Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 5896 от 30.09.2024, Районен съд - Бургас

Съд
Районен съд - Бургас
Дело
Гражданско дело 402/2024
Вид
Определение № 5896
Подписан
30.09.2024
Състав
КРИСТИЯН АНТОНИЕВ ПОПОВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 145 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 14, ал. 3 · Закон за собствеността и ползването на земеделските земи
  • чл. 27а · Правилник за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 5896 гр. Бургас, 30.09.2024 г.

РАЙОНЕН СЪД – БУРГАС, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на тридесети септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: КРИСТИЯН АНТ. ПОПОВ като разгледа докладваното от КРИСТИЯН АНТ. ПОПОВ Гражданско дело № 20242120100402 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 14, ал. 3 ЗСПЗЗ вр. с чл. 145 и сл. АПК и е образувано по жалба на Е. С. Ж. с ЕГН **********.

Обжалва се Решение № 3680-О от 10.01.2023г. на ОС „Земеделие" Созопол за, постановено по преписка за възстановяване правото на собственост върху земеделски земи въз основа на заявление № 2709 от наследниците на *********. С решението е предоставена в собственост 6.724 дка земеделски земи на обща стойност 1217 лв. съгласно плана за обезщетяване в землището на село Крушевец, общ. Созопол В жалбата са изложени твърдения, че решението е незаконосъобразно, тъй като е налице значително несъответствие между земеделската земя за която е признато правото на собственост и земята която е предоставена за обезщетяване. Изложени са подробни аргументи.

Видно от приложените от ОС „Земеделие" документи, обжалваното решение е получено от жалбоподателя на 05.01.2024 г. Настоящата жалба е подадена по административната преписка на 23.01.2024 г.

Съобразно чл. 14, ал. 3 ЗСПЗЗ и чл. 27а ППЗСПЗЗ решенията на ОС „Земеделие" подлежат на обжалване в 14 дневен срок от връчването им. В настоящия случай срока за обжалване на решението е изтекъл на 19.01.2024 г. и тъй като жалбата е подадена на 23.01.2024 г., същата се явява недопустима.

Доколкото не са наведени доводи за нищожност на обжалваният административен акт и на основание чл. 159, т.5 АПК жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

Водим от горното и на основание чл. чл. 159, т. 5 АПК съдът ОПРЕДЕЛИ:

1

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима /просрочена/ жалбата с вх. №3205/24.01.2024 г. подадена от Е. С. Ж. с ЕГН ********** чрез адв. Д. Тодорова-Василева против Решение № 3680-О от 10.01.2023г. на ОС „Земеделие" - Созопол.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 402/2024 г. по описа на БРС.

Определението може да бъде обжалвано пред Административен съд Бургас в 7-дневен срок от съобщението.

Съдия при Районен съд – Бургас: _______________________ 2