производството по делото подлежи на прекратяване изцяло.

Съобщението с указанията на съда е редовно връчено на ищеца на 04.05.2020 г. чрез технически сътрудник.

По делото не постъпвала молба за продължаване на срока за изпълнение на горепосочените указания.

До настоящия момент ищецът не е изпълнил указанията на съда, дадени с разпореждането от 13.03.2020 г., като срокът за това е изтекъл на 29.05.2020 г., при съобразяване на спирането на процесуалните срокове, въведено със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.

С оглед гореизложеното, исковата молба подлежи на връщане.

Съгласно т. 13 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на Върховния касационен съд, ОСГТК, издадената заповед за изпълнение и изпълнителният лист подлежат на обезсилване при прекратяване на производството по иска, предявен по реда на чл. 422 от ГПК, респективно чл.

415, ал. 1 от ГПК, с изключение на случая на прекратяване на производството по делото при сключена съдебна спогодба или ако исковият съд приеме, че заповедта за изпълнение е влязла в сила. Компетентен да обезсили заповедта за изпълнение, издадена по чл. 410 ГПК, при прекратяване на производството по иска, предявен по реда на чл. 415, ал. 1, вр. с чл. 422 от ГПК, е съдът в исковото производство, който е постановил определението за прекратяване. Ето защо следва да бъде обезсилена издадената по ч. гр. дело № 1610/2019 г. на Врачански районен съд заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК Така мотивиран, съдът

Р А З П О Р Е Д И:

ВРЪЩА на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК на ищеца „Водоснабдяване и канализация“ ООД гр. Враца исковата молба, по която е образувано делото.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 4457/2019 г. на Врачанския районен съд.

ОБЕЗСИЛВА изцяло Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 02.05.2019 г., издадена по ч. гр. дело № 1610/2019 г. на Врачански районен съд.

ПРЕКРАТЯВА производството по ч. гр. дело № 1610/2019 г. на Врачанския районен съд.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване пред Врачанския окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на препис от него от ищеца (заявител в заповедното производство).

Районен съдия: