Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 264 от 25.06.2026, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно търговско дело 309/2026
Вид
Определение № 264
Подписан
25.06.2026
В сила
25.06.2026
Състав
Нестор Спасов Спасов, Емилия Атанасова Брусева, Миглена Площакова

Цитирани разпоредби

  • чл. 729 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.728 · Търговски закон

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 264 гр. Пловдив, 25.06.2026 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 2-РИ ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и пети юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Нестор Сп. Спасов

Членове:

Емилия Ат. Брусева

Миглена Площакова като разгледа докладваното от Емилия Ат. Брусева Въззивно частно търговско дело № 20265001000309 по описа за 2026 година Производство по реда на чл. 729 от ГПК.

Постъпила е частна жалба вх. №260380/26.03.2026г. от Национална агенция за приходите – гр. София, ул. „Княз Дондуков“ №52 против Определение №260033 от 12.03.2026г., постановено по т.д. №183/2019г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е оставено без разглеждане възражение №260168/09.03.2026г., подадено от Национална агенция за приходите – гр. София против изготвена от синдика на „Алекса“ ЕООД ЕИК 836145564 / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №3, обявена в ТРРЮЛНЦ под №***.

Иска се отмяна на обжалвания акт и връщане на делото на съда по несъстоятелността на „Алекса“ ЕООД за произнасяне по същество по подаденото от Национална агенция за приходите – гр. София възражение №260168/09.03.2026г., подадено от Национална агенция за приходите – гр.

София против изготвена от синдика на „Алекса“ ЕООД ЕИК 836145564 / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №3, обявена в ТРРЮЛНЦ под №***..

Частната жалба на Национална агенция за приходите е обявена в ТРРЮЛНЦ под №20260522160739. По нея не са постъпили становища нито от длъжника, нито от останалите кредитори.

1

Основното оплакване на частният жалбоподател е за неправилна преценка на съда относно датата на обявяване на частичната сметка за разпределение в ТРРЮЛНЦ, която в мотивите на акта датата е посочена като 13.02.2026г., вместо като действителната дата, на която е била обявена – 19.02.2026г., а от тук – и за неправилна преценка за изтичане на срока за депозиране на възражение против сметката за разпределение на 02.03.2026г., вместо на 05.03.2026г.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Обжалваното определение е обявено в ТРРЮЛНЦ на 13.03.2026г.

Частната жалба против него е постъпила в съда на 26.03.2026г. като видно от клеймото на пощенския плик, същата е изпратена по пощата на 20.03.2026г.

Ето защо настоящата инстанция намира, че жалбата е подадена в срок от легитимирана страна. Касае се за кредитор, предявил възражение срещу изготвената частична сметка за разпределение №3, обявление за съставянето на която е публикувано в ТРРЮЛНЦ на 19.02.2026г.

Постъпването на частната жалба е обявено в ТРРЮЛНЦ на 22.05.2026г.

На 19.02.2026г. в ТРРЮЛНЦ е публикувано обявление на синдика на „Алекса“ ЕООД за изготвена частична сметка за разпределение №3.

Вписването е под №***.

Срещу обявената частична сметка за разпределение №3 е постъпило възражение от Национална агенция за приходите изх. №37-30-68#1 от 05.03.2026г. /стр.2423-2435 от делото на ОС – Хасково/. То има входящ № на съда от дата 09.03.2026г. Възражението е изпратено чрез „Български пощи“ ООД и има дата на пощенското клеймо на плика от 05.03.2026г. Пощенският плик е на стр.2436 от делото. На него е поставен и бар код на „Български пощи“ ООД за проследяване на препоръчаната пратка. При проверка по същия се установява, че пратката с посочения на плика бар код е приета на 05.03.2026г.

С частната жалба на НАП допълнително e представен и списък на пратките на НАП, приети на 05.03.2026г. от пощенския оператор „Български пощи“ ООД, в който пратката е включена под №16.

2

От посочените доказателства може да бъде направен извод, че възражението на Национална агенция за приходите изх. №37-30-68#1 от 05.03.2026г. против обявената частична сметка за разпределение №3 е подадено на 05.03.2026г.

Съгласно чл.728 от ТЗ длъжникът и всеки кредитор може да направи пред съда писмено възражение срещу сметката за разпределение в 14-дневен срок от обявяването и в търговския регистър. При обявяване на сметката на 19.02.2026г., както е в случая, крайният срок, до който може да бъде подадено възражение срещу нея, е 05.03.2026г. и този срок се явява спазен от кредитора Национална агенция за приходите.

В мотивите на обжалвания акт съдът е приел, че частичната сметка за разпределение №3 е обявена в ТРРЮЛНЦ на 13.02.2026г., а всъщност обявяването е дата 19.02.2026г. На 13.02.2026г. е подадено искането за обявяването и, но самото обявяване е на 19.02.2026г. Така неправилно съдът е намерил, че срокът за подаване на възражение срещу нея е изтекъл на 02.03.2026г. Срокът изтича на 05.03.2026г. и той е спазен от кредитора, подал възражението.

Налага се изводът, че частната жалба на НАП е основателна. Следва да бъде отменено Определение №260033 от 12.03.2026г., постановено по т.д.

№183/2019г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е оставено без разглеждане възражение №260168/09.03.2026г., подадено от Национална агенция за приходите – гр. София против изготвена от синдика на „Алекса“ ЕООД ЕИК 836145564 / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №3, обявена в ТРРЮЛНЦ под №*** и делото да се върне на съда по несъстоятелността на „Алекса“ ЕООД – в несъстоятелност за разглеждане по същество на постъпилото в срок възражение по чл.728 от ТЗ с вх.

№260168/09.03.2026г., подадено по пощата на 05.03.2026г. от Национална агенция за приходите – гр. София против изготвена от синдика на „Алекса“ ЕООД ЕИК 836145564 / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №3, обявена в ТРРЮЛНЦ под №***.

Мотивиран от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

3

ОТМЕНЯ Определение №260033 от 12.03.2026г., постановено по т.д.

№183/2019г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е оставено без разглеждане възражение №260168/09.03.2026г., подадено от Национална агенция за приходите – гр. София против изготвена от синдика на „Алекса“ ЕООД ЕИК 836145564 / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №3, обявена в ТРРЮЛНЦ под №***.

ВРЪЩА делото на съда по несъстоятелността на „Алекса“ ЕООД – в несъстоятелност за разглеждане по същество на постъпилото в срок възражение по чл.728 от ТЗ с вх. №260168/09.03.2026г., подадено по пощата на 05.03.2026г. от Национална агенция за приходите – гр. София против изготвена от синдика на „Алекса“ ЕООД ЕИК 836145564 / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №3, обявена в ТРРЮЛНЦ под №***.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

4