Определение № 556 от 21.04.2023, Административен съд - Пазарджик
- Съд
- Административен съд - Пазарджик
- Дело
- Административно дело 119/2023
- Вид
- Определение № 556
- Подписан
- 21.04.2023
- Състав
- ДЕСИСЛАВА ДИМИТРОВА КРИВИРАЛЧЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 145 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 22 ал. 3 · Закон за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление
- чл. 70, ал. 1, т. 7 · Закон за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление
- чл. 71, ал. 3 · Закон за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление
- чл. 73, ал. 4 · Закон за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление
О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
№ 556/21.4.2023г. гр. Пазарджик
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, Трети административен състав, в закрито съдебно заседание, като разгледа докладваното от
СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА адм. дело № 119 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК във вр. с чл. 73, ал. 4 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ЗУСЕФСУ) и е образувано по жалбата на „Ангелова Драйвинг Академи“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пазарджик, бул. „Ген.
Гурко“ № 2, ет. 5 представлявано от управителя М. А. А. против Решение № РД-02-16-252/11.12022 г. на Главния директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ 2014-2020 и Ръководителя на УО на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ – Илияна Илиева, с което е определена финансова корекция в размер на 24 395,23 лева с ДДС.
С оспореното решение, на основание чл. 73, ал. 1 и ал. 3, във връзка с чл. 71, ал. 3 от ЗУСЕФСУ е определена финансова корекция по АДПБФП № BG16RFOP002-2.024-0497-C01, с бенефициент „Ангелова
Драйвинг Академи“ ЕООД, за нарушение на чл. 70, ал. 1, т. 7 от ЗУСЕФСУ в размер на 24 395.23 лева, представляващи 25 на сто от изплатени средства за трудови възнаграждения.
Съдът, след като съобрази представените по делото писмени доказателства, както и становището на ответната страна, намира жалбата за процесуално недопустима като просрочена.
Административното производство е започнало, развило се е и е приключило чрез използването на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН). Чрез тази система жалбоподателят е кандидатствал за подпомагане и е получавал съобщения от административния орган. Чрез
ИСУН е връчено и решението, чиято законосъобразност се оспорва по настоящото производство (лист 286).
Съгласно чл. 22 ал. 3 от ЗУСЕФСУ, когато производствата пред управляващите органи по този закон се провеждат посредством ИСУН, съобщаването на индивидуалните административни актове, издадени в тези производства, се извършва чрез съобщение в ИСУН до съответния кандидат или бенефициент, като към съобщението е прикачен съответния акт. Актът се счита за връчен с изпращането на съобщението в ИСУН, а не от датата на получаването му от бенефициента.
В случая обжалваното решение е било изпратено на жалбоподателя на 14.11.2022 година. Според нормата на чл. 22 ал. 3 от ЗУСЕФСУ, на тази дата то е било редовно съобщено на дружеството жалбоподател и от тази дата е започнал да тече срокът за неговото обжалване, който е изтекъл на 28.11.2022 г. (присъствен ден). Жалбата срещу административния акт е подадена по пощата на 25.01.2023 г.
(лист 326-328), като на 30.01.2023 г. година е регистрирана с вх. № 26-У-128/30.01.2023 г. (лист 7).
С оглед на това, съдът намира, че жалбата против оспореното решение не е подадена в законоустановения срок. Срокът за обжалване е преклузивен и с неговото изтичане правото на оспорване се погасява. Недопустимостта на жалбата е пречка за разглеждането й по същество с произнасяне по нейната основателност.
Това налага оставяне на жалбата без разглеждане и прекратяване на производството по делото.
В тази насока е и практиката на ВАС (Определение №
3266/06.04.2022 г., постановено по адм. дело № 2800/2022 г. на ВАС – Седмо отделение).
По делото не е направено искане от ответната страна за присъждане на разноски, поради което съдът не дължи произнасяне в частта за разноските.
По изложените съображения и на основание чл. 159, т. 5 от АПК, съдът:
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Ангелова Драйвинг Академи“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пазарджик, бул. „Ген. Гурко“ № 2, ет. 5 представлявано от управителя М. А. А. против Решение № РД-02-16-252/11.12022 г. на Главния директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ 2014-2020 и Ръководителя на УО на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ – Илияна Илиева, с което е определена финансова корекция в размер на 24 395,23 лева с ДДС.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 119/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.
СЪДИЯ: